Roślina azjatycka prosto z bagna

Limnophila sessiliflora, karłowata ambulia i ambulis

Polska nazwa Limnophila sessiliflora to prostu Limnofila bezszypułkowa. Jednak w Internecie rozpanoszyła się karłowata ambulia (ambulis). Istnieje (powiedzmy, bo to potoczna angielska nazwa) – ambulia olbrzymia (Limnophila aquatica).

Stąd zapewne myśl tłumacza - skoro aquatica jest olbrzymia, ta sessiliflora niech będzie karłowata. W języku angielskim Limnophila to po prostu ambulia (ambulis), bez przedrostka karłowata. Nie pochodzi od oficjalnej nazwy, ale od jej synonimu Ambulia Ambulia sessiliflora.

Poprawną naukowo wersją jest Limnophila sessiliflora, czyli Limnofila bezszypułkowa. Jeżeli będziemy używać nazw karłowata ambulia i ambulis… to i tak nikt nie będzie widział, o czym mówimy.

Limnophila sessiliflora - woda, temperatura i światło, czyli wymagania

Limnofila bezszypułkowa pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Jej ulubione stanowiska to nadwodne, wilgotne bagna i tereny przybrzeżne. Formy emersyjne (nadwodne) mają o wiele twardsze i grubsze listki. Trudno uwierzyć, że to ta sama roślina. Występuje też pod wodą, w formie, którą znamy z akwarium.

Przy oświetleniu ponad 0,5 Watt/litr górne części limnofili będą się wybarwiały na piękny koniakowy kolor. Woda powinna mieć pH 6-7, a twardość im niższa, tym lepsza. Temperatura 22-28⁰C Ta roślina też daje radę na wodzie kranowej. Najokazalej rośnie przy dodatku CO₂ Przy mniejszej ilości światła Limnophila sessiliflora będzie mniejsza, o dłuższych łodyżkach i całkiem zielona.

Przy dużej ilości światła woda musi być źródłem doskonale zbilansowanych nawozów. Limnophila sessiliflora uwielbia azot, więc musi być go dużo. Jeżeli jej zabraknie azotu, to po prostu zacznie się rozpuszczać. Przy nadmiarze będzie miała długie międzywęźla, co bardzo niekorzystnie wpływa na jej wygląd.

Limnofila bezszypułkowa i jej wymagania

To azjatycka roślina idealna do akwarium o małym prądzie wody. Ustawmy ją jak najdalej od filtra, żeby się nie wyginała. Ze względu na delikatne listki musimy uważać, żeby jej nie uszkodzić.

Powinna być na trzecim planie w akwarium. Jest duża, długa i szeroka. Będzie z przodu zasłaniać inne rośliny i blokować im dostęp do światła. Podstawową zasadą zaprojektowania wnętrza akwarium jest utworzenie trójkąta z pierwszego, drugiego i trzeciego planu.

Najłatwiejszy schemat ułożenia roślin w akwarium w celu uzyskania perspektywy.

Tabelka przedstawiająca plan akwarium, a także limnophila sessiliflora i jej wymagania
Jakie wymagania ma roślina akwariowa limnophila sessiliflora, czyli jej uprawa w akwarium

Rośliny zawsze sadzimy w kępkach. Nie należy ustawiać po jednej łodydze w różnych miejscach, bo efekt estetyczny znacznie na tym ucierpi. Pomimo ułożenia na trzecim planie, trzeba zabrać pod uwagę, że limnofila musi mieć dużo światła. W przypadku świetlówek ułożonych na środku akwarium, będzie odchylać się w kierunku źródła światła. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Limnophila sessiliflora - sadzenie i rozmnażanie

Są dwa rodzaje rozmnażania limnofili. Pierwszy jest bardzo prosty. Tniemy roślinę około 5 cm od podłoża, dół zostawiamy (odbije z niego nowa łodyga). Sadzenie jest proste. Odciętą część wsadzamy w podłoże. Możemy też ją „puścić”, żeby pływała po tafli wody i tam zaczną wzrastać „łodygi przybyszowe” Kiedy te dodatkowe łodyżki wypuszczą korzonki, wystarczy je rozłączyć i mamy dwie w pełni ukształtowane roślinki.

Limnofila rozmnaża się też przez kwiaty nadwodne. Można je sztucznie zapylić i pozbierać nasionka. Wkładamy je do podłoża i wzrosną rośliny potomne. Nie jest to takie proste, bo sadzenie odbywa się nadwodnie. To skomplikowana metoda i rzadko stosowana ze względu na łatwe rozmnażanie wegetatywne.

Do rozmnażania emersyjnego (nadwodnego) zdecydowanie najważniejsze jest podłoże, bo pod wodą roślina pobiera nawozy ze słupa wody, a poza akwarium właśnie z podłoża. Dobrze jest dodać torfu i kontrolować pH gleby, żeby podłoże nie zagrzybiało i nie zapleśniało. Warunki prosto z azjatyckiego bagna. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Dobór ryb i zakup Limnofili bezszypułkowej

Azjatycka roślina domem dla narybku

Ta azjatycka roślina może być z mnóstwem rodzajów ryb. Nadaje się do dyskowców i paletek, bo niestraszna jej wysoka temperatura. Ponadprzeciętna wielkość, bo nawet 6 cm szerokości sprawia, że jest doskonałym schronieniem dla narybku. Trzeba tylko uważać na molinezje, krewetki amano i mieczyki, bo lubią podskubywać jej delikatne listki.

Akwarium nie może być mniejsze niż 120 litrów. Zapewnijmy jej miejsce na swobodny rozrost i dostęp do światła. W za dużej ilości cienia dolne liście zaczną się po prostu rozpuszczać. Podłoże nie ma znaczenia. Służy tylko do zaczepienia rośliny. Może być substrat albo żwirek.

Aquascaperzy potrafią zaaranżować limnofilę w 20. litrowym akwarium mającą sprawiać wrażenie świerków na górskim zboczu. Wymaga to jednak ogromnej wprawy w uprawie, bo nie dość, że trzeba odpowiednio poprowadzić wysokość tej rośliny, to jeszcze szerokość (można ten efekt uzyskać przez nawozy i odpowiednie regulowanie długości natężenia świecenia).

Limnophila sessiliflora - mądry zakup pięknej rośliny

Limnofila to standardowa roślina, którą można kupić w cenie 20zł za koszyczek. Najczęściej występuje w sprzedaży forma emersyjna (nadwodna), która przyjmuje się tak samo dobrze, jak forma podwodna. Różnica jest tylko taka, że gdy włożymy ją do wody nowe listki będą inne.

Dla tych, którzy nie chcą ślimaków w akwarium, albo chcą od razu kupić więcej, mogą zaopatrzyć się w limnofilę z hodowli in-vitro. Oprócz tego, że roślinki są mniejsze i trudniej je porozsadzać, wzrost będzie taki sam, jak przy koszyczkowej. Trzeba jednak zabrać pod uwagę, że ilość światła zmniejsza się wraz z głębokością, więc mniejsza roślina będzie go potrzebowała więcej na start.

Jeżeli chcemy zabrać od znajomego limnofilę, która nam urośnie dorodna, najlepiej jest zabrać tę najbrzydszą część, czyli dolną część łodygi z korzeniami. Dlaczego? Bo Zdecydowanie najlepiej się przyjmuje. Te najładniejsze partie rośliny przy samym czubku mają najmniejsze szanse na bujny rozrost.

Limnophila sessiliflora jest dobra na wszystko

Tę roślinę można trzymać w akwarium o standardowej pokrywie, na żwirku i bez nawozów. Jednak nie będzie wtedy wyglądać, jak gęste puszyste choineczki. Daje jednak akwarium to, co najważniejsze. Pobiera azot i fosfor, które zanieczyszczają akwarium.

Jeżeli zakupiona limnofila zacznie obumierać, najpierw trzeba ją wyjąć z podłoża i położyć na tafli wody. Wykluczymy niedobory światła. Jeżeli nadal nie będzie rosła, sprawdźmy testem poziom azotu. Jeżeli NO₃ będzie zerowe, trzeba dodać nawozu makro albo dokupić rybek.

Ta roślina urośnie nawet w słabych warunkach. Dlatego jest ceniona przez akwarystów na całym świecie, a jej popularność nie maleje.

ikona podziel się Przekaż dalej