Wiewiórka burunduk – hodowla wiewiórek w domu

Skąd pochodzi wiewiórka burunduk i jak wygląda gryzoń?

Wiewiórka burunduk, czyli inaczej mówiąc wiewiórka syberyjska, to gryzoń domowy. Wbrew pozorom, jest to popularny rodzaj wśród wiewiórek, szczególnie rozpowszechniony w Chinach, Japonii, Rosji, Korei oraz Ameryce Południowej. Siłą rzeczy, syberyjski gryzoń trafił również do Europy, przez co można hodować go w swoich mieszkaniach. Wiewiórki jak najbardziej można oswoić i trzymać w domu, w klatce. Jeżeli odpowiednio zadbasz o wychowanie burunduka, może okazać się on sympatycznym i towarzyskim stworzeniem. Pod warunkiem, że będziesz mu towarzyszył z odpowiedniej… odległości. W dalszym ciągu, gryzoń ten jest bowiem typem samotnika.

Bardzo charakterystyczny jest ogon burunduków, który osiąga 2/3 całej długości ciała wiewiórek. Właśnie on umożliwia gryzoniom utrzymywać równowagę. Burunduk z reguły waży ok. 120 g, mierząc maksymalnie do 30 centymetrów. Charakterystyczne są dla gryzoni również czarne pasy biegnące wzdłuż ich ciała, a także kolor sierści – zazwyczaj barwy brązowo-żółtej lub brązowo-rudej. Czasami można spotkać się również z burundukami całkowicie białymi, czyli tzw. albinosami. Biały burunduk występuje jednak o wiele rzadziej niż jego tradycyjna odmiana.

Zachowanie wiewiórek burunduk. Czy wiewiórka syberyjska to miłe zwierzę domowe?

Jeżeli szukasz łatwego do oswojenia zwierzaka, w przypadku wiewiórki burunduk może być to ciężkie do zrobienia. Domowa wiewiórka to typowy samotnik, którego ciężko jest oswoić. Właśnie dlatego, nie zaleca się jej kupowania dla małych dzieci. Rudawy, brązowy czy biały gryzoń nie przepada za pieszczotami, a już zwłaszcza tuleniem bez wyczucia. Niektóre okazy potrzebują towarzystwa człowieka i potrafią być bardzo sympatyczne, gdy już zostaną oswojone. Jednak, z reguły wiewiórki te szukają spokoju i wolą przebywać w izolacji. Poza tym, zwierzęta są bardzo żywiołowe i aktywne.

Warto pamiętać o tym, że wiewiórka burunduk uwielbia robić sobie zapasy na zimę. Wówczas może być nieprzyjemna dla swojego opiekuna, drapiąc go lub nawet podgryzając. Najczęściej, w okresie zimowym wiewiórki zapadają w sen zimowy lub dużo wypoczywają, a wtedy ich aktywność ruchowa znacznie się zmniejsza. Lepiej ich wtedy nie zaczepiać, bo każde wybudzenie może znacznie osłabić organizm wiewiórki. W odróżnieniu od innych wiewiórek, tylko burunduk zapada w sen zimowy.

Domowy gryzoń syberyjski z reguły żyje na wolności do 5 lat. Trzymany w klatce, może dożyć do 10 lat – choć niektóre potrafią przeżyć znacznie dłużej. Rzecz jasna, gdy zadbasz o jego odpowiednie żywienie oraz pielęgnację. Cena wiewiórki burunduk zależeć będzie od hodowli. Każda hodowla wycenia zwierzątka indywidualnie, na podstawie ilości miotu, wzorca rasy czy genów gryzonia. Tak więc, cena burunduków będzie się od siebie różnić. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat koszatniczki?

Polecane klatki dla gryzoni - sprawdź nasze propozycje

Jak oswoić wiewiórkę burunduk? Żywienie i pielęgnacja

Jaka klatka dla wiewiórki burunduk? Czym karmić gryzonie?

Mimo, że wiewiórka burunduk jest niewielkim gryzoniem, potrzebuje dużo miejsca w klatce. Tak naprawdę, im więcej będzie mieć przestrzeni dla siebie, tym lepiej. Do klatki powinieneś kupić również poidełko, kołowrotek, półki, domek, a także zabawki i różnego rodzaju gadżety do wspinania się – wiewiórki uwielbiają to robić. Musisz szczególnie zadbać o to, by gryzoń miał wygodne miejsce do spania. Warto też, oprócz wszystkich wymienionych akcesoriów, kupić wiewiórce kuwetkę z piaskiem, by mogła się tam załatwiać. Koniecznie kup również tunele bądź ziemię, bo wiewiórki potrzebują się w nich kąpać. Nie poleca się używania w klatce ściółki takiej, jak trociny dla chomika. Pamiętaj, że trociny dla chomika mogą za bardzo szkodzić wrażliwym oczom burunduków.

Wiewiórka burunduk syberyjski jedząca kawałek chleba, a także informacje o gatunku, usposobienie, wymagania i hodowla
Wiewiórka burunduk syberyjski krok po kroku, czyli usposobienie, wymagania, hodowla, zastosowanie, charakterystyka oraz usposobienie i charakter

Możesz karmić burunduki tak naprawdę większością pokarmów. Gryzonie te uwielbiają warzywa (oprócz sałaty i kapusty, których trzeba unikać), owoce, nasiona, ale też gotowane jajka. Możesz podawać im gotowane warzywa. Wiewiórki burunduk lubią zjeść również mieszanki paszowe, np. z mozgą kanaryjską, owsem czy lnem zwyczajnym. Poza tym, wiewiórki burunduk przepadają za orzechami, a także różnymi owadami (np. chrząszczami). Poza pożywieniem, należy podawać wiewiórkom również wodę.

Wiewiórka syberyjska - pamiętaj, że…

Bardzo trudne jest oswajanie wiewiórek burunduk. Trzeba mieć do tych gryzoni dużo czasu i cierpliwości. Nie jest to zwierzątko odpowiednie do domów, gdzie mieszkają małe dzieci. Pamiętaj również o tym, że gryzonie potrzebują dużo miejsca dla siebie, by mogły poczuć się swobodnie i komfortowo. Jeżeli masz dla wiewiórki zarówno sporo miejsca, jak i czasu, możecie stać się najlepszymi przyjaciółmi. Pod warunkiem, że poświęcisz burundukowi sporo uwagi.

ikona podziel się Przekaż dalej