Jak starzeje się mózg psa? O opiece nad psim seniorem z zaburzeniami poznawczymi
Starzenie się pupila to trudny, a zarazem bardzo ważny czas. Wraz z wiekiem postępują zmiany degeneracyjne we wszystkich narządach. Starzeje się zatem nie tylko wątroba, ale także mózg Twojego czworonoga. Czy wiesz, jak wspierać prawidłową pracę układu nerwowego zwierząt? Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w mózgu zwierzęcego seniora.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami.
Co to jest CSD?
Duża liczba zwierząt domowych oraz polepszająca się świadomość opiekunów sprawiają, że pacjentami gabinetów weterynaryjnych coraz częściej są psi seniorzy. Dzięki temu rośne nasza wiedza na temat procesów starzenia się zwierząt. Być może uważasz, że to normalne, że Twój pupil „zwalnia” wraz z wiekiem, ale to nieprawda. Zawsze warto zgłaszać zmiany w zachowaniu starszego psa, by uzyskać właściwą pomoc.
Prawie każda zmiana w zachowaniu Twojego psa może być oznaką zespołu dysfunkcji poznawczych, czyli w skrócie CDS (albo innej choroby). Czy zaburzenia funkcji poznawczych są częste? W badaniu obejmującym 180 psów w wieku od 11 do 16 lat zgłoszono zaburzenia funkcji poznawczych u 28% najmłodszych psów. U seniorów mających 15 -16 lat aż 68% zwierząt było „upośledzonych” w jednej lub kilku kategoriach behawioralnych.
Zmiany patologiczne w mózgu starszego psa obejmują:
- rozszerzenie komór,
- zmniejszoną objętość płata czołowego i skroniowego,
- upośledzenie krążenia mózgowo-naczyniowego,
- utratę neuronów,
- wzrost ilości wolnych rodników oraz odkładanie beta-amyloidu i białka Tau.
Wszystkie powyższe zmiany mogą być skorelowane z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Na jakie zmiany trzeba się przygotować, gdy pupil staje się seniorem?
Zaawansowany wiek powoduje, że zwierzę gorzej słyszy, widzi, czy bywa zdezorientowane. Psy z CDS wykazują deficyty pamięci i uczenia się. Mają problemy z:
- percepcją,
- interakcjami społecznymi i cyklem dobowym.
Opiekunowie zgłaszają także, że ich pies:
- wpatruje się w ścianę,
- jest mniej wrażliwy na sygnały słowne,
- jest niezdolny do lokalizowania dźwięków,
- jest mniej zainteresowane nowymi zabawkami i zapachami.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Inne zwierzęta nie rozpoznają osób lub miejsc, ale chyba największe problemy to zmiana w cyklu snu psa oraz brak sygnalizowania potrzeb fizjologicznych. Czworonogi szczekają lub piszczą w nocy, a także załatwiają się w różnych miejscach domu.
Starsze psy bywają przestraszone lub zaniepokojone bodźcami i sytuacjami, które wcześniej tolerowały. Boją się hałasu, a chodzenie na spacery może być dla nich stresujące. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat ras psów obarczonych poważnymi chorobami.
Jak ograniczyć zmiany kognitywne w mózgu psa?
Ani lekarze weterynarii, ani naukowcy z innych dziedzin nie opracowali leku, który zatrzyma proces starzenia się mózgu. Dzięki wielu badaniom wiemy jednak, jak spowolnić powstawanie niektórych dysfunkcji i wspierać organizm psiego seniora. Bardzo ważną kwestią jest dieta! W ciągu ostatnich lat podejście do żywienia psów diametralnie się zmieniło i dzisiaj coraz częściej porusza się tematy związane z wpływem jedzenia (jego rodzaju i jakości) na stan zdrowia psów i kotów.
Dieta ma ogromne znaczenie. W jednym z „podstawowych” badań porównano psy karmione gotową karmą wysokiej jakości dostosowaną do aktualnych potrzeb czworonoga ze zwierzętami jedzącymi karmę o niskiej jakości lub resztki ludzkiego jedzenia. Obserwacje wykazały, że psy karmione dobrze zbilansowaną karmą miały 2,8 raza mniejsze ryzyko rozwoju CDS.
W diecie starzejącego się zwierzęcia powinny znaleźć się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące głównie z olejów rybnych np. oleju z łososia, oleju z kryla lub z sardynek. Kwasy tłuszczowe omega-3 mają bardzo szerokie zastosowanie. Powszechnie wiadomo, że taki dodatek poprawia stan skóry i sierści, a także pobudza odporność zwierząt. Mniej znane jest jednak zastosowanie omega-3 związane z działaniem na układ nerwowy. Tymczasem ich podaż u starzejących się zwierząt może spowalniać dysfunkcje kognitywne.
W jednym z badań psy karmione dietą uzupełnioną w średniołańcuchowe triglicerydy (MCT) radziły sobie lepiej w zadaniach poznawczych w porównaniu z grupą kontrolną. Dla psów z zaburzeniami poznawczymi opracowano także diety, które zawierają:
- antyoksydanty,
- witaminy E i C,
- beta-karoten,
- kwas askorbinowy,
- selen,
- flawonoidy i karotenoidy,
- L-karnitynę oraz wspomniane już kwasy tłuszczowe omega-3.
Największy efekt diety zaobserwowano jednak w połączeniu diety ze wzbogaceniem behawioralnym, dlatego zadbaj także o właściwe ćwiczenia z Twoim pupilem.