Buldog francuski. Pies, o szczególnych wymaganiach zdrowotnych?
Buldog francuski to pies o niewielkim rozmiarze, często jest postrzegany jako pies do towarzystwa. Rasa ta jest dość młoda, ponieważ celowa hodowla tych psów rozpoczęła się w II połowie XIX w.
Buldog francuski, charakterystyka rasy
Dla wielu miłośników zwierząt ogromną zaletą rasy jest fakt, że pies jest niewielki. Dorosły osobnik osiąga w kłębie zaledwie ok. 30 cm. Pies osiąga rozmiar od 27 - 35 cm, a suka 24 - 32 cm. Nieduże gabaryty widać także w wadze pupila. Dorosły pies osiąga masę ok. 9 - 14 kg, a suka 8 - 13 kg. Sylwetka psa jest krępa, ale sprawia wrażenie silnego i muskularnego. Cechą charakterystyczna jest duża, kwadratowa głowa oraz uszy - duże i stojące, “nietoperzowate”. We wzorcu rasy określono, że ogon powinien być raczej krótki, nisko osadzony, zasłaniający odbyt. Dopuszcza się odstępstwa, gdzie ogon może być skręcony i nieco dłuższy, lecz nie może być na tyle długi, by sięgał poniżej stawu skokowego.
Psy rasy buldog francuski najczęściej są ubarwione w kolorze czarnym, białym, kremowym, ale mogą też mieć sierść pręgowaną. Włos jest miękki, krótki i przylegający do skóry.
Cechy charakteru buldoga francuskiego
Buldogi francuskie to rasa stworzona dla człowieka. Są doskonałymi towarzyszami. Do tego cechuje je niebywała inteligencja i łagodność. Dużą zaletą tej rasy jest fakt, że psy mało szczekają, a ich wychowanie nie jest trudne. Psy uwielbiają pieszczoty, a jednocześnie cenią sobie aktywność i chętnie się bawią. Z tego względu sprawdzą się świetnie, jako kompan do zabawy dla dzieci. Buldogi francuskie to psy, których instynkt nie każe polować, zatem rewelacyjnie “dogadają” się z innymi zwierzętami, w tym także z kotem.
Buldog francuski, jak zadbać o jego zdrowie?
Psy rasy buldog francuski to świetni towarzysze i idealna rasa dla rodzin z dziećmi lub innymi zwierzętami. Jednak decydując się na takiego psa należy poznać dokładną specyfikę rasy. Buldog francuski należy do psów tzw. brachycefalicznych. Nazwa ta stosowana jest w przypadku ras, u których pysk jest spłaszczony, a kufa krótka. Taka budowa anatomiczna sprawia, że zwierzęta są narażone na występowanie wybranych chorób. Decydując się na psa, jak np. buldog francuski, trzeba mieć świadomość jak wygląda opieka nad zwierzęciem. Dobrym rozwiązaniem jest pomoc specjalisty, który wskaże zagrożenia związane ze zdrowiem. Świadomość i wiedza sprawi, że pies zyska odpowiedzialnego właściciela, dbającego o profilaktykę zdrowotną swojego pupila. W przypadku buldoga francuskiego warto rozważyć korzystanie z pakietu opieki medycznej, dzięki któremu pies będzie miał możliwość uzyskać pomoc lekarza weterynarii na terenie całego kraju, w placówkach. Taki pakiet, jak oferuje m.in. portal Pethelp jest doskonałym rozwiązaniem, przypominającym swoją konstrukcją i działaniem pakiety prywatnej opieki medycznej, z jakich korzystać mogą ludzie. Warto dodać, że pakiety Pethelp to nie tylko wygoda, ale także ogromna oszczędność. Gdyby policzyć wartość badań i wizyt indywidualnych, które dostępne są w oferowanych pakietach, wówczas koszt opieki medycznej dla pupila byłby znacznie wyższy. Dlatego warto wybrać pakiet medyczny Pethelp i nie przepłacać.
Budowa czaszki sprawia, że psy te mają wąskie nozdrza, dlatego jedną z najczęstszych chorób są problemy z układem oddechowym. Często obserwuje się nieprawidłowo ukształtowaną tchawicę czy przerost podniebienia miękkiego. Ze względu na typ budowy, buldogi francuskie cierpią także na dolegliwości bólowe kręgosłupa, w związku z nieprawidłowo rozwiniętymi kręgami. U buldogów francuskich problemy zdrowotne obejmują również alergie, choroby oczu czy problemy w obrębie skóry. Budowa pyska sprawia, że psy te częściej niż przedstawiciele innych ras cierpią na wady zgryzu. Problemem mogą być także schorzenia układu krążenia oraz problemy z sercem.
Zanim się zdecydujesz!
Należy pamiętać, że decyzja o rozszerzeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela, jakim jest buldog francuski powinna zostać dokładnie przemyślana. Poznanie rasy, zdobycie niezbędnej wiedzy, która pomoże zapewnić psu jak najlepsze warunki to podstawa.
artykuł sponsorowany