Pierwotne rasy psów - zobacz, co warto o nich wiedzieć

Niektórzy miłośnicy psów wybierają szczenięta rasowe, które najbardziej przypominają wilka i których typ genetyczny najmniej odbiega od pierwowzoru psa domowego. Skąd jednak wiadomo, która rasa nie uległa zmianom na przestrzeni wieków? Czy najstarsze, zachowane do dziś, rasy psów przypominają wilka? Czy ich charakter i usposobienie mają w sobie coś z wilka? Poznaj opis i zdjęcia ras uznawanych za pierwotne.

Co oznaczają pierwotne rasy psów

Według dotychczasowych badań wiemy, że pies pochodzi od wilka. Pies został udomowiony około 10 tysięcy lat p.n.e. Jednak od tej pory gatunek ten przeszedł wiele zmian. Hodowla psa sprawiła, że powstały nowe rasy, niektóre całkowicie wyhodowane przez człowieka. Tylko niektóre rasy zachowały się do naszych czasów w stanie prawie niezmienionym. Niejednokrotnie miłośnicy tych ras byli w stanie rasy te odtworzyć.

W 2004 roku wykonano badania genetyczne psów i w ich wyniku powstała lista 14 ras pierwotnych. Lista ta nie jest pełna, gdyż przebadano dopiero 20% psich ras. W badaniach tych nie uwzględniono ras, zarówno nowych jak i bardzo starych, które powstały wskutek krzyżowania psa z wilkiem.

Cena rasowych szczeniąt pierwotnych ras nie jest niska. Dla przykładu cena szczeniąt akita inu zaczyna się od około 3000 zł. Cena jest wyższa jeśli szczenięta pochodzą z renomowanej hodowli i mają wybitnych przodków. Szczenięta niektórych pierwotnych ras zaliczają się do najdroższych psów świata. Należą do nich chow chow, samojed, akita.

Pierwotne rasy psów - opis i zdjęcia

Psy rasowe należące do pierwotnych ras:

 1. Chart afgański. (Afganistan)
 2. Chow chow. (Chiny)
 3. Lhasa apso. (Tybet)
 4. Pekińczyk. (Chiny)
 5. Shar pei. (Chiny)
 6. Shih tzu. (Tybet)
 7. Terier tybetański. (Tybet)
 8. Chart perski. (Bliski Wschód)
 9. Basenji (Demokratyczna Republika Konga)
 10. Akita (Japonia)
 11. Shiba inu (Japonia)
 12. Samojed (Rosja)
 13. Husky syberyjski (Rosja)
 14. Alaskan malamute (Alaska, Stany Zjednoczone)

Pierwotne psy rasowe - opis, charakterystyka i zdjęcia

Najwięcej pierwotnych ras zachowało się w Japonii. Prezentują one typ szpica i wyhodowane zostały jako psy myśliwskie. Na liście psów pierwotnych znajdują się rasy akita i shiba inu. Psy będące mieszanką psów dingo i szpiców północnych przybyły do Japonii 15 tysięcy lat p.n.e. Typ akity prawdopodobnie istniał już 5 tysięcy lat temu. Charakterystyka tego psa czyni go świetnym psem do towarzystwa oraz strużująco obronnym. Shiba inu to pierwotnie pies myśliwski, zaś obecnie jego przyjazne usposobienie czyni go świetnym psem rodzinnym.

Długą historię ma chart afgański. Pierwsze informacje o tej rasie pochodzą z wykopalisk sprzed 6 tysięcy lat. Informacje o tych psach znajdujemy również w licznych legendach. Charakterystyka tych psów sprawia, że sprawdzają się jako psy reprezentacyjne, do towarzystwa i do wyścigów. Do grupy chartów zalicza się również chart perski, który ma krótszą sierść niż chart afgański. Został on wyhodowany w starożytności do polowań na gazele. Obecnie sprawdza się jako pies do towarzystwa.

Alaskan malamute został wyhodowany przez Inuitów. Ich hodowla powstała w wyniku krzyżowania szakala z wilkiem arktycznym. Przez setki lat zarówno charakter jak i wygląd tych psów nie uległ zmianie. Obecnie są to psy stróżująco obronne i wykorzystywane do sportów i ciągnięcia sań.

Basenji to eleganckie, arystokratyczne psy odkryte w Kongo. Prawdopodobnie psy te znane były w Starożytnym Egipcie, gdzie pierwsze wzmianki o nich pochodzą z roku 2700 p.n.e.

Chow chow, typ szpica, pochodzą prawdopodobnie z Mongolii lub Tybetu, skąd zawędrowały do Chin. Niegdyś służyły jako strażnicy świątyń i klasztorów. Obecnie są to psy do towarzystwa. Z Chin pochodzi również shar pei, rasa molosów wykorzystywanych kiedyś do walk.

Co ciekawe, większość tych ras pierwotnych, których typ genetyczny najmniej odbiega od wilka, wcale nie przypominają wyglądem współczesnych wilków. Także ich charakter i usposobienie nie mają w sobie wiele z wilka.