Prętnik morelowy a opis gatunku

Skomplikowana ryba akwariowa

Tak naprawdę nikt nie wie, czym jest prętnik morelowy. To jakby powiedzieć jakim gatunkiem rybki jest glonojad. Po prostu przyssiewa się do szyby, więc jest glonojadem. Natomiast prętnik morelowy lub prętnik czerwony jest po prostu pomarańczowym prętnikiem.

Prętniki to rodzaj ryb, które budują gniazda piankowe i mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. (nazwa łacińska to Trichogaster - dawniej Colisa). Wyjątkiem jest prętnik czekoladowy, który należy do rodzaju Sphaerichthys. Zajmujemy się jednak rodzajem Trichogaster, w którym rozróżniamy gatunki:

  • Trichogaster chuna – prętnik trójbarwny
  • Trichogaster fasciata – prętnik pręgowany
  • Trichogaster labiosa – prętnik wargacz
  • Trichogaster lalius – prętnik karłowaty

To, jak wyglądają naturalne gatunki, jest sprawą oczywistą i nie ma w tym temacie pola do dyskusji. Jednak tylko prętnik trójbarwny występuje w kolorze pomarańczowym. Górna część ciała jest żółta, a dolna czarna. Na dodatek samica jest praktycznie bezbarwna z ciemnymi plamkami wzdłuż linii bocznej. Cała reszta jest w paski.

Opis odmian prętnika

Prętnik morelowy lub prętnik czerwony może być odmianą hodowlaną wargacza, karłowatego a bardzo rzadko jest spotykany pod tą nazwą prętnik trójbarwny. Zapewne dlatego, że najtrudniej go utrzymać. To rybki akwariowe, które nadal preferują miękką wodę i niskie pH. Poza tym Trichogaster chuna jest znany pod nazwą prętnik miodowy. Tylko samce w porze godowej mają intensywne głębokie pomarańczowe barwy.

Prętniki karłowate są w kwestii utrzymania bardziej wyrozumiałe i dadzą radę nawet jako początkowa obsada. Inną sprawą jest długość życia rybki. Tutaj biedne Trichogaster lalius są na szarym końcu wszystkich przytoczonych gatunków. Jednak są hodowane w największych ilościach i mogą występować jako odmiana:

  • Prętnik morelowy
  • Prętnik niebieski
  • Pierwotny - pręgowany.

Tak czy inaczej, jeżeli nie będzie to Trichogaster chuna, to nasz prętnik morelowy nie widział naturalnego środowiska na oczy, bo urodził się na jakiejś hodowli. Najczęściej są to pomarańczowe ryby akwariowe z niebieską płetwą grzbietową. Podobno mogą to być hybrydy prętnika karłowatego z wargaczem. Jednak do prętnika wargacza bardziej pasuje nazwa prętnik czerwony, bo zdarzają się też i takie odmiany w handlu.

Wymagania nie zależą od koloru

Cena ładnej rybki

Wymagania, jakie ma ta rybka w akwarium, teoretycznie nie różnią się za bardzo w odniesieniu do gatunku, czy rodzaju. Tak jest w teorii, natomiast praktyka mówi, że to, co przeżyje prętnik karłowaty niebieski zabiłoby prętnika czekoladowego w ciągu tygodnia. Naturalne warunki są bowiem o wiele bliższe tym gatunkom, które rzadziej są dostępne w handlu.

Trudno określić, na ile odmiany hodowlane żyją krótko ze względu na nieprawidłowe warunki w akwarium, a na ile przez słabą linię hodowli, która mnoży małą grupę podobnych do siebie ryb. Najbardziej wiarygodne wydają się w tej kwestii doniesienia sklepów, które apelują o polepszenie kondycji ryb o jednolitych kolorach na azjatyckich hodowlach.

Niestety często cena decyduje o jakości ryby i ma też wpływ na decyzję o zakupie. To dopiero w akwarium docelowym okazuje się, że musimy je w najlepszym wypadku kupić rybę jeszcze raz lub wyczyścić zbiornik do zera i zaczynać od nowa. Niezależnie od tego, czy będzie to prętnik niebieski, prętnik miodowy, czy prętnik czekoladowy, zwracajmy uwagę głównie na kondycję ryby, nawet jeżeli jej cena będzie wyższa. Tym bardziej że nie jest to tak cenna ryba, jak arowana azjatycka.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Wymagania akwariowe prętnika

Każda rybka potrzebuje czystej wody. Poza tym prętnikom warto dodać rośliny, które posłużą za naturalne rusztowanie na gniazdo piankowe. Ta ryba trzyma się przeważnie górnej partii akwarium (podobnie jak arowana azjatycka), więc warto zrobić wiele kryjówek, gdzie pary mogą uciec od innych mieszkańców zbiornika.

Wówczas także ich rozmnażanie będzie łatwe, bo prętniki opiekują się potomstwem. Oczywiście z biegiem czasu, gdy młode podrastają, dorosłe zaczynają je gonić, ale początkowy etap opieki nad ikrą możemy zostawić rodzicom. Odpowiednia temperatura dla prętników to około 26⁰C i nie są w tym względzie przewrażliwione. Jak u wszystkich labiryntowców temperatura nad wodą powinna być taka jak pod, więc pokrywa może być przydatna.

Zbliżenie prętnika morelowego, pretnik morelowy z czarną płetwą, charakterystyka prętnika morelowego
Jakie są wymagania akwariowe prętnika morelowego, jak hodować prętnika morelowego

Także żywienie jest łatwe, bo prętnik niebieski czy czerwony przyjmuje praktycznie każdy rodzaj pokarmu. Niezależnie od tego, warto im podrzucić trochę warzyw w postaci płatków lub granulek dla roślinożerców. Prętnik miodowy może być trochę bardziej wymagający, jednak okresowe podawanie żywego pokarmu w zupełności mu wystarczy do nabrania wagi. Sprawdź także ten artykuł na temat hodowli prętnika karłowatego.

Rozmnażanie prętnika

Jeżeli ta ryba się u nas utrzyma, to jej rozmnażanie nie przedstawia za dużych problemów. Samiec do budowy gniazda często używa też części roślin, wybierając te najbardziej miękkie, najczęściej zbrązowiałe. Opis tarła jest bardzo podobny do tego u bojownika. Samiec owija się wokół samicy, która wypuszcza ikrę.

Należy liczyć się z tym, że rozmnażanie i odchowanie młodych będzie powodowało agresywne zachowanie samca i reszta obsady zbiornika powinna się trzymać z daleka od gniazda. W innym wypadku czekają nas ciągłe potyczki i walki ryb.

Wymagania odnośnie bezpieczeństwa i opieki nad małymi rybami załatwiają za nas same ryby, ale do momentu, gdy przyjmują małe nauplie artemii. Później żywienie narybku staje się naszym obowiązkiem i jeżeli chcemy odchować większą ilość, należy je odłowić z akwarium lub przekładać ryby na tarło do innego zbiornika, a w momencie przeganiania narybku, należy rodziców odłowić. Gurami czekoladowe podobnie jak arowana azjatycka inkubuje młode w pysku.

Prętnik morelowy - drobne wady rybek

Mimo że utrzymanie, żywienie i rozmnażanie tych ryb nie jest trudne, to są pewne problemy, na które warto zwrócić uwagę. Rzadko bowiem występują w handlu samice prętników. Są najczęściej bezbarwne, więc wszyscy kupowali samce, a samice zostawały w sklepie.

Ryby hodowlane słabych linii żyją krócej, dlatego należy wybierać osobniki, które trzymają prostą posturę i nie pochylają ogona w dół. Warto też zwrócić uwagę na budowę płetwy grzbietowej, gdzie często zdarzają się deformacje i krzywe zrosty.

Jeżeli kupimy zdrową i silną rybę, nie mamy gwarancji jej długiego życia. Szansa na jej utrzymanie jest jednak o wiele większa, niż w przypadku takiej, która ma sklejone płetwy i ubytki łusek. Lepiej ze spokojem obejrzeć trzy razy worek, niż raz wpuścić chorą rybę do naszego akwarium.

ikona podziel się Przekaż dalej