Gdzie kupić psy preriowe? Dobra hodowla i „szczeniaki” z rodowodem

Stepowy nieświszczuk jest mało znanym w naszym kraju pupilem. Rasowe zwierzątka znajdują się w ofertach nielicznych hodowli, a ich zakup może być mocno utrudniony. Aby kupić młode osobniki, trzeba poświęcić trochę czasu na wyszukanie godnego zaufania miejsca zakupu.

Dobra hodowla nieświszczuka sprzedaje wyłącznie oswojone psy stepowe. Warto obejrzeć warunki w takich hodowlach i uzyskać najważniejsze informacje o odchowie gryzoni. Stepowy nieświszczuk to bardzo wymagający pupil, który nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Dobra hodowla podpowie w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków bytowych, a także wskaże najważniejsze zasady relacji nieświszczuków z człowiekiem.

Rasowe pieski preriowe to stworzenia stadne. W hodowlach przeważnie sprzedaje się po minimum dwa osobniki. Wiąże się to z faktem, że żyjące w środowisku naturalnym gryzonie tworzą trwałe relacje społeczne i gromadzą się w skupiskach liczących nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników. Osamotniony nieświszczuk może zmienić swój charakter, stać się apatyczny, nieszczęśliwy, a nawet niechętny do jakiejkolwiek aktywności. Dlatego nadrzędną zasadą jest to, by kupić minimum dwa osobniki i zapewnić im odpowiednie warunki hodowlane.

Cena za „szczeniaki” pieska preriowego - ile kosztuje stepowy nieświszczuk?

Cena pieska preriowego jest jedną z przyczyn, dla których „szczenięta” nie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników gryzoni. Rasowe psy preriowe okazują się dość drogie w zakupie. Jeden zwierzak w dobrej hodowli przeważnie kosztuje około 1500 zł. Cena pieska preriowego może być niekiedy nieco wyższa i przekraczać kwotę 2000 zł.

Dużym utrudnieniem w zakupie jest dodatkowo problem w znalezieniu hodowli. Pies stepowy znajduje się w niewielu miejscach. Aby kupić młodego osobnika, trzeba niekiedy czekać nawet kilka miesięcy i zawczasu rezerwować „szczenięta” w hodowlach.

Dobra hodowla sprzedaje rasowe nieświszczuki w parach. Jednak cena pieska preriowego to dopiero początek naszych wydatków. Stepowy nieświszczuk wymaga odpowiednich warunków hodowlanych. Musimy kupić mu odpowiednio dużą klatkę i przystosować pomieszczenie spacerowe. Psy preriowe muszą mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu, dlatego należy wydzielić im pomieszczenie do aktywności. Rasowe, żyjące na wolności psy preriowe chodzą po podziemnych kompleksach tuneli. Możemy zapewnić im takie warunki i wykonać własne tunele na podłodze. Wystarczy kupić rury PCV o odpowiedniej średnicy i odpowiednio je połączyć. Nasze tunele powinny zawierać wiele wyjść oraz dłuższych przejść, które umożliwią pupilom swobodną aktywność. Cena wykonanego samodzielnie placu zabaw dla nieświszczuka nie powinna być nadmiernie wygórowana. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat psa rasy bolończyk kolorowy?

Charakter i wymagania - czy stepowy nieświszczuk to pupil dla mnie?

Wiemy już, ile kosztuje piesek preriowy, jednak kluczowym kryterium naszego wyboru powinny być wymagania pupila. Psy preriowe okazują się bardzo wymagającymi towarzyszami i nie każdy będzie dla nich odpowiednim właścicielem.

Nieświszczuk posiada bardzo przyjazny charakter. Jest otwarty na kontakty z ludźmi i łatwy do oswojenia. Jego społeczny charakter uwidacznia się w relacjach z innymi osobnikami. Pieski preriowe mają rozbudowany system komunikacji i rozpoznają się po bardzo charakterystycznym pocałunku. Obserwacja oswojonych osobników może okazać się wyjątkowo atrakcyjna.

Dwa pieski preriowe na trawie
Jaka jest cena pieska preriowego, a także opis, charakter i usposobienie gryzonia

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Charakter nieświszczuków zmienia się w okresie godowym. W tym czasie piesek preriowy może przejawiać zachowania agresywne, będzie niszczył domowe przedmioty, a nawet zachowywał się agresywnie w stosunku do właściciela. Ten okres kosztuje człowieka wiele cierpliwości, jednak mija wraz z zakończeniem sezonu godowego. W związku z możliwością negatywnych zachowań, nieświszczuk nie sprawdzi się w roli pupila domowego dla dzieci.

Utrzymanie pupila w domu kosztuje właściciela dużo czasu. Nieświszczuk z pewnością nie jest typem zwierzaka dla osoby zapracowanej. Podstawowym zajęciem właściciela jest dostarczanie zwierzakowi pożywienia, ale i zapewnienie dostatecznej dawki ruchu oraz wrażeń. Duża aktywność połączona z koniecznością wydzielenia dużej przestrzeni życiowej sprawia, że psy preriowe nie sprawdzą się do mieszkania w bloku. Najkorzystniej byłoby stworzyć im dużą wolierę zewnętrzną, z której będą korzystały w sezonie letnim. Jednak jest to bardzo trudne do zrealizowania.

Dodatkową trudnością hodowlaną okazuje się mała dostępność lekarzy weterynarii, którzy specjalizują się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Nieświszczuki nie są nadmiernie chorowite, jednak nieprawidłowe żywienie czy złe warunki hodowlane mogą doprowadzić do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych. Powszechnym staje się otyłość wywołana przez brak ruchu i zbyt kaloryczną dietę. Dlatego początkujący hodowca powinien pamiętać, iż dieta piesków preriowych powinna być uboga w kalorie. Podstawą jest sianko i zielone części roślin. Nieświszczuk może zjadać świeże zioła, bulwy oraz niewielką ilość białka pochodzenia zwierzęcego. Jego naturalna dieta mocno przypomina żywienie szynszyli. Dzięki temu możemy zakupić w sklepach specjalną karmę, przeznaczoną dla tych zwierząt. Nie najlepszym pomysłem jest natomiast karmienie nieświszczuka karmami dedykowanymi dla świnek morskich czy królików. Są to produkty wysokokaloryczne, bogate w suszone owoce i nasiona. Taka dieta może w szybkim tempie doprowadzić do otyłości pieska preriowego.

ikona podziel się Przekaż dalej