Na czym polegają zabiegi pielęgnacyjne u psów

Pielęgnacja psów powinna być wykonywana regularnie. Czynności takie jak kąpiel psa, suszenie, czesanie i strzyżenie nie są skomplikowane i wystarczy odrobina praktyki, by nauczyć się wykonywać je w domu. Warto też pamiętać o higienie oczu i uszu oraz o regularnym przycinaniu pazurów. Niezależnie od tego czy zabiegi wykonuje psi fryzjer, czy my samodzielnie w domu, potrzebne są akcesoria dedykowane dla psów i kosmetyki dla zwierząt, które mają odpowiedni skład i nie powodują podrażnień ani uczuleń.

Groomer czy samodzielna pielęgnacja w domu?

Groomerzy strzyżenie psów nożyczkami lub maszynką mają opanowane do perfekcji. W krótkim czasie profesjonalnie zadbają o Twojego pupila, wykąpią go, usuną kołtuny, skrócą sierść i zbyt długie pazury. Zwłaszcza psy biorące udział w wystawach, u których nienaganny wygląd to podstawa powinny być oddawane w ręce specjalisty, który najlepiej wykona te zabiegi. Wizyta u groomera to przede wszystkim wygoda. Z jego usług korzystają właściciele psów, nawet nierasowych, którzy mają problem z utrzymaniem ich sierści w dobrym stanie, nie potrafią wyczyścić uszu lub obciąć pazurów. Dzięki temu pies zawsze będzie wyglądał schludnie. Problematyczne może być także mycie dużych psów w domu. Salony groomerskie są bowiem wyposażone w różnej wielkości wanny groomerskie specjalnie przystosowane do wygodnej i bezpiecznej kąpieli psów. Warto znaleźć groomera, który ma dobre podejście do zwierząt i któremu możemy zaufać, że nie tylko poprawnie wykona zabiegi pielęgnacyjne, ale przede wszystkim, że nasz pies będzie  w dobrych rękach. Kolejną zaletą wizyty u groomera jest to, że posiada on wszelkie niezbędne narzędzia groomerskie, akcesoria i preparaty przeznaczone do kąpieli, czesania, suszenia czy strzyżenia zwierząt. My chcąc taką pracę wykonywać w domu musielibyśmy się w nie najpierw zaopatrzyć i dodatkowo nauczyć się, jak poprawnie je obsługiwać, by nie zrobić pupilowi krzywdy. Z pewnością wizyta w salonie groomerskim jest dużo wygodniejsza, a pielęgnacja i strzyżenie trwają krócej niż jakbyśmy sami się tym zajęli. Nie dotyczy nas też konieczność sprzątania. Nie zawsze jednak wizyta w salonie groomerskim jest możliwa. Gdy w twojej miejscowości lub okolicach nie ma osoby zajmującej się strzyżeniem zwierząt lub twój pies nie toleruje osób obcych lepiej zająć się takimi zabiegami w domu.

Strzyżenie psa w domu - co będzie ci potrzebne

Strzyżenia psa to czynność, którą należy wykonywać regularnie, dzięki czemu twój pies zawsze będzie wyglądał na zadbanego. Jeśli pupil nie przepada za takimi zabiegami, dobrze jest poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu psa. Wcześniej należy zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki dla zwierząt. W hurtowni groomerskiej Groomer.com.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz. Szampony i odżywki bez problemu dopasujesz do rodzaju sierści twojego czworonoga. Wybieraj tylko te preparaty do pielęgnacji, które są przeznaczone dla zwierząt. Nie mają one drażniącego zapachu, nie wywołują alergii ani swędzenia. Do skracania sierści będą ci potrzebne nożyczki groomerskie i maszynki do strzyżenia psów. Nie używaj narzędzi dla ludzi, mają nieco inną konstrukcję i mogą nie najlepiej poradzić sobie z psią sierścią. Nożyczki i maszynki groomerskie do użytku domowego nie muszą być z najwyższej półki, ale dobrze żeby były profesjonalne. Dobrej jakości nożyczki do cięcia i maszynki do strzyżenia i golenia powinny być ostre, nie szarpać i nie ciągnąć sierści. Zaopatrz się także w szczotki do czesania i furminatory do usuwania podszerstka. Jeśli sierść twojego psa ma tendencję do tworzenia się kołtunów, przyda ci się przecinak do filców, który pomoże je usunąć. Ważna jest również higiena uszu i oczu, W hurtowniach dla groomerów kupisz także  specjalne preparaty higieny uszu i oczu psa. Do skracania pazurów przydadzą ci się obcinaczki lub cążki.

Jak samodzielnie ostrzyc psa

Zanim przystąpisz do strzyżenia, przygotuj sobie w zasięgu wszystko, co będzie ci potrzebne do kąpieli i suszenia psa, rozczesywania jego sierści i strzyżenia. Nie zapominaj o przysmakach - nagradzaj psa za dobre zachowanie, dzięki czemu cały zabieg na pewno przebiegnie sprawniej. Sierść znacznie prościej strzyże się, gdy jest ona czysta, więc zacznij od kąpieli. Strzyżenie psa nożyczkami groomerskimi wygodniej wykonuje się na mokrej sierści, natomiast używając maszynki groomerskiej, lepiej włosy trochę podsuszyć. Nie powinno skracać się sierści psa za bardzo (jesienią i w zimie sierść pomaga zachować odpowiednią temperaturę ciała - chroni przed zimnem, a w lecie przed promieniami słonecznymi). Strzyżenie psa wykonuj  w miejscu które łatwo będzie ci potem posprzątać. Dywany i wykładziny, raczej nie są wskazane. Dla psa takie zabiegi pielęgnacyjne mogą być stresujące, dlatego warto zachować spokój, okazywać czworonogowi dużo cierpliwości  i obchodzić się z nim łagodnie. Przed strzyżeniem upewnij się że wiesz jak powinna wyglądać końcowa fryzurka. Zachowaj szczególną ostrożność podczas strzyżenia okolic wrażliwych (uszu, oczu, pyska czy łap). W salonach groomerskich często stosuje się do tego nożyczki groomerskie bezpieczne - z zaokrąglonymi końcówkami. Jeśli takich nie posiadasz, po prostu staraj się to robić jak najbardziej delikatnie, by psa nie zranić. Po zakończonym strzyżeniu, psa należy dobrze wyczesać i ewentualnie zrobić poprawki. Pamiętaj też o dokładnym wysuszeniu, by po wyjściu na zewnątrz nie przeziębił się.

Do zabiegów pielęgnacyjnych czy u psiego fryzjera w salonie groomerskim, czy w domu należy psa stopniowo przyzwyczajać. Jeśli wolisz korzystać z profesjonalnych usług, znajdź groomera z polecenia, z dobrymi opiniami i doświadczeniem. W przypadku domowych pielęgnacji, wystarczy cierpliwość i praktyka, a na pewno dojdziesz do wprawy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej