Włos okrywowy a podszerstek – informacje

Rodzaje sierści i przeznaczenie podszerstka u psa

Na świecie można spotkać psy, które mają szatę dwuwarstwową (np. border collie) lub jednowarstwową (m.in. buldog francuski) albo są całkowicie pozbawione sierści (np. nagi pies peruwiański). Pielęgnacja każdego z nich wygląda inaczej.

Podszerstek to krótka warstwa sierści tuż przy skórze. Może być gęsty lub cienki. Tworzy nieprzemakalną warstwę i chroni skórę przed skaleczeniami. Do tego otacza włos wierzchni oraz zapewnia termoizolację. Zazwyczaj jest miękki i delikatny.

Zarówno psy nagie, jak i bez podszerstka w dalszym stopniu mogą uczulać. Istnieje błędne przekonanie, że odpowiada za to ich sierść, ale tak naprawdę przyczyną jest białko, które znajduje się w ślinie i pocie psa. Psy z podszerstkiem regularnie gubią włosy (w okresie linienia znacznie więcej niż na co dzień), na których to znajduje się ten alergen, dlatego mogą mocniej uczulać.

Przy psach pozbawionych podszerstka, alergia może się nasilać tylko podczas ich wyczesywania, a na co dzień możesz jej w ogóle nie odczuwać. Może okazać się też tak, że na danego psa jednej rasy nie jesteś uczulony, ale alergia ujawnia się przy kontakcie z innym przedstawicielem tej samej rasy. Wszystko uzależnione jest od ilości białka produkowanej przez konkretnego psa.

Jak wyczesywać podszerstek u psa?

Nie można dopuścić do tego, żeby pies miał skołtuniony podszerstek, ponieważ jest to dobre miejsce dla pasożytów, a sfilcowane futro może doprowadzić do odparzenia skóry. Co jakiś czas należy nieco przerzedzić sierść psa. Jednak, aby dobrze wyczesać podszerstek, nie wystarczy gumowa rękawiczka, choć opis w sklepie zoologicznym będzie zapewniać o czymś innym. Przy psach krótkowłosych taka rękawiczka dobrze zbiera luźne włosy, a jej welurowa strona ładnie nabłyszcza sierść, ale żeby zebrać więcej włosów, potrzebujesz czegoś innego.

Najlepszą opcją jest pudlówka, która dobrze zbiera wypadające włosy, ale też bardzo przydatny jest furminator, ponieważ ten dociera do podszerstka i go przerzedza bez jednoczesnego uszkadzania wierzchniej warstwy. Pamiętaj o tym, aby nie używać furminatora na psach pozbawionych podszerstka, ponieważ możesz nim uszkodzić ich skórę. Jeśli chcesz nieco skrócić wierzchni włos psa, powinieneś wybrać trymer, ale też nie każdy pies powinien zostać poddany temu zabiegowi.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Furminator nie powinien być stosowany częściej niż raz lub dwa razy na tydzień z wyjątkiem okresu linienia. Zbyt duże zredukowanie tej warstwy sierści może zaszkodzić psu (np. będzie bardziej podatny na skaleczenia lub będzie mu zimno). Należy wyczesywać psa od głowy w kierunku ogona. Nie można używać furminatora, jeśli pies ma kołtuny. Trzeba się ich wcześniej pozbyć. W tym celu mogą się przydać specjalne spraye. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wypadaniu sierści u psa.

Jak dbać o psy z podszerstkiem i bez podszerstka?

Szampon dla psa – informacje, opis

Wszystkie pieski wymagają kąpieli tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, ale niektóre można kąpać raz w roku, a inne trzeba co tydzień. Jeżeli jedziesz z psem na wystawę, to również musisz go odpowiednio przygotować.

Pies w kąpieli, a także szampon dla psa z podszerstkiem oraz czym jest podszerstek dla psa krok po kroku
Czym jest podszerstek dla psa krok po kroku, czy każdy pies ma podszerstek, czyli jak dbać o podszerstek u psa

Kąpiel jest niezbędna, gdy pies ma problemy skórne. Może to być infekcja grzybicza lub bakteryjna, alergia kontaktowa lub pokarmowa, albo stan zapalny skóry. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ pies może mocno rozdrapać swędzące go miejsca, a w takie rany łatwo może wdać się zakażenie. Warto mieć na uwadze to, że jeśli długowłosy pies z gęstym podszerstkiem ma problemy skórne, jego kąpiel zajmie znacznie więcej czasu. Pamiętaj o tym, aby woda z szamponem nie dostała się do uszu, oczu i pyszczka pieska oraz żeby w wannie znajdowała się mata antypoślizgowa.

Na rynku dostępne jest wiele szamponów (m.in. nawilżające, odtłuszczające, dla szczeniąt, wyciągające kolor, dla psów konkretnej rasy, dla psów z podszerstkiem, dla psów bez podszerstka), ale dla psa o wrażliwej skórze skłonnej do podrażnień i alergii warto wybrać specjalistyczny preparat np. Dr Seidel. Na stan zapalny polecany jest szampon Hexoderm, który reguluję pH skóry. W przypadku chorób wywołanych bakteriami lub grzybami można wypróbować preparat VetExpert.

Istnieją także szampony suche, które dostępne są w formie pianki, proszku lub sprayu. Dzięki nim możesz wyczyścić sierść psa z kurzu i brudu bez konieczności używania wody. Sprawdzają się w podróży, po codziennych spacerach i przy psach, które nie lubią kąpieli w wannie.

Czy ubranie dla psa jest potrzebne?

Ze względu na klimat panujący w Polsce, warto mieć na uwadze to, że pieski pozbawione podszerstka mogą najzwyczajniej w świecie zmarznąć w chłodne dni. Aby pies się nie przeziębił, należy go ciepło ubrać. Obecnie na rynku dostępne są różne ciuszki dla psów, ale największy wybór jest w ubraniach dla małych oraz średnich piesków. W przypadku dużych czworonogów warto rozważyć szycie ubranka na specjalne zamówienie.

Sweterki i bluzy sprawdzają się w chłodne i bezdeszczowe dni. Nie są polecane te z kapturami, ponieważ część psów czuje się w nich niekomfortowo. Z kolei na deszcz warto założyć psu derkę lub wodoodporną kurtkę. Na mroźne dni zalecane są ocieplane kurtki lub płaszcze. Część z nich ma już wszyte dodatkowe elementy odblaskowe, ale równie dobrze możesz zdecydować się na kamizelkę odblaskową.

Nie wszystkie psy mają podszerstek. Te delikatne i krótkie włoski rosną tuż przy samej skórze psa, zapewniając termoizolację oraz ochronę przed niektórymi urazami. Podszerstka nie należy redukować zbyt mocno, ale raz w tygodniu warto wyczesać psa furminatorem, aby zebrać obumarłe włosy. To, że pies jest bez podszerstka, nie oznacza, że nie uczula alergików, ponieważ alergię wywołuje nie sierść, a białko znajdujące się w pocie i ślinie psa.

ikona podziel się Przekaż dalej