Psy komunikują się ze sobą za pomocą mimiki. Szczególnie ważny jest jeden gest

“Rozmowa” za pomocą mrugania nie jest tajemnicą dla większości kociarzy. Okazuje się, że psy również mrugają, jeśli chcą nawiązać więź z innym osobnikiem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Porozumienie bez słów
Badania naukowe wskazują, że psy komunikują się ze sobą za pomocą różnych gestów oraz mimiki pyszczków. Jednym z lepiej rozpoznanych znaków jest ziewanie oraz robienie zabawnych min. Psy, naśladując te grymasy, nawiązują i zacieśniają wzajemne relacje. Do tego samego celu służy mruganie powiekami. Jeśli chcesz poznać tajniki psiej mowy ciała, zajrzyj tu.
Mruganie doczekało się specjalnego badania, którego wyniki ukazały się niedawno na stronie Royal Society Open Science. Jego inicjatorką jest Chiara Canori , biolożka ewolucyjna pracująca na Uniwersytecie w Parmie.
Mruganie, patrzenie, oblizywanie
Jak donosi portal Onet.pl, Canori i jej współpracownicy przygotowali 12-sekundowe filmiki przedstawiające psy różnych ras patrzące się na umieszczone za kamerą przysmaki lub zabawki, mrugające i oblizujące nosy, co jest dobrze znanym w psim świecie komunikatem znaczącym tyle, co “jestem podekscytowany” lub “jestem sfrustrowany”.
Filmiki zostały następnie zmontowane w 71-sekundowe sekwencje. W tych, w których zawarto mruganie i oblizywanie nosa, gesty te pojawiały się w czterosekundowych odstępach. Sekwencje zostały następnie pokazane 54 psom różnych ras, które nigdy wcześniej nie widziały czworonożnych kolegów widniejących na nagraniach. Czworonogi wyposażono w monitory pracy serca, a całość eksperymentu została sfilmowana.
Mrugnij, a ja odpowiem
Kilku badanych nie miało ochoty na współpracę i poszło spać. Pozostali mrugali o 16% częściej w chwilach, w których oglądali sekwencję z mrugającym kolegą niż podczas obserwowania innych zachowań. Chiara Canori twierdzi, że potrzebne są kolejne badania, które przyniosłoby odpowiedź na pytanie, czy mruganie psów-widzów i psów na filmach było zsynchronizowane, a jeśli tak, to jak szybko nastąpiło.
Badaczka zaznacza jednak, że wyniki jej eksperymentu nie świadczą o tym, że psy “odmrugiwały” celowo. Tego rodzaju komunikacja odbywa się podświadomie. Jednak nawet jeśli gest ten jest odruchowy, to może świadczyć o tym, że psy nauczyły się do używać w określonym celu. - Mruganie może być na przykład sposobem na powiedzenie: jestem zrelaksowany i ty też możesz się odprężyć - przekonuje cytowana przez science.org Martina Francesconi, etolog z Uniwersytetu w Pizie, która nie wzięła udziału w badaniu. Czy pies rozumie ludzką mowę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tu.
