Żwirek do akwarium – co trzeba o nim wiedzieć?

Jaki żwir akwarystyczny kupić?

Dobór odpowiedniego podłoża do zbiornika wodnego jest kluczową sprawą, jeżeli chodzi o prowadzenie akwarium i hodowlę rybek. Mowa nie tylko o warunkach, jakie możesz dzięki podłożu zapewnić w akwarium, ale również o estetyce wizualnej zbiornika wodnego. Jeżeli dobrze dobierzesz podłoże, ustanowisz z niego podstawę do rozwijania się roślin. Podłoże ochronić może przed mnożeniem się szkodliwych bakterii, a także przyczynia się do powstawania równowagi w akwarium, na czym powinno zależeć każdemu akwaryście. Zanim zdecydujesz się np. na żwirek akwariowy lub piasek, koniecznie zapoznaj się z kilkoma jego rodzajami oraz możliwościami, jakie możesz dzięki podłożu zyskać.

Żwirek do akwarium to jeden z najchętniej kupowanych przez akwarystów rodzajów podłoża. Stosują go zarówno zaawansowani, jak i początkujący miłośnicy życia podwodnego. Rośliny łatwo się w nim zakorzeniają, zwłaszcza w granulacji ok. 1-3 mm. Jaka jest najlepsza granulacja żwiru do akwarium? No cóż, wiele zależy od tego, co chcesz hodować w zbiorniku wodnym. Bezpieczną granulacją dla ryb dennych jest np. granulacja 3-10 mm, gdzie żwirek powiada gładsze krawędzie. Generalnie wyróżnić można 3 rodzaje żwirku do akwarium:

  1. Kwarcowy – biały / szary. Kwarcowy żwirek posiada gładkie krawędzie i jest bezpieczny dla przydennych ryb. Jego cena to ok. 6 zł / 2 kg.
  2. Rzeczny – szary / czerwony / zielony. Wygląda naturalnie i posiada szeroką granulację (1-30 mm). Jest kolorowy i można łatwo dopasować go do wybranego zbiornika wodnego. Cena to ok. 4 zł / 2 kg.
  3. Bazaltowy – to mocno czarny żwirek. Ciemny żwir bazaltowy doskonale nada się do akwarium słodkowodnego. Dobrze na jego tle będą wyglądać kolorowe ryby. Cena to ok. 3 zł / 2 kg.

Niezależnie od tego, czy kupisz żwirek czarny, biały czy kolorowy, ostateczna cena zazwyczaj zależeć będzie również od jego granulacji.

Czy drobny piasek będzie dobry do akwarium?

Wielu akwarystów do tej pory uważa, że piasek nie jest dobrym podłożem do zbiornika wodnego. Niektórzy uważają go za winnego, jeżeli chodzi o dopływanie tlenu do korzeni roślin. Jednak, gdy piasek jasny czy ciemny posiada drobną granulację, wiele rybek polubi w nim się zakopywać – przez co piasek drobnoziarnisty można śmiało wykorzystywać w zbiorniku wodnym. Najbardziej znany jest piasek kwarcowy, który w estetyczny sposób potrafi podkreślić urok każdego akwarium. Zastanawiasz się, ile żyją gupiki? W zadbanym akwarium z piaskiem mogą dożyć nawet do dwóch lat. Jeżeli więc nie chcesz myśleć nad tym, ile żyją gupiki i zapewnić im spokojne życie w zbiorniku wodnym, powinieneś w przypadku tych ryb zdecydować się właśnie na drobny piasek.

Drobnoziarnisty piasek będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż gruby. To właśnie gruboziarnisty piasek akwarystyczny potrafi odciąć dopływ wody do korzeni roślin, nie dostarczając im cennych składników odżywczych. Jeżeli tak się stanie, korzenie mogą zacząć gnić, a wraz z nimi cała roślina. Jeżeli jednak zdecydujesz się na grubszy piasek, powinieneś od czasu do czasu przemieszać wierzchnią warstwę piachu. Przy piasku, poleca się granulację maksymalnie ok. 1-3 mm. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.

Który żwirek do akwarium wybrać?

Podłoże wulkaniczne do zbiornika wodnego

Jest to swego rodzaju nowość, z której korzystają już raczej bardziej doświadczeni akwaryści. Podłoże wulkaniczne charakteryzuje się ciekawymi barwami, a także pożytecznymi funkcjami. Podłoże wulkaniczne posiada mikro i makroelementy, które mogą wzbogacić ekosystem całego akwarium. To też naturalny filtr biologiczny, dzięki któremu w zbiorniku wodnym będzie czyściej. Niestety, ale podłoże to może zmieniać parametry wody, co może stać się szczególnie groźne dla przydennych gatunków ryb.

Podłożem wulkanicznym jest głównie lawa wulkaniczna, która dostępna jest w kolorze czarnym, brązowym i czerwonym. Podłoże wygląda bardzo naturalnie, wzbogacając estetykę każdego akwarium. Ważne jednak, by dokładnie sprawdzić region pochodzenia podłoża wulkanicznego – będzie się bowiem mocno różnić właściwościami i składem, które uzależnione jest od regionu jego występowania.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Wnętrze pięknego akwarium, a także żwirek do akwarium krok po kroku
Polecany żwirek do akwarium, czyli jak wybrać żwirek akwariowy

Kilka słów na temat podłoża żwirowego. Dlaczego nie powinno być jałowe?

Dla roślin akwariowych najlepiej jest, gdy granulacja mieści w przedziale 2-6 mm. Jeżeli np. żwirek czy piasek będzie zbyt drobny albo zbyt gruby, może blokować rozwój roślin. W przypadku żwirku, istotna będzie zarówno granulacja, jak i rodzaj podłoża. Niestety, ale np. bazalt zatwardza wodę, a kwarc będzie obojętny dla odczynu wody. Upewnij się więc co do podłoża, by niewiedza nie przeobraziła się w katastroficzne skutki dla całego akwarium.

Sam żwirek nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ nie stworzysz dzięki niemu roślinnego akwarium zupełnie samodzielnie. Poleca się więc uzupełnić żwirek o kulki nawozowe bądź np. pałeczki / tabletki nawozowe. W przeciwnym razie, podłoże może być jałowe – czyli najzwyczajniej w świecie ubogie w składniki mineralne. Właśnie przez to rośliny mogą się słabo ukorzenić i szybko obumrzeć. Dlatego nie tylko żwirek, ale każde podłoże powinno się wzbogacać odpowiednim, specjalnym nawozem ze sklepu akwarystycznego.

Nawóz powinno się dostarczyć pod warstwę żwiru czy piasku po to, by substancje nie przedostały się do wody, a wspomogły rozwój roślin. Pod podłożem, będą uwalniać cenne składniki odżywcze dla roślin, co przyczyni się do rozwoju flory. Podłożem zaś, którego za wszelką cenę powinieneś unikać w zbiorniku wodnym, jest:

  • piasek morski – jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zawiera fragmenty muszli z dużą zawartością wapnia (nie wpływa ono dobrze ani na ryby akwariowe, ani na rośliny),
  • sztuczne podłoże – będzie niedobrym wyborem zarówno dla ryb, jak i roślin,
  • kamienie z wyraźnymi śladami obecności metali.
ikona podziel się Przekaż dalej