Trzy najczęściej występujące choroby buldoga francuskiego

Problemy z oddychaniem

Najczęstsze problemy zdrowotne buldożków wiążą się z brachycefaliczną budową czaszki. Maksymalne skrócenie kufy zwierzęcia wywołało częste problemy z oddychaniem. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, towarzyszących tej rasie zwierząt.

Problemy z oddychaniem manifestują się w ciężkim sapaniu, słabej wydolności fizycznej, a także głośnym chrapaniu. Najczęstsze problemy zdrowotne są tu wywołane zmniejszoną drożnością dróg oddechowych na odcinku nosowym, a także niewielkimi otworami wlotowymi nozdrzy. Tego typu wady są uciążliwe podczas normalnej aktywności fizycznej.

Jeszcze groźniejsze są wady genetyczne, które dotykają krtani oraz tchawicy. Nieprawidłowości polegają tutaj na zapadaniu się krtani i tchawicy, które w konsekwencji mogą prowadzić do niedotlenienia organizmu. Jest to groźne zjawisko, wpływające na zdrowie buldożków. Zaawansowane problemy z oddychaniem prowadzą do przerostu mięśnia sercowego. Dlatego niektóre choroby genetyczne, wywołujące problemy z oddychaniem, wymagają korekty chirurgicznej.

Buldog francuski - choroby oczu

Na co chorują buldogi francuskie? Druga, często występująca kategoria problemów zdrowotnych to choroby oczu. Dobrym przykładem będą tu czerwone oczy, spowodowane dwurzędowością rzęs. Czerwone oczy są tu wynikiem podrażnienia mechanicznego. Takie wady genetyczne polegają na tym, że rzęsy znajdują się w podwójnym szeregu. Konsekwencją jest stałe, mechaniczne podrażnianie gałki ocznej, czerwone oczy, zapalanie, a w skrajnych wypadkach nawet zwyrodnienie. Tego typu problemy wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, która poprawi komfort życia zwierzęcia. Lekarz wykona chirurgiczne usunięcie drugich rzędów rzęs, a także przedstawi najważniejsze informacje na temat dalszego postępowania.

Czerwone oczy to jedynie niewielka część problemów, z którymi borykają się buldożki. Częste choroby oczu polegają także na wypadaniu gruczołu trzeciej powieki. Są to dość powszechne choroby buldoga francuskiego, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o usposobieniu buldożka francuskiego.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Wypadanie gruczołu trzeciej powieki najczęściej występuje u młodych psów, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Dlatego w tym czasie należy szczególnie chronić ich zdrowie i zwracać baczną uwagę na ewentualne choroby oczu. Wypadnięty gruczoł jest widoczny w postaci różowawej plamki w kąciku oka. Bez odpowiedniego leczenia zachodzi ryzyko przerostu gruczołu i pojawienia się zapalenia spojówek (czego objawem są między innymi czerwone oczy). Tego rodzaju, nieleczone choroby oczu będą dla psa silnie bolesne.

Problemy zdrowotne związane z alergią i choroby skóry

Buldożki francuskie mają częste problemy zdrowotne związane z alergiami pokarmowymi i chorobami skóry. Dlatego psy tej rasy wymagają odpowiedniego programu żywieniowego (odpowiednia karma dla buldoga francuskiego) oraz stałej kontroli stanu skóry. Profilaktyka zapewni lepsze zdrowie naszemu pupilowi, a jednocześnie może uchronić go od różnego typu schorzeń.

Zebrane informacje wskazują na fakt, że choroby buldoga francuskiego często polegają na nietolerancji pewnych źródeł białka. Dlatego alergia pokarmowa powinna wiązać się z dietą eliminacyjną, która pozwoli wykryć przyczynę problemu. Dobrym rozwiązaniem będzie też odpowiednia karma dla buldoga francuskiego. Aby zapewnić lepsze zdrowie naszego pupila, możemy też wykonać testy alergologiczne. Ich wynik wskaże produkty zakazane, które nie powinny znajdować się w diecie naszego pupila. W wielu przypadkach konieczna będzie monobiałkowa karma dla buldoga francuskiego lub hipoalergiczna karma dla buldoga francuskiego.

Alergie pokarmowe mogą wywoływać różnorodne choroby skóry. W tym przypadku niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja, którą dopasowujemy do specyfiki problemu. Wszelkie informacje na temat zwalczania choroby skóry powinien przedstawić nam lekarz weterynarii.

Bulgod francuski chory u weterynarza, a także choroby buldoga francuskiego, w tym problemy z oddychaniem
Jakie są najpopularniejsze choroby buldoga francuskiego i problemy zdrowotne

Rzadziej występujące problemy zdrowotne

Buldog francuski - choroby kręgosłupa

Powyżej opisaliśmy najpowszechniejsze choroby buldoga francuskiego. Jednak rasa jest też często dotykana przez inne, często groźniejsze problemy zdrowotne. Najgroźniejsze z nich to choroby kręgosłupa i różnego rodzaju wady genetyczne.

Najczęściej występujące choroby kręgosłupa to między innymi tak zwany krąg motyli. Choroba ma charakter trwałej deformacji na odcinku centralnej części trzonu kręgu. Pojawiający się ubytek stanowi poważne wady genetyczne, które mogą uciskać na rdzeń kręgowy. Ucisk na rdzeń może z kolei wywoływać bóle kończyn, a w skrajnych wypadkach nawet całkowity paraliż. Czy buldogi francuskie często chorują na choroby kręgosłupa. Na szczęście nie jest to powszechna wada. Niestety krąg motyli nie nadaje się do korekcji chirurgicznej. Tego typu choroby genetyczne mogą wywoływać trwały dyskomfort, dlatego warto uzyskać wszelkie informacje na temat złagodzenia ewentualnego bólu kończyn naszego pupila.

Inne choroby genetyczne buldoga francuskiego

Jak widać, zdrowie buldogów francuskich nie zawsze jest tak dobre, jak chcieliby tego ich właściciele. Choroby skóry, choroby kręgosłupa, alergie i wady wzroku są dość częstymi problemami tej rasy. O ile problemy skóry czy alergie może wyleczyć zwykła karma dla buldoga francuskiego, o tyle choroby genetyczne są już znacznie bardziej skomplikowane i problematyczne.

Choroby genetyczne to czasem rozszczep podniebienia, widoczny już od momentów narodzin szczeniaka. W tym przypadku występuje szczelinowe połączenie między jamą ustną, a jamą nosową. Szczeniak pijący mleko może posiadać wycieki z nosa, które są najbardziej widocznym i najwcześniejszym objawem występowania problemu.

Psy posiadające tego typu wady genetyczne nie powinny być dopuszczane do rozrodu. Psy posiadające rozszczep podniebienia mają duży problem z pobieraniem pokarmu. Dlatego waga buldoga francuskiego często okazuje się niższa od przeciętnej dla jego wieku. Jedynym sposobem, aby wyleczyć tego rodzaju choroby genetyczne, okazuje się interwencja chirurgiczna.

Waga buldoga francuskiego – sprawdzamy właściwe proporcje

Określiliśmy już problemy zdrowotne, które dotykają dogów francuskich. Wielu przyszłych i obecnych właścicieli tej rasy interesują informacje dotyczące optymalnej masy ciała. W Internecie czasem pojawiają się oferty sprzedaży psów miniaturek. Jednak warto podkreślić, iż prawidłowa waga buldoga francuskiego wynosi 9 do 14 kg w przypadku psa, a także 8 do 13 kg w przypadku suczki. Jest to optymalna waga buldoga francuskiego o normalnej masie ciała.

Waga buldoga francuskiego wiąże się z wytycznymi dotyczącymi wzrostu. Dorosły, zdrowy przedstawiciel swojej rasy będzie miał 27 do 35 cm w kłębie. Z kolei suczka urośnie do wysokości około 24 do 32 cm w kłębie. Jest to wzrost uznawany za idealny.

Jeśli interesujesz się zakupem buldożka, skontaktuj się z rzetelnym hodowcą. Specjalista będzie w stanie podpowiedzieć, jaka jest preferowana, docelowa waga buldoga francuskiego w danym miocie. Dobra hodowla zmniejszy też ryzyko zakupu psa z wadami genetycznymi, to także mniejsze ryzyko, że szczeniak będzie posiadał choroby skóry czy problemy związane z oczami.

ikona podziel się Przekaż dalej