5 problemów ze zdrowiem, jakie może wywołać nieodpowiednia dieta u psa
Prawidłowe odżywianie zwierzęcia ma wpływ na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego źle dobrana karma, mokra lub sucha, pojedyncze przysmaki czy karmienie zwierzęcia ludzkim pożywieniem może się źle skończyć - niezliczoną ilością problemów zdrowotnych. W poniższym artykule dowiesz się o części z nich.
Z tego artykułu dowiesz się:
Żywienie psa - ile razy dziennie?
Oprócz jakości podawanych psich posiłków trzeba pamiętać o ich ilości w ciągu dnia. Dla szczeniaka wskazane są częste posiłki, ale w mniejszych porcjach. Górną granicą, która określa do kiedy się podaje przynajmniej trzy posiłki dziennie, jest ukończenie 6 miesiąca przez szczeniaka. Dla dorosłego psiaka zwykle mówi się o 2 posiłkach na dzień dostosowanych do jego wieku, wagi i potrzeb. Istotne jest przerwa między skonsumowanym jedzeniem a wyjściem na zewnątrz lub zabawą z właścicielem. Według ekspertów od posiłku do spaceru powinno minąć 2 godziny. Kiedy to pies odpoczywa i regeneruje siły. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ ostry wysiłek fizyczny po zjedzeniu pokarmu może dawać się we znaki bólem brzuchem lub co gorsza, groźnymi skrętami żołądka.
Jak dieta wpływa na wygląd psa?
Dieta nie ma tylko pokrycia wewnątrz organizmu, równie mocno wpływa na wygląd pupila. Dobrej jakości mokra i sucha karma, czyli taka, która zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze i mineralne, zapobiega między innymi matowieniu sierści. Karmy najlepszej odmiany zakupisz w sklepie internetowym Karusek.com.pl, gdzie przykłada się dużą uwagę do dobrego samopoczucia czworonoga i jego właściciela.
Niezdrowe żywienie psa a choroby
Żywienie psa powinno się opierać o kilka elementów w codziennej diecie. Każdy z dostarczanych posiłków powinno zapewniać dobrą ilość witamin, mięsa, węglowodanów i warzyw. Jeśli jako właściciele tego nie zapewnimy może to skutkować chwilową niestrawnością lub poważniejszą chorobą narządów wewnętrznych.
Co powoduje u psa biegunkę i wymioty?
Oprócz stresu i skutków ubocznych szczepień lub leków, biegunkę oraz wymioty mogą powodować niewłaściwe składniki w diecie. Problemy żołądkowe często są skutkiem spożycia zbyt tłustych potraw, ludzkiego lub przeterminowanego jedzenia, a nawet owoców. Z diety zwierzęcia powinno się wykluczyć:
- cytrusy - pomarańcze, cytryny, mandarynki itd. powodują, że w żołądku czworonoga zachodzi wzmożona produkcja kwasu żołądkowego. Niestety, ale cytrusy działają też żółciopędnie, co tylko wzmaga wymioty.
- winogrona i rodzynki - zjedzenie tych owoców przez psa skutkuje poważnymi problemami z nerkami. Przez to, że są ciężkostrawne, po skonsumowaniu może wystąpić zatrucie nie tylko w postaci biegunki oraz wymiotów, ale też senności, problemów z oddawaniem moczu i brak apetytu.
Choroba trzustki u psa wywołana złą dietą
Nie do końca znane są przyczyny chorób trzustki, ale specjaliści weterynarii nie zaprzeczają, że problemy z trzustką u psa często są spowodowane złym odżywianiem. Otyłość, dieta wysokotłuszczowa czy różne toksyny w pokarmie prowadzą do pogorszenia jej stanu. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają konserwanty, trujące substancje zawarte w gorszej jakości karmach dla psów. Choroba trzustki u psa wiąże się z ostrym zapaleniem układu pokarmowego i skutkuje wymiotami, podwyższonym tętnem, temperaturą i przyspieszonym oddechem. Bardzo często pupil niechętnie je, pije, a jego spojówki są przekrwione. W konsekwencji nieleczona choroba trzustki może prowadzić do cukrzycy.
Łupież jako skutek złej diety u psa?
Niedostarczanie wraz z pożywieniem wskazanej ilości mikro- i makroelementów, witamin, poprawnej odmiany surowca może skutkować wystąpieniem łupieżu. Ponieważ łupież to złuszczony naskórek, pojawienie się białego nalotu odpowiada za nieprawidłowe regenerowanie się zewnętrznej warstwy skóry. Głównym składnikiem w pokarmie psa, który ma na to wpływ, jest cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego warto postawić na dodanie ryb do diety psa.
Jeśli po zmianie diety psa, łupieżowy problem nie znika, trzeba umówić się na wizytę u specjalisty weterynarii. Mimo że złe żywienie psiaka jest częstym skutkiem chorób natury dermatologicznej to nie zawsze stanowi jedyną dolegliwość wywołującą łuszczenie się naskórka.
Nadwaga a psia dieta
Nadwaga ma wiele niedobrych skutków odbijających się na psim zdrowie. Przez nadmiar kilogramów pies:
- traci radość z życia, bo nie może się bawić, ma poczucie ciężkości i ból
- krócej żyje
- choruje na dysfunkcję stawów, cukrzycę, serce, krążenie i drogi oddechowe
Jak się jej pozbyć i doprowadzić do prawidłowej wagi czworonoga? Najważniejszy jest ruch i ograniczona ilość przysmaków. Jeśli jako właściciele zapewnimy duża ilość spacerów, zabawy na świeżym powietrzu, a nawet w mieszkaniu/domu nasz psiak powinien się poczuć zdecydowanie lepiej. Będzie to dla niego miła odmiana spędzania czasu z ukochanym człowiekiem. Co więcej, aby przyspieszyć proces odchudzania, warto kupić dietetyczną karmę dla psa. Jej zawartość kaloryczna jest znacznie mniejsza od tych standardowych produktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu pies zjada znacznie mniej kalorii, nie tracąc na wartościowych składnikach.
Wypadanie sierści a odżywianie
Sierść psa zapewnia mu ochronę przed zbyt niską temperaturą, promieniami słonecznymi, a nawet przed atakami pasożytów zewnętrznych. Co więcej niektóre z włosków stanowią jeden z elementów czuciowych - są to długie i sztywne włosy występujące na pysku - tzw. wibrysy. Oprócz tego sierść u psa pełni ważną funkcję dekoracyjną. Dlatego trzeba regularnie o nią dbać stosując odpowiednie kosmetyki, regularne szczotkowanie i odpowiednią dietę. Jako, że głównym budulcem włosów są białka to one powinny znajdować się na pierwszym miejscu każdej zwierzęcej karmy. Niedobór tego składnika powoduje wzmożoną łamliwość włosów, często też suchość i szorstkość. Ponadto brak odpowiedniej ilości białka, tłuszczów czy witamin wpływa na stan skóry, która staje się bardziej narażona na zakażenia. Bezpośrednio odbija się to na ilość włosów i szybsze ich wypadanie.
artykuł sponsorowany