Żararaka pospolita - informacje, zdjęcia, występowanie, ciekawostki
Interesujesz się egzotycznymi zwierzętami i zależy ci na tym, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej? Wiesz już, czym charakteryzuje się anakonda zielona, wąż zbożowy oraz wąż zbożowy blizzard i chcesz poznać kolejne gatunki? Czas na żararakę pospolitą, czyli jednego z bardziej jadowitych węży, którego ojczyzną jest Ameryka Południowa, w tym m.in. cała Brazylia. W tekście znajdziesz informacje na temat tego gatunku, przeczytasz o tym, jak wygląda i gdzie występuje. Ponadto, dowiesz się, czym jest kultowa brazylijska wyspa węży, którą zamieszkuje zagrożona wyginięciem żararaka wyspowa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wężach.
Żararaka pospolita – informacje na temat gatunku oraz zdjęcia
Jak wygląda ten jadowity wąż, jak długo żyje i skąd pochodzi jego nazwa?
Żararaka pospolita należy do stosunkowo dużych węży. Osiąga długość do ok. 160 cm, choć jej przeciętny rozmiar to ok. 130 cm. Dla porównania anakonda zielona dorasta nawet do ok. 4-5 metrów, a wąż zbożowy od 130 cm do 180 cm, podobnie jak wąż zbożowy blizzard.
Kolorystyka, w której występuje, bywa bardzo bujna. Spotykane są żararaki w różnych odmianach brązowego, szarego, żółtego, oliwkowego, a czasami nawet czerwono-bordowego. Jej ciało jest pokryte nieregularnymi, wyjątkowymi wzorami, przypominającymi rysunki, zazwyczaj w kolorze jasno lub ciemnobrązowym. Młode osobniki, poza wyraźnie mniejszym rozmiarem, wyróżnia biała końcówka ogona.
Na głowie żararaki pospolitej można dostrzec ciemnobrązowy pasek, biegnący od oka, po obu stronach głowy, aż do kącika ust. Wszystkie osobniki posiadają tzw. jamki termooczułe, czyli dwa małe otwory znajdujące się na pysku poniżej nozdrzy, dzięki którym są w stanie wyczuć nawet najmniejsze różnice temperatur, co umożliwia im bardzo sprawne polowanie. Język jednego z najbardziej jadowitych węży świata jest czarny, a tęczówka oka zielonkawo-złota.
Zastanawiasz się, czemu wąż ten zawdzięcza swoją nazwę? Specyficzne określenie, jararaca, pochodzi od słów „yarara” i „ca”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „duży wąż”. Żararaka pospolita znana jest również pod łacińską nazwą bothrops jararaca.
Długość życia węży na wolności jest bardzo trudna, a niejednokrotnie wręcz niemożliwa do określenia. Na ostateczny wiek tych zwierząt wpływa wiele różnych czynników. Należą do nich m.in.: przebyte choroby, warunki życia oraz predyspozycje genetyczne.
Gdzie występuje żararaka pospolita i jaki tryb życia prowadzi?
Gdzie można zobaczyć bothrops jararaca w naturalnym środowisku? Ten jeden z najbardziej jadowitych węży występuje w Ameryce Południowej. Spotykany jest przede wszystkim na terenie Brazylii, Paragwaju oraz Argentyny.
Zamieszkuje głównie gęste, tropikalne lasy na wybrzeżu Atlantyku, na wysokościach do ok. 1000 m n.p.m. Żyje także w półtropikalnych lasach wyżynnych, na sawannach oraz polach uprawnych. Wąż prowadzi głównie naziemny tryb życia, ale bywa spotykany także podczas wspinaczki po drzewach, szczególnie w przypadku młodych osobników. Do praktycznie całkowicie nadrzewnych żararak zalicza się m.in. żararaka rogata.
Wąż ten zazwyczaj poluje w nocy, natomiast w ciągu dnia kryje się w liściach i zaroślach. W siedliskach położonych na wyższych wysokościach oraz w tych z chłodniejszymi miesiącami następuje znaczne zmniejszenie aktywności zwierzęcia. W cieplejszym okresie jest dużo bardziej żywotny.
Zazwyczaj atakuje swoje ofiary z ukrycia, na co może sobie pozwolić dzięki bardzo dobremu kamuflażowi. Młode osobniki stosują tzw. wabienie ogonowe – aby zmylić i zwabić zdobycz, wykonują ruchy czubkiem ogona, który dzięki białej barwie przypomina larwy owadów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat hodowli węża zbożowego blizzard.
Czy żararaka pospolita wraz z wyspową zamieszkuje wyspę węży?
Czym jest wyspa węży? Brazylia ma na swoim terenie niewielką wyspę, która nosi właśnie tę nazwę. Znana jest głównie z powodu ogromnej ilości zamieszkujących ją węży. Zajmuje powierzchnię 0,43 km² i jest położona 150 km na południe od Sao Paulo.
Porastają ją przede wszystkim gęste lasy. Zamieszkiwana głównie przez gatunek znany jako żararaka wyspowa – węża, którego nie można spotkać nigdzie indziej na świecie. Zwierzę to jest niezwykle niebezpieczne dla człowieka, ponieważ jego ukąszenie, bez szybkiej pomocy medycznej, jest śmiertelne.
Właśnie dlatego, lądować na wyspie mogą jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia – dla innych taka wizyta byłaby po prostu niesamowicie niebezpieczna. Brazylijskie władze wydały oficjalny zakaz odwiedzania tego obszaru. Szacunkowo, na wyspie węży żyje około 4 tysiące przedstawicieli tego gatunku.
Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje
Ciekawostki dotyczące żararaki pospolitej
Jak może skończyć się spotkanie z osobnikiem tego gatunku? Czy jego hodowla w Polsce jest legalna?
Bothrops jararaca jest jednym z najbardziej jadowitych węży na świecie, dlatego najlepiej trzymać się od niego z daleka. Jego jad należy do bardzo toksycznych, dlatego ukąszenia często kończą się śmiercią lub nieodwracalnymi zmianami, głównie w obrębie kończyn. Powodują rozległe krwotoki wewnętrzne, a także martwicę tkanek wokół miejsca ugryzienia.
Z uwagi na fakt, że większość życia żararaka pospolita spędza w gęstych zaroślach i ma bardzo szeroki obszar występowania, jest ona przyczyną ponad 50% ukąszeń spowodowanych przez jadowite węże w Brazylii. Właśnie dlatego nie cieszy się zbyt dobrą sławą - jego ofiarą bardzo często padają nieświadomi robotnicy pracujący w polu lub na plantacjach, którzy niewystarczająco uważnie patrzą pod nogi.
Co ciekawe, w latach 70. XX w. na plantacjach bananów w Ameryce Południowej odnotowywano mnóstwo przypadków ukąszeń wśród pracowników upraw. Ludzie ci bardzo często tracili przytomność przez nagły spadek ciśnienia krwi. W wyniku tych wydarzeń stworzono lek, który do dziś służy osobom chorym na nadciśnienie. Leki znane jako inhibitory konwertazy angiotensyny, stosowane w leczeniu nadciśnienia i niektórych rodzajów niewydolności serca, zostały opracowane właśnie z peptydu znajdującego się w jadzie tego gatunku.
Hodowla jadowitych węży w Polsce jest surowo zabroniona - reguluje to Rozporządzenie Ministra Środowiska. Jeśli zależy Ci na pięknym wężu w Twoim terrarium, weź pod uwagę klasycznego węża zbożowego lub węża zbożowego blizzard. Jeżeli jesteś bardziej doświadczonym terrarystą, weź pod uwagę także dużą, ale wspaniałą anakondę zieloną.
Co jedzą węże tego gatunku? Jak się rozmnażają?
Czym żywią się przedstawiciele tego gatunku? Młode żararaki pospolite jadają głównie żaby i stawonogi. Natomiast w przypadku dorosłych osobników, ponad 80% diety stanowią gryzonie (myszy, szczury), a także ssaki.
Uważa się, że obie płcie tego gatunku osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 2 lat. Okres godowy przypada między kwietniem a majem. Samce bothrops jararaca mogą kopulować z więcej niż jedną samicą. Ponadto, jeśli napotkają konkurenta, odbywa się między nimi walka o partnerkę i terytorium.
Żararaka pospolita jest jajożyworodna. Oznacza to, że nie składa jaj – młode wydostają się z błon jajowych tuż przed opuszczeniem organizmu matki. Rozwiązanie następuje zazwyczaj w okresie od lutego do kwietnia. Samica wydaje na świat średnio 10-14 potomstwa w jednym okresie rozrodczym.