Czego potrzebują zwierzęta w domu?

Jeśli myślisz nad zakupem lub przygarnięciem zwierzaka, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy w twoim miejscu zamieszkania będzie on czuł się komfortowo. Weź pod uwagę fakt, że niektóre rasy zwierząt potrzebują dużej przestrzeni lub określonej temperatury, by mogły zdrowo funkcjonować. Jeżeli planujesz przygarnąć starszego psa lub kota ze schroniska, warto porozmawiać z jego opiekunem i dowiedzieć się, jakie są jego potrzeby i na przykład ulubione zabawki. Adoptując szczeniaka lub kociaka, koniecznie zaopatrz się w tzw. wyprawkę – znajdziesz w niej wszystko, co potrzebne w pierwszych miesiącach życia malucha.

Jakie akcesoria dla zwierząt warto kupić?

Zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się, jakie potrzeby ma zwierzak. Wiadomo, że będzie mu potrzebne miejsce do spania, jedzenia czy załatwiania potrzeb fizjologicznych, ale nie zapominaj też o potrzebie zabawy, rywalizacji, drapania czy gryzienia, szczególnie w przypadku szczeniaków. Jeśli nie wiesz, czego może potrzebować akurat twój zwierzak, warto poszukać wartościowych informacji w internecie. Ważna jest też jakość wybieranego produktu, dlatego warto poszukać rankingów konkretnych akcesoriów dla zwierząt.

Ciekawe informacje oraz rankingi najlepszych domowych akcesoriów dla zwierząt znajdziesz na portalu homelook.pl – autorzy artykułów na tej stronie z pewnością pomogą ci przygotować dom lub mieszkanie do życia z domowym zwierzakiem.

Podstawowe akcesoria dla zwierząt

Jakie akcesoria dla zwierząt domowych warto mieć w domu?
Jakie akcesoria dla zwierząt domowych warto mieć w domu?

Zastanówmy się, które z akcesoriów będą niezbędne już w pierwszych dniach, od kiedy zwierzak trafi do naszego domu. Warto je zakupić jeszcze przed przygarnięciem pupila, by nie ryzykować zniszczeniami czy brakiem zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Co koniecznie trzeba zapewnić każdemu nowemu zwierzęcemu członkowi rodziny?

Przysmaki i karmy

Od dobrej karmy zależy nie tylko prawidłowy wzrost zwierzęcia, ale też jakość jego sierści czy zdrowie kości i stawów. Warto zwracać uwagę na skład karmy – niestety wiele z nich wciąż posiada zbyt mało mięsa czy zdrowych składników odżywczych. Obserwuj też, które smaki lubi pupil – nie ma sensu na siłę podawać mu karmy, której nie lubi, nawet jeśli jest bardzo dobrej jakości. Nie zmuszaj też zwierzęcia do wprowadzenia ludzkiej diety – dieta wegańska czy wegetariańska może być dla niego niezwykle szkodliwa.

Wybierając karmę, warto wziąć także pod uwagę jej specyfikę. Na przykład wybierając jedzenie dla kota, mamy do wyboru karmy suche i mokre.

"Oprócz samego składu istotny jest także rodzaj karmy – czy jest ona sucha czy mokra. Mokra karma to świetne źródło białek i tłuszczów, natomiast sucha – najlepiej sprawdza się podczas zabaw i jako urozmaicenie posiłków." - Czytamy w poradniku przy wyborze karm dla kotów portalu homelook.pl : Jaka karma dla kota będzie najlepsza? Ranking i porównanie

Miski do jedzenia i picia

Niekoniecznie muszą to być miski – w zależności od gatunku zwierzęcia mogą to być też podajniki czy poidła. Należy jednak przede wszystkim dostosować ich rozmiar do wieku i rozmiaru zwierzęcia. Szczeniaki i inne małe zwierzątka niekoniecznie będą chciały jeść ze zbyt dużej miski, nie tylko ze względu na trudności, ale też obawę przed dużymi, nieznanymi przedmiotami. Wraz ze wzrostem pupila możesz wymienić miskę na większą – nie jest to duży koszt.

Kojce lub legowiska

Miejsce do spania powinno dawać zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa, ale też ciepło i intymność. Zadbaj, by nie naruszać tej przestrzeni, by zwierzak chętnie do niej wracał na odpoczynek. Jeśli zauważysz, że zwierzak chętniej śpi w innych miejscach, być może to konkretne legowisko nie jest dla niego najlepsze.

Klatki i transportery

Musisz zdawać sobie sprawę, że w pierwszych miesiącach życia zwierzaka często będziesz odwiedzać z nim gabinet weterynaryjny. Zdecydowanie łatwiej pokonać trasę w samochodzie czy komunikacji miejskiej, jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni transporter. Pamiętaj, że klatka czy transporter nie muszą kojarzyć się wyłącznie z ograniczeniem przestrzeni – niektóre zwierzęta lubią posiadać przestrzeń, w której mogą liczyć na spokój – szczególnie, jeśli w domu są inne zwierzęta, małe dzieci lub goście.

Smycz

Spacery są jedną z najprzyjemniejszych aktywności, jakie można wykonywać z pupilem. Najczęściej kojarzą się z psami, ale może cię zaskoczyć, że inne zwierzęta, jak koty czy króliki również lubią przechadzki po świeżym powietrzu. Warto zaopatrzyć się w smycz, która ułatwi takie spacery, a także odpowiednio dobrane do wagi i rozmiaru zwierzęcia szelki lub obrożę. Pamiętaj, że dobrze dobrane akcesoria nie powinny powodować otarć naskórka zwierzaka.

Akcesoria warte rozważenia

Zdrowie zwierzaka to nie tylko sen, jedzenie i spacery, ale w ogromnej mierze także zabawa. Zwierzęta domowe są trochę jak małe dzieci – wymagają uwagi i troski, ale jeśli zapewnisz im odpowiednie zabawki, uda ci się zająć je nawet na dłuższy czas. Jakie są najpopularniejsze rodzaje akcesoriów dla zwierząt, które pozwolą im rozwinąć ich umiejętności i pozwolą mile spędzać czas?

Zabawki

Wchodząc do sklepu zoologicznego znajdziesz wiele różnych zabawek w naprawdę szerokim zakresie cenowym. Nie nastawiaj się od razu na zakup pełnego kosza zabawek, na początek wystarczy ich dosłownie kilka. Zwróć też uwagę, by były one dopasowane do wieku zwierzaka – wiele z nich posiada na opakowaniu rekomendowany wiek, co ułatwi wybór.

Drapaki i drzewka dla zwierząt

Wszelkiego rodzaju gryzaki, drapaki czy domki do wspinania pozwalają zwierzęciu na stworzenie iluzji funkcjonowania w naturalnym środowisku. Potrzeby te są dla nich niemal tak ważne, jak jedzenie czy picie. Jeśli nie zapewnisz pupilowi takich akcesoriów, najprawdopodobniej będziesz musiał liczyć się z podrapanymi meblami czy pogryzionymi butami.

Dlaczego warto zainwestować w akcesoria do zabawy dla zwierząt?

Zabawki dla zwierząt domowych można podzielić na kilka kategorii: zabawki do samodzielnej zabawy, zabawki do zabawy z opiekunem, a nawet zabawki edukacyjne. Zwierzęta, szczególnie w młodym wieku, potrzebują dużo ciepła i bliskości. Warto kupić im na przykład pluszowego misia czy kocyk, które będą mogły zabrać ze sobą do legowiska. Warte uwagi są też wszelkie zabawki do interakcji z opiekunem – liny do przeciągania, zabawki na sznurku czy laserowe wskaźniki. Pozwolą one na zacieśnienie więzi. Nie zapominaj o zabawkach edukacyjnych – zwykle są one najdroższe, ale pozwalają na skuteczną aktywizację i rozwój szarych komórek, a także umiejętności chwytania, gryzienia czy przesuwania przedmiotów.

Jak dostosować akcesoria w zależności od gatunku i rasy zwierzęcia?

Jakie akcesoria dla zwierząt domowych warto mieć w domu?
Jakie akcesoria dla zwierząt domowych warto mieć w domu?

Każde zwierzę ma swój indywidualny charakter i osobowość. Warto dopasować do niego wszelkie wybierane akcesoria. Jeśli zwierzak trafi do ciebie w bardzo młodym wieku, dopiero nauczysz się rozpoznawać jego preferencje. Warto wówczas kierować się gatunkiem i rasą zwierzęcia, by jak najlepiej dopasować wybór do jego potencjalnych potrzeb i upodobań. Kiedy zwierzak osiągnie już starszy wiek, będziesz mógł wymienić zużyte legowiska czy zabawki na takie, z których twój pupil będzie korzystał z ochotą.

Gatunek zwierzęcia

Najprostszą metodą dopasowania akcesoriów do zwierzaka, jest kierowanie się jego gatunkiem. Bez problemu znajdziesz w internecie zabawki czy inne przedmioty najczęściej wybierane dla kotów, psów czy gryzoni. Nie oznacza to jednak, że pies nie może świetnie bawić się myszą na baterie. Jednak w większości przypadków zabawki rekomendowane dlakonkretnego gatunku będą strzałem w dziesiątkę.

Rasa zwierzęcia

O ile pewne cechy mogą być dla danego gatunku bardzo charakterystyczne (jak potrzeba drapania u kotów), o tyle wiele z nich często różni się między konkretnymi rasami. Często inne rodzaje zabawek będą odpowiednie dla dużego labradora i małego yorka. Względem rasy można bardzo łatwo dopasować legowisko czy rozmiar szelek i smyczy. Najważniejsze, by na bieżąco monitorować upodobania swojego zwierzaka i reagować na jego indywidualne potrzeby.

Podsumowanie

Zwierzak potrzebuje nie tylko zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych, ale też troski, uwagi i bliskości. By zapewnić mu jak najlepsze warunki i zdrowy rozwój, warto zadbać o niezbędne mu akcesoria i małe niespodzianki, które sprawiają radość – jak na przykład nowe zabawki czy przysmaki. Podczas codziennego spędzania czasu ze zwierzakiem z pewnością zauważysz, że ma on swoje indywidualne preferencje – jedne zabawki polubi mniej, a z innymi nie będzie chciał się rozstać. Najważniejsza jest więc obserwacja i okazywanie pupilowi miłości – dzięki temu będzie on naprawdę szczęśliwy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej