Brzanka różowa – co powinieneś wiedzieć?

Pochodzenie i wygląd brzanki różowej

Brzanka różowa to rybka, która pochodzi z azjatyckich wód. Najczęściej można ją spotkać w rwących, górskich potokach Azji. W środowisku naturalnym, brzanka różowa może urosnąć do nawet 15 centymetrów długości. Ciężko jest rozróżnić płeć brzanki różowej, jednak u dojrzałych ryb zdecydowanie łatwiej będzie o dymorfizm płciowy. Samca cechuje czerwona barwa ciała, a także różowawe płetwy. Samica posiada z kolei srebrno-żółte ciało, transparentne płetwy i generalnie nie jest tak wyrazista, jak czerwona barwa samców. Kolory u ryb zmieniają się podczas okresu godowego, zyskując na sile. Warto dodać, że samce są mniejsze od samic. Obie płci połyskują na srebrno, a na trzonie ogona mają ciemną plamę, po obu jego bokach.

Brzanka różowa najlepiej będzie się czuć w swoim stadzie. Jeżeli masz zamiar hodować brzankę dobrze będzie, gdy wpuścisz do akwarium minimum 8 sztuk. Kiedy brzanka różowa żyje w grupie podobnie, jak brzanka denisona czy brzanka sumatrzańska albo balantiocheilos melanopterus, będzie czuła się bezpiecznie i pewna siebie. Brzanka to popularna ryba akwariowa, zatem hodowana jest niemal na całym świecie. W domowym zbiorniku wodnym różni się jednak ona zarówno długością płetw, jak i kolorem, a także jego intensywnością. Brzanka różowa dobrze znosi nawet niższą temperaturę, dlatego polecana jest również tym mniej doświadczonym akwarystom. Rzecz jasna, najlepsza będzie dla brzanki woda tropikalna lub zbliżona temperaturą właśnie do takiej. Jeżeli zaczynasz przygodę z akwarystyką, neonowa brzanka różowa wydaje się doskonałą opcją.

Należy pamiętać o tym, że brzanki mają łagodne usposobienie i dużo się ruszają. Są towarzyskie, więc w zbiorowym akwarium może z nimi pływać brzanka denisona, brzanka sumatrzańska lub balantiocheilos melanopterus. Uważaj jednak na trzymanie brzanki różowej razem z rybami o wydłużonych płetwach – brzanki czasami mogą bowiem podgryzać długie płetwy współlokatorów. Najlepiej więc, gdy do akwarium wpuścisz ryby zbliżonym rozmiarze. Brzanka różowa najchętniej zamieszkuje dno akwarium, ale i środkową jego część. W sklepie akwarystycznym można kupić wiele różnych odmian brzanki różowej, np. o wydłużonych płetwach – jednakże ten rodzaj ma już o wiele większe wymagania. Cena za brzankę różową to ok. 4 zł / sztukę.

Wymagania brzanki różowej w akwarium

Brzanka różowa jest żywiołowym i ruchliwym gatunkiem ryby, zatem powinieneś zapewnić jej bardzo dużo swobody w pływaniu. Nie powinieneś sadzić zbyt dużej ilości roślin pływających, która mogłaby zabrać rybom przestrzeń do poruszania się. Akwarium dla brzanki różowej powinno liczyć ok. 100 cm długości. Zadbaj również o to, by zbiornik wodny był zacieniony – ryby preferują ciemniejsze akwaria od tych nasłonecznionych. Możesz tego dokonać przy pomocy roślin pływających. Staraj się jednak nie sadzić ich zbyt wiele, ponieważ zablokujesz rybom przestrzeń do pływania w wodzie. W gęstej roślinności ryby będą lepiej się czuły, a także efektowniej prezentowały. Brzanka różowa preferuje czyste akwaria, więc podmianka wody będzie jak najbardziej wskazana. W przypadku pożywienia, nie będzie ono sprawiało większych problemów. Ryba jest wszystkożerna, więc karmienie nie stanowi kłopotu akwarystom. Brzanka różowa zje zarówno pokarm suchy, jak i mrożony czy żywy. Aby ryba dobrze czuła się w akwarium, zapewnij jej odpowiednio zbilansowaną dietę i zadbaj o to, by ją urozmaicać.

Rybki akwariowe z gatunku brzanka różowa, Balantiocheilos melanopterus, a także ich wymagania
Jakie wymagania ma brzanka różowa, Balantiocheilos melanopterus, czyli jej hodowla i rozmnażanie

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Wróćmy jeszcze do urządzania akwarium. Co do warunków i parametrów wody, brzanka różowa nie ma specjalnie określonych wymagań. Oczywiście, akwaryści zaobserwowali, w jakiej wodzie ryba czuje się najlepiej. Okazuje się, że optymalną temperaturą dla nich jest ok. 18-22 st. C, a także silny przepływ wody. Powinieneś więc zainwestować w wysokiej jakości filtr wodny, który zapewni czystość w zbiorniku. Staraj się też regularnie podmieniać wodę w akwarium, najlepiej raz w tygodniu po ok. 20 % pojemności. Podłoże w akwarium może być ciemne (piasek lub żwirek), bo właśnie na takim tle ryby prezentują się najbardziej efektownie. Miej jednak na uwadze, że brzanka różowa lubi grzebać w dnie – zatem, piasek bądź żwirek powinny być drobnoziarniste. W przeciwnym wypadku, ryba może się zranić. Warto będzie zadbać również o liczne kryjówki w akwarium (korzenie, ozdoby ceramiczne, kamienie). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych gatunkach rybek akwariowych.

Brzanka różowa – ważne informacje dla hodowców

Ryby akwariowe - rozmnażanie brzanki różowej

Jak w przypadku większości brzanek, rozmnażanie różowej odmiany nie powinno sprawiać problemów. Jeżeli będziesz dbał o swoje akwarium, ryby zaczną się rozmnażać zupełnie bez pomocy opiekuna akwarium. Oczywiście, możesz przygotować dla nich osobny zbiornik wodny do tarła, by osiągnąć lepszy rezultat. Takie akwarium powinno zostać wyłożone mchem lub inną roślinnością, a także wyposażone zostać we filtr gąbkowy. Jakie parametry powinno mieć akwarium do tarła? Najlepsza będzie:

  • Temperatura wody: ok. 22-26 st. C
  • pH wody: 6-7,5

Do akwarium trzeba będzie przenieść minimum jedną, a najlepiej dwie pary brzanek, które wcześniej będziesz odżywiać żywym pokarmem. Należy zmniejszyć rybom poziom wody do 15 cm i napowietrzać mocno zbiornik.

Co zrobić, gdy brzanka różowa zajdzie w ciążę?

Do tarła powinno dojść w ok. jedną dobę. Brzanka różowa jest dość płodna i będzie składać ikrę na liściach roślin – to właśnie one służą jako substrat do złożenia ikry i kryjówka dla samic, gdy samce będą są napastliwe po tarle. Wylęg maluchów powinien nastąpić w przeciągu 24-36 godzin. Należy wówczas odłowić rodziców – wykazują bowiem skłonności kanibalistyczne, więc mogą zjeść młode.

Narybek powinno się karmić pierwotniakami i glonami, a później larwami solowca oraz pokarmem żywym i suchym, ale bardzo drobnym. Zbiornik musi być zaś dobrze zacieniony. Maluchy będą szybko rosły, jednak powinieneś regularnie przeprowadzać ich selekcję w akwarium tarliskowym – zanim przeniesiesz wykształcone już rybki do zbiornika towarzyskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej