Gołębie pocztowe – co trzeba o nich wiedzieć?
Gołębie pocztowe były znane już w starożytności i do tej pory są chętnie hodowane. Czym charakteryzują się te ptaki i co trzeba wiedzieć o ich hodowli?
Gołębie zostały udomowione przez Fenicjan 5000 lat temu. Na początku zwierzęta te służyły do celów rytualnych, wykorzystywano je też na mięso. Z czasem zaczęły one służyć do przenoszenia wiadomości, z czego korzystano chętnie w starożytności. W tym okresie w Grecji gołąb pocztowy przynosił wyniki igrzysk olimpijskich. Również marynarze zabierali gołębie na morze, aby dawały znać rodzinom o ich powrocie. Obecnie gołębie pocztowe są hodowane przez hobbystów i biorą udział w wystawach oraz są wykorzystywane do celów sportowych.
Co trzeba wiedzieć o hodowli gołębi pocztowych?
Gołębie pocztowe (sprawdź na: https://allegrolokalnie.pl/oferty/golebie/pocztowe-47534) wciąż mają wielu pasjonatów, którzy poświęcają dużo czasu hodowli, wciąż ją rozbudowując i wysyłając swoje gołębie na konkursy, aby zwiększyć swój prestiż. Zanim przyszły hodowca kupi gołębie, musi jednak zadbać o budowę gołębników. Wybrany rodzaj gołębnika zależy od miejsca, jakim dysponujemy. W dużym ogrodzie dobrze sprawdza się pawilon dla gołębi, a w innych sytuacjach można postawić na gołębniki strychowe czy słupowe. Aby gołębie miały swobodny dostęp do światła, gołębnik musi mieć duże okna, obok natomiast powinna znaleźć się woliera, gdzie ptaki będą mogły latać.
Trzeba też pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu ptaków. Zimą samce i samice trzeba umieścić w osobnych pomieszczeniach. W pary należy dobierać je w marcu i umieszczać wybrane ptaki w osobnym miejscu. Kiedy samica złoży jaja, będzie je wysiadywać razem z samcem. Gołębie należy karmić ziarnem. Z powodzeniem sprawdza się tu fasola, kukurydza, słonecznik, różne zboża czy soczewica. Należy też zadbać o prawidłową ilość składników odżywczych, a w sklepach zoologicznych można dostać specjalne preparaty dla gołębi. Ptaki przez cały czas muszą mieć dostęp do świeżej wody, która zimą wymaga podgrzewania.
Przed rozpoczęciem hodowli trzeba zapoznać się z przepisami, które dotyczą trzymania gołębi pocztowych. Na hodowcy spoczywają bowiem pewne obowiązki. Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy gołąb pocztowy musi mieć obrączkę rodową, którą należy założyć młodym gołębiom w wieku około 10 dni. Na obrączce musi znaleźć się kraj pochodzenia gołębia, oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, rok wyklucia i numer ptaka. Hodowlę trzeba też zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii w swoim okręgu.
Gołębie pocztowe – skąd wiedzą, jak wrócić do domu?
Gołębie pocztowe są znane z inteligencji i z tego, że bardzo dobrze orientują się w terenie i bez problemu potrafią wrócić do domu. Jest to najistotniejsza cecha, która jest kojarzona z gołębiami pocztowymi, i która sprawia, że cieszą się one zainteresowaniem wśród wielu osób. Warto jednak wiedzieć, że dla gołębi najważniejszym punktem, do którego zawsze będą wracać, jest gołębnik, w którym się wychowały. Według hodowców trudno dorosłego ptaka przywiązać do nowego miejsca, ponieważ zawsze będzie on wracał do tego domu, w którym dorastał.
W jaki sposób gołębie mogą wrócić do gołębnika nawet wtedy, gdy znajdują setki kilometrów dalej? Naukowcy zbadali, że wykorzystują one do nawigacji pole magnetyczne ziemi. Dzięki temu odnajdują właściwy kierunek. Świetnie potrafią też orientować się w sieci dróg stworzonych przez człowieka i wykorzystują je do obierania właściwego kierunku. Nie można jednak zapominać, że gołąb, który w dorosłym życiu został przeniesiony do innego domu, po wypuszczeniu na wolność może już nie wrócić do nowego miejsca, ponieważ skieruje się do swojego pierwotnego gołębnika.
artykuł sponsorowany