Obroża czy szelki dla buldoga francuskiego?

Każdy miłośnik psów posiada własne, ulubione akcesoria spacerowe. Spór pomiędzy entuzjastami szelek i tradycyjnych obroży toczy się już od wielu lat. Niewątpliwie każde rozwiązanie posiada nieco odmienne wady i zalety. Obroża i smycz ze stałą długością szybciej nauczą psa chodzenia przy nodze, a dodatkowo okażą się tańsze w zakupie. Co więcej, niektórzy hodowcy twierdzą, że obroża jest znacznie bezpieczniejsza dla szczeniąt, ponieważ nie zdeformuje ich delikatnej klatki piersiowej. Jednak dla buldożka przeważnie wybiera się dopasowane szelki.

Dlaczego szczeniak buldoga francuskiego powinien posiadać szelki zamiast obroży? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wspomnieć o dość specyficznej, krępej budowie ciała. Luźno założona obroża dla buldożka mogłaby się zsuwać z grubej szyi, co stanowiłoby zagrożenie w czasie spacerów. Co więcej, nie będzie to właściwe rozwiązanie dla psów ciągnących na spacerach i nie sprawdzi się przy smyczach automatycznych.

Najważniejsza przewaga szelek tkwi jednak w ich budowie. Zaopatrzony w szelki norweskie szczeniak buldoga francuskiego będzie miał możliwość swobodnego oddychania. Nie następuje tutaj żaden większy ucisk na szyje, który może występować w przypadku zwykłej obroży. Warto o tym pamiętać, wybierając akcesoria dla buldożka. Jest to bowiem rasa, która z uwagi na brachycefaliczną budowę czaszki, ma anatomiczne trudności z oddychaniem i nie warto ich dodatkowo pogłębiać źle dopasowaną obrożą.

Jakie szelki dla buldoga francuskiego? Sprawdzamy popularne możliwości

Szelki norweskie dla buldoga

Zarówno dorosły pies jak i szczeniak buldoga francuskiego może nosić dobrze dopasowane szelki norweskie. Tego typu produkty składają się z pasa biegnącego przez grzbiet oraz pasa przedniego, biegnącego przez klatkę piersiową. Na górze znajduje się regulacja, a także ewentualna rączka.

Szelki norweskie nie krępują ruchów naszego pupila, a ich specjalna budowa sprawia, że nie uciskają na klatkę piersiową. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą jakie szelki powinien nosić szczeniak buldoga francuskiego. Warunkiem jest jednak odpowiednie dopasowanie do gabarytów naszego pupila.

Dobrej jakości szelki dla psa posiadają trwałe zapięcia i system zabezpieczający przed przypadkowym odpięciem smyczy. Co więcej, szelki norweskie okazują się bardzo łatwe do założenia i świetnie sprawdzają się w upalne dni. Sprawdzą się jako szelki dla szczeniaka o krępej budowie ciała.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Wybierając szelki dla psa z rodziny molosowatych (np. dla buldożka czy boksera), warto przeanalizować tabele rozmiarów różnych producentów. Niektórzy z nich oferują dedykowane szelki dla szczeniaka i dorosłego buldożka. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać akcesoria do indywidualnych potrzeb naszego pupila. Niektóre firmy podpowiedzą też, jakie szelki dobrać do rozmiaru psa i zaoferują szycie szelek na miarę. Jeśli masz już szelki, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak założyć szelki dla psa.

Szelki bezuciskowe

Szelki norweskie nie kończą jeszcze możliwości artykułów zoologicznych. Dla buldożka świetnie sprawdzą się też tak zwane szelki bezuciskowe. Rozpoznamy je po charakterystycznym wypełnieniu na klatce piersiowej. Szelki bezuciskowe nie posiadają wąskich pasków, a pełne wypełnienie materiałowe, które umożliwia równomierne obciążenie.

Jakie szelki bezuciskowe powinien posiadać szczeniak buldoga francuskiego? Przede wszystkim dopasowane do jego rozmiarów i budowy klatki piersiowej. Szelki bezuciskowe mogą posiadać rozmiary standardowe, a także dedykowane dla buldożków. Wybór zależy od naszych oczekiwań i zasobności portfela. W ofertach znanych producentów znajdziemy różne wymiary, a także niezliczone ilości wzorów. Niekiedy szelki są też sprzedawane z dopasowaną pod kolor smyczą.

Buldog francuski leżący obok smyczy oraz szelki dla buldoga francuskiego
Porady, jak wybrać szelki dla buldoga francuskiego, w tym szelki dla szczeniaka

Wybierając tego rodzaju szelki dla psa, musimy pamiętać o mniejszych możliwościach regulacji obwodu. Z uwagi na nieco ograniczone możliwości regulacyjne, bezuciskowe szelki dla buldoga francuskiego najlepiej sprawdzą się u psów dorosłych. W przypadku szczeniaka będziemy musieli wymieniać akcesoria na nieco większe (wraz z rozwojem pupila). Tak zwane norwegi posiadają znacznie większe możliwości regulacji, dlatego sprawdzą się zarówno jako szelki dla psa dorosłego, jak i szelki dla buldoga francuskiego w wieku szczenięcym.

A może szelki typu guard?

Dużą popularnością wśród właścicieli buldożków cieszą się także szelki typu guard. Składają się one z dwóch materiałowych obręczy, połączonych ze sobą na górze oraz na dole. Są to produkty o dużych możliwościach regulacyjnych, występujące w bardzo wielu wariantach wymiarowych.

Tak zwane guardy nie uciskają klatki piersiowej i umożliwiają dużą swobodę ruchów. Ich budowa może wydawać się dość skomplikowana, jednak dobrej jakości produkty łatwo się zakłada oraz zdejmuje. Z pewnością mogą to być odpowiednie szelki dla buldoga francuskiego. Co więcej szelki guardy okazują się trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego mogą posłużyć naszemu pupilowi przez kilka lat.

Szelki typu guard wymagają dobrego dopasowania do proporcji psa. Dlatego w ofertach sprzedaży znajdziemy specjalne akcesoria dla buldożków. Są one nieco szersze i krótsze, aby umożliwić wygodne użytkowanie psom o krępej masie ciała. Wiele firm umożliwia też uszycie produktów na indywidualny wymiar naszego pupila. Jest to nieco większy koszt, jednak w zamian otrzymujemy produkt, który spełni indywidualne wymagania każdego pupila domowego.

Jaka smycz dla buldoga francuskiego?

Wiemy już, jakie szelki sprawdzą się u naszego pupila. Warto dobrać do nich inne akcesoria, z których najistotniejsza okaże się smycz. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele modeli smyczy. Te najbardziej klasyczne składają się z rączki, linki lub paska o stałej długości oraz z karabińczyka. Do wyboru mamy tu smycze o różnych długościach, jednak zawsze ma ona charakter stały.

Alternatywą dla klasycznych smyczy okazuje się tak zwana smycz automatyczna. Najbardziej znaną marką są tu produkty Flexi, wykonane w różnych wariantach. Smycz automatyczna doskonale komponuje się z szelkami dla buldożka. Może posiadać długość linki w zakresie od 3 do 8 metrów. Daje to możliwość swobodnego poruszania się naszego pupila.

Smycz automatyczna świetnie sprawdzi się w przypadku psów, które słuchają swojego właściciela. Produkt można ustawić na jedną długość lub umożliwić swobodne zwijanie i rozwijanie w zakresie wymiarów linki. Może być to dość wygodne dla właściciela, jednak wymaga dużej czujności. Dłuższa, rozwijająca się bez kontroli linka umożliwi zwierzęciu wtargnięcie na jezdnie lub trasę rowerową. Dlatego nadaje się jedynie dla osób, które potrafią zachować czujność na spacerze i stale kontrolować poczynania swojego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej