Opieka nad gryzoniami - informacje, porady, ciekawostki

Te małe zwierzęta domowe zyskują popularność, gdyż opieka nad gryzoniami jest łatwa i nie kosztuje dużo. Poznaj opis najpopularniejszych gatunków gryzoni domowych i porady na temat ich pielęgnacji. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat żywienia i wychowania gryzoni domowych. Doradzimy co kupić i jak stworzyć gryzoniom przyjazne środowisko, tak aby ich hodowla była łatwa i bezproblemowa.

Gryzonie domowe - opis gatunków, hodowla, informacje, porady

Spośród licznych gatunków gryzoni w domu możemy hodować: świnki morskie, chomiki, myszy, szczury, szynszyle, myszoskoczki, popielice afrykańskie, mastomysy i koszatniczki. Natomiast najbardziej popularne w domach w Polsce są świnki morskie, chomiki i szczury.

Najbardziej popularne domowe gryzonie to świnki morskie (kawia domowa), które zajmują czwarte miejsce po psach, kotach i królikach. Istnieje bardzo wiele ras świnek morskich, które różnią się długością włosów, ich ułożeniem na ciele oraz rodzajem. Pielęgnacja świnek morskich nie jest trudna, jednak w przypadku ras długowłosych konieczne jest czesanie i szczotkowanie sierści. Są przyjacielskie i rozpoznają opiekuna. Większość ras chomików, to zwierzęta nocne, które nie oswajają się zbyt łatwo. Najłatwiej jest oswoić i wytrenować inteligentnego szczura.

Żywienie gryzoni - informacje, porady

Każdy gryzoń charakteryzuje się ciągle rosnącymi siekaczami. Dlatego też musi je ciągle ścierać. Właściwa opieka nad gryzoniami wymaga odpowiedniej karmy. Gryzonie to zwierzęta roślinożerne, jednak nie wszystkie jedzą to samo. Podstawą żywienia świnek morskich jest siano z ziołami, zielone części roślin (umyte i osuszone), zaś warzywa jako dodatek i urozmaicenie. Aby umożliwić ścieranie zębów kawia powinna mieć dostęp do gałązek i patyczków. Podobnie żywimy koszatniczki i szynszyle.

Natomiast chomiki, myszy i szczury są w zasadzie wszystkożerne. Podstawą ich żywienia są ziarna zbóż, zaś dodatek stanowią owoce i warzywa. Podobnie żywimy myszoskoczki. Raz w tygodniu warto dać szczurom i chomikom mały kawałek gotowanego lub surowego mięsa lub jajka na twardo. Gryzonie te jedzą głównie karmę suchą w postaci ziaren, pestek, zaś karma świeża jest tylko dodatkiem.

Odpowiednie żywienie gryzoni wymaga również wyposażenia klatki w odpowiednie akcesoria, jak paśnik na siano, miskę na warzywa oraz poidełko na wodę. Gryzoń musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Pielęgnacja gryzoni - wychowanie i opis potrzebnych akcesoriów

Gryzonie nie nadają się na przytulanki. Nie lubią głaskania, przytulania i brania na ręce, szczególnie że są małe i ruchliwe, zaś upadek z ręki człowieka może się skończyć dla nich tragicznie. Nie znaczy to jednak, że nie przywiązują się do opiekuna. Opieka nad gryzoniami wymaga poświęcania im czasu i wspólnej zabawy, szczególnie że gryzonie poznają opiekuna i nie lubią być pozostawione samotnie.

Wbrew powszechniej opinii, gryzonie nie są zwierzętami dla dzieci. Gryzoń to zwierzę nocne, aktywne wtedy, gdy dzieci śpią. W zasadzie radość z posiadania gryzonia wynika z obserwacji jego ruchliwego i aktywnego życia. Gryzonia należy wypuścić z klatki na kilka godzin dziennie, zapewniając mu kojec czy wybieg pełen zabawek. Koła, domki, tunele dadzą gryzoniowi zajęcia, a opiekunom frajdę z obserwacji pupila.

Wychowanie i oswojenie gryzonia wymaga wiele czasu ze strony opiekuna i pracę tę trzeba zacząć, gdy zwierzątko jest małe. Najłatwiej oswajają się inteligentne szczury, które można wiele nauczyć. Szynszyle i świnki morskie rozpoznają opiekuna i witają go.

Oprócz zabawek gryzoń potrzebuje takich akcesoriów jak odpowiednio duża klatka, domek, kuweta oraz akcesoria do karmienia. Klatka powinna stać w miejscu zacisznym, gdyż gryzonie lubią ciszę i spokój, źle zaś znoszą hałasy i zmiany w mieszkaniu.

Regularnie musimy kupować i wymieniać ściółkę do klatki oraz żwirek do kuwety. Pamiętajmy, aby dla gryzoni nie kupować żwirku dla kota, lecz zaopatrzyć się w specjalny żwirek dla gryzoni w specjalistycznym sklepie dla zwierząt.