Rozpoznanie dysplazji biodra

Dysplazja to ortopedyczna choroba dotykająca najczęściej dużych psów rasowych. Polega na nieprawidłowym rozwoju i wzroście kości w stawach np. biodrowych. W większości wypadków elementy wchodzące w skład powierzchni stawowych nie pasują do siebie i dochodzi do poluzowania w obrębie stawu. To z kolei prowadzi do ich przeciążenia i zmiany postawy zwierzęcia. Zmiany postawy zwierzęcia i kulawizny powinny Cię zaniepokoić. Pies cierpiący na dysplazję biodra, może przejawiać brak chęci do ruchu. Jeśli dodatkowo Twój pupil ma problem ze skakaniem, wstaje wolniej niż zazwyczaj i ostrożnie siada, prawdopodobnie źródła dolegliwości należy upatrywać w stawach.

Przyczyny

Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na rozwój tego typu chorób jest genetyka. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysplazji u przyszłego pupila, upewnij się, że rodzice szczeniaka nie mieli do czynienia z dolegliwościami ortopedycznymi. Pamiętaj, że ocena radiologiczna RTG znacznie zmniejsza szanse wystąpienia tej choroby, jednak nie wyklucza jej całkowicie.

Przyczyną może być także styl życia zwierzaka. Przeciążenie fizyczne, nadwaga, czy nieodpowiednio zbilansowana dieta potęgują ryzyko wystąpienia schorzeń, w tym także dysplazji. Pierwsze badania można wykonać już po pierwszych 4-5 miesiącach życia zwierzaka, ale z weterynaryjnego punktu widzenia, najlepiej przeprowadzać taką ocenę po 5 miesiącach. Stawy u szczeniąt mają nieco luźniejszą konstrukcję i jest to uwarunkowane fizjologicznie, dlatego wiarygodne informacje uzyskasz na odpowiednim etapie rozwoju.

Leczenie

Kluczowe w leczeniu choroby jest postawienie jak najszybszej diagnozy — zwiększa to szansę na skuteczną terapię. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wieku pacjenta możliwe jest leczenie ortopedyczne lub zachowawcze. Jeśli wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, może okazać się konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku wczesnej diagnozy możliwe jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych — jednym z nich jest podwójna osteotomia miednicy (DPO) — nacięcie miednicy i dopasowania powierzchni stawowych. Obecnie podobnie jak u ludzi u psów również wykonuje się zabieg endprotezowania stawów biodrowych – wymiana stawów biodrowego. Zabieg ten polega na usunięciu szyjki i głowy kości udowej, wykonaniu frezowania panewki a w to miejsce wprowadzenia endoprotezy ze stopów metali. Pamiętaj jednak, że oprócz operacji, konieczne jest wsparcie profilaktyczne tj. umiarkowany ruch i dieta bogata w składniki mineralno-witalne. Przede wszystkim karma powinna zawierać chondroprotektory, które działają na chrząstki jak osłonka. W przypadku aktywności fizycznej zaleca się pływanie w basenie, co nie obciąża stawów.

Jeśli niepokoi Cię postawa i chód zwierzęcia, koniecznie udaj się do weterynarza w celu postawienia diagnozy. W ten sposób możesz zatrzymać rozwój choroby. Odpowiednie postępowanie oraz zabiegi poprawiają jakość życia zwierzaka, dlatego nie czekaj — umów się na wizytę! https://www.klinikadlazwierzat.pl/uslugi/dysplazja-stawu-biodrowego/, by potwierdzić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej