Furminator a trymer dla kota

Tak naprawdę prawidłowe określenie tego przyrządu to furminator, a nie trymer dla kota. To drugie narzędzie służy nie tylko do usuwania martwych włosów, ale także do skracania futra. W przypadku kotów nie ma powodów, aby przycinać ich sierść, dlatego trymer używany jest głównie przy psach.

Furminator nadaje się zarówno dla kota krótkowłosego, jak i długowłosego. Nie jest istotna długość sierści, ale to, czy kot ma podszerstek. Furminator został stworzony po to, aby usuwać podszerstek i martwe włosy, jednocześnie nie niszcząc wierzchniej szaty. Jednak nie może być stosowany u kotów, które są pozbawione podszerstka, ponieważ w ten sposób można przerzedzić ich włosy okrywowe.

Bardzo ważne jest to, aby nie korzystać z tego przyrządu codziennie, a jedynie 1-2 razy w tygodniu. Przed użyciem furminatora upewnij się, że sierść kota jest sucha i pozbawiona kołtunów. Warto najpierw wyczesać kota zgrzebłem lub grzebieniem, potem skorzystać z furminatora, a na koniec użyć szczotki z włosia, aby nadać sierści blasku.

Należy pamiętać o tym, jak prawidłowo posługiwać się furminatorem. Powinny to być płynne i długie pociągnięcia, a nie krótkie i wyrywkowe. Nie można używać furminatora pod włos. Niektóre partie ciała kota wymagają większej uwagi (ogon, szyja, brzuch i okolice narządów płciowych).

Rodzaje i cena furminatora – opinie

Niektóre firmy dzielą furminatory na te dla kotów krótkowłosych i długowłosych oraz dla kotów mniejszych (poniżej 4,5 kg) i większych (powyżej 4,5 kg). Z kolei inni producenci oferują tylko jeden furminator dla kota i psa.

Furminator nie należy do najtańszych przyrządów do pielęgnacji sierści kota. Jego cena faktycznie może wynosić tyle, co mały domek dla psa lub mruczka. Takie legowisko kosztuje ok. 35 – 80 zł, ale te większe i lepszej jakości są już droższe.

Na rynku dostępne są m.in.:

 • FURminator deShedding Tool dla kota (cztery rodzaje do wyboru), cena ok. 75 – 105 zł
 • Hilton duo trymer dla kota i psa, cena ok. 55 zł.
 • FURminator Zolux dla kota, cena ok. 45 – 75 zł.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Kobieta strzyże kota trymerem
Trymer dla kota długowłosego i krótkowłosego krok po kroku, czyli cena, rodzaje i porady

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Akcesoria dla kota – co warto wiedzieć?

Decydują się na pierwszego kota, trzeba zaopatrzyć się wiele niezbędnych rzeczy. W wyprawce dla kota powinny znaleźć się:

 • przyrządy do pielęgnacji – do czesania (m.in. zgrzebło, grzebień, szczotka z włosia, szczotka gumowa), nożyczki do pazurków, furminator, szampon, puder groomerski.
 • zabawki – np. myszka, wędka, tor z piłką, tunel, piłeczka.
 • kuweta – m.in. otwarta, narożna, zamykana (kryta), z podwójnym dnem, podróżna. Na jednego kota przypadają 2 kuwety, a każdy kolejny kot to dodatkowa kuweta.
 • żwirek – np. żwirek Benek (silikonowy, drewniany, bentonitowy, kukurydziany), Cat’s Best, Tigerino, Sanicat Diamonds, Noriko Premium, Sanicat Professional.
 • drapak – mały lub duży, w zależności od dostępnego miejsca oraz wielkości i wagi kota.
 • maty do drapania – koty bardzo chętnie z nich korzystają.
 • miski – warto zadbać o to, aby były ceramiczne lub plastikowe, ponieważ metalowe mogą zmieniać smak lub zapach pokarmu.
 • fontanna – jeśli kot lubi pić wodę z kranu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie z niej chętnie korzystać.
 • transporter – jest to najbezpieczniejszy sposób przewozu kota.
 • szelki – jeśli planujesz wychodzić z kotem na spacery.
 • legowisko – może to być m.in. budka (domek), ale też kocyk.

Wybór odpowiedniego żwirku może okazać się trudny. Niektóre koty preferują miękkie i drobne kamyczki, które przypominają piasek, a inne chętnie korzystają z drewnianych wałeczków (tzw. pelletu). Żwirek silikonowy ma ostre krawędzie i głośno szeleści, czym zniechęca koty z korzystania z toalety. Z kolei żwirek kukurydziany jest ekologiczne, biodegradowalny i naturalny, ale jego zapach może nie spodobać się kotom.

Każdy żwirek ma swoje plusy i minusy, a ostateczny wybór w dużej mierze uzależniony jest od upodobania samego kota. Warto jednak wiedzieć, że niektóre piaski pylą i nie nadają się dla alergików (uczulają zarówno koty, jak i ludzi). Jeżeli kot ma tendencję do podjadania piasku, należy wybrać ten naturalny, czyli drewniany lub kukurydziany. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla kotów w atrakcyjnych cenach.

Żaden żwirek nie może być utylizowany drogą sanitarną. Nawet jeśli producenci piasków dla kotów zapewniają, że ich żwirki nadają się do spuszczania w toalecie. Zabrania tego polskie prawo. Żwirek należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Furminator nie służy do rozczesywania sierści i wyczesywania kołtunów, a do pozbycia się martwego włosa i zredukowania obfitego podszerstka. W ten sposób nie tylko zmniejszy się ilość włosów znajdowanych na kanapach, dywanach czy ubraniach, ale przede wszystkim kotu nie grozi zakłaczenie. Mimo to raz w tygodniu warto podawać mruczkowi łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki, aby uniemożliwić zaleganie kul włosowych w jego przewodzie pokarmowym.

ikona podziel się Przekaż dalej