Popielica afrykańska – występowanie, wygląd, cena

Gdzie występuje i jak wygląda popielica afrykańska?

Popielice afrykańskie wywodzą się z Afryki i poza północną częścią tego kontynentu jest to naturalny obszar ich występowania. Zamieszkują głównie korony drzew i jako zwierzęta stadne, żyją w grupach liczących nawet kilkanaście osobników. Podobnie jak jeże pigmejskie prowadzą nocny tryb życia, a dzień przesypiają zwinięte w kłębek w dziuplach lub norach. Popielica żyje od 3 do 6 lat.

Popieliczki to gryzonie, których rozmiar nie przekracza 8 cm (razem z puchatym ogonem stanowiącym połowę ciała mogą mierzyć do 16 cm). Na tle innych gatunków małych gryzoni i ssaków jest stosunkowo drobna, dla porównania:

  • popielica szara (pilch), czyli europejska kuzynka popielicy afrykańskiej razem z ogonem może osiągnąć 18 cm,
  • wiewiórka burunduk – dorosła może osiągnąć nawet 25 cm,
  • jeż pigmejski – dorosłe zwierzę dorasta do 25 cm.

Graphiurus murinus posiada charakterystyczne duże czarne oczy oraz mocno uwidocznione uszy, które sprawiają, że wyglądem przypomina mysz. Jej futro jest koloru szarego, z pominięciem podbrzusza, które jest białe. Okolice nosa, wokół którego rosną długie wibrysy, są koloru różowego.

Ile kosztuje graphiurus murinus? Jaka jest cena popielicy afrykańskiej?

Cena popielicy afrykańskiej to koszt rzędu 100-200 zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to jedyna popielica, którą będziemy mogli legalnie kupić. Europejski pilch, czyli popielica szara jest objęta ochroną gatunkową, więc jej zakup będzie niemożliwy.

Popielica afrykańska to gatunek powszechnie występujący w handlu. Jego kupno będzie możliwe zarówno w sklepie zoologicznym, jak również bezpośrednio u hodowców, zajmujących się rozmnażaniem gatunku. Na portalach ogłoszeniowych można też napotkać ogłoszenia indywidualnych sprzedawców, więc warto porównać oferty przed zakupem.

Poniżej dla porównania ceny innych gatunków małych zwierząt:

  • cena wiewiórki burunduk to 200-500 zł – wszystko zależy od miejsca zakupu,
  • cena jeża pigmejskiego zaczyna się od 600 zł.

Opieka nad popielicą afrykańską

Terrarium czy klatka? Gdzie trzymać zwierzę?

Wydawałoby się, że jeśli popielica jest drobnym zwierzakiem, nie będzie mieć szczególnych wymagań co do lokum i wystarczy zwykła klatka. Takie przeświadczenie jest błędne. Popielic nie należy trzymać w klatce i wynika to przede wszystkim z jej konstrukcji. Większość klatek dostępnych w sprzedaży ma zbyt duży rozstaw pomiędzy prętami. Drobny gryzoń mógłby z łatwością z takiej klatki uciec, przeciskając się pomiędzy nimi. W skrajnych przypadkach, kiedy pręty będą na granicy przeciśnięcia, zwierzę może zaklinować się pomiędzy nimi i udusić się.

Chcąc uniknąć takiego ryzyka, lepiej postawić na terrarium. Zalecane minimalne rozmiary zbiornika to 50x40x70 cm. Jeśli mamy więcej miejsca, zbiornik może być większy, przy czym lepiej stawiać na jego wysokość niż szerokość. W terrarium musimy zadbać także o dobrą wentylację, tak by przepływ powietrza był swobodny. W środku umieszczamy budkę z dziuplą, w której popielice będą wypoczywać (jeśli pozwala na to przestrzeń, możemy umieścić 2 budki). Oprócz tego, dla zapewnienia atrakcji, umieszczamy w terrarium drabinki i gałązki do wspinania oraz kółko do biegania. Zwierzę jest bardzo ruchliwe i energiczne, więc chętnie będzie korzystać z wszystkich urozmaiceń. Dno zbiornika wykładamy niepylącym podłożem. Temperatura w terrarium powinna wynosić od 21 do 25 stopni.

Popielica afrykańska na dłoni
Popielica afrykańska krok po kroku, czyli opis zwierzęcia, porady dotyczące hodowli, gatunki, rozpoznanie oraz wymagania

Jeśli mieszkamy w domu i mamy dużo przestrzeni na podwórzu, warto też skonstruować popielicom afrykańskim dużą wolierę, do której będziemy wpuszczać zwierzę w okresie letnim. W takim przypadku trzeba zadbać o odpowiednią konstrukcję i pamiętać by oczka w siatce nie były zbyt duże. Jeśli temperatura na dworze będzie spadać poniżej 21 stopni, zwierzęta bezwzględnie należy zabrać do domu w cieplejsze miejsce. Popielice są przyzwyczajone do wyższych temperatur, więc spadek poniżej tej wartości będzie prowadzić do hibernacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat jeża pigmejskiego?

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Wymagania dotyczące żywienia popielic afrykańskich

Popielice afrykańskie są zwierzętami wszystkożernymi, a więc możemy podawać im zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. W naturze żywią się owadami, pędami roślin, nasionami i owocami. Istnieje wiele gotowych mieszanek roślinnych dla domowych gryzoni. Dieta popielicy powinna być zróżnicowana, więc powinniśmy kupować również mieszanki ziaren, które są wzbogacone o białko.

Możemy też podawać jej do jedzenia owoce i warzywa, takie jak np. marchew, buraki, jabłka, winogrona. Jeśli decydujemy się na podawanie żywych owadów, możemy karmić je np. mącznikiem młynarkiem albo świerszczami.

Oprócz karmienia nie możemy również zapominać o umieszczeniu w terrarium miski z wodą, którą regularnie należy wymieniać. Popielice są podatne na odwodnienie, więc trzeba na ten aspekt zwracać szczególną uwagę.

Hodowla i rozmnażanie popielicy afrykańskiej

Popieliczki są zwierzętami gromadnymi, więc decydując się na ich posiadanie, musimy wziąć pod uwagę zakup przynajmniej parki gryzoni. Hodowla jednego osobnika sprawi, że będzie on czuł się samotny i nieszczęśliwy. W naturze w ramach jednego stada żyje razem nawet 15 osobników, więc jeśli terrarium pozwala na kilka pilchów, warto zaopatrzyć się w większą gromadkę.

Oswajanie pilcha afrykańskiego nie powinno przysparzać trudności. Jeśli od małego będziemy go przyzwyczajać do swojej obecności i np. karmić z ręki, dorosły osobnik nie powinien być płochliwy w obecności człowieka. Pierwsze tygodnie w nowym terrarium mogą być okresem aklimatyzacji, dlatego nie należy ich wówczas wyjmować ze zbiornika, tylko dać czas na oswojenie się z nowym środowiskiem, a opieka powinna ograniczać się do karmienia.

Rozmnażanie popielicy afrykańskiej nie jest skomplikowane. Gryzoń osiąga dojrzałość płciową już po pół roku, jednak lepiej z dopuszczeniem poczekać aż samica ukończy pierwszy rok życia. Jeśli trzymamy kilka par popielic, to spośród nich wyłoni się jedna para dominująca, która będzie wydawać najwięcej potomstwa. Po kopulacji samica jest przez 25 dni w ciąży. Poród następuje w dziupli, a miot składa się z 2-5 młodych. Następnie rodzice odchowują młode aż do osiągnięcia przez nie samodzielności.

ikona podziel się Przekaż dalej