Najpopularniejsze odmiany węża zbożowego

Niejednokrotnie początkujący miłośnicy terrarystyki mówią o rasach gadów. Rasy mają psy i koty, natomiast w przypadku węży, nie używamy określenia „rasy”, a odmiany. Zbożownik występuje w wielu wariantach kolorystycznych (np. biały, czarny, czerwony, żółty, brązowy), a do najpopularniejszych z nich należą:

 • Blizzard,
 • Snow,
 • Fire,
 • Amelestic (red albino),
 • Anerythristic (black albino),
 • Caramel,
 • Gold dust,
 • Butter,
 • Bloodred.

Wąż zbożowy blizzard i snow jest biały, podobnie jak albino. Natomiast wariant fire, amelestic i bloodred występuje w kolorze czerwonym. Piękną i wyjątkową barwę prezentuje również zbożownik odmiany anerythristic – jej przedstawiciele mają ciemną, praktycznie czarną skórę. Jeśli interesuje Cię zielony wąż, niestety trudno będzie napotkać taką barwę u węża zbożowego. W takim wypadku idealnie nada się pyton zielony, który ma piękną intensywną barwę.

Jak wygląda wąż zbożowy? Ile kosztuje? Cena młodego osobnika

Wprawdzie wąż zbożowy to nie największy wąż świata, ale jest bardzo lubiany i często spotykany w domowych hodowlach. Zazwyczaj osiąga od 130 cm do 180 cm długości ciała, a samce są bardziej pokaźnych rozmiarów niż samce. Ma bardzo smukłe, a jednocześnie mocno umięśnione ciało i niewielką głowę.

Kolor węża zbożowego oraz wzory na jego ciele zależą od odmiany, do której należy. Istnieją osobniki białe, jak również czerwone, pomarańczowe, rude oraz brązowe. Na ich kolorowym tle możemy dostrzec zazwyczaj liczne, nieregularne plamy z czarnym obramowaniem. Młode węże, w chwili przyjścia na świat, mają już swój docelowy kolor ciała, który nie ulega dużym zmianom podczas dojrzewania.

Wąż zbożowy biały na gałązkach, czyli odmiana Blizzard, jej opis, zdjęcia oraz hodowla
Wąż zbożowy Blizzard do terrarium, czyli opis odmiany i gatunku, zdjęcia oraz hodowla

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Zastanawiasz się, ile kosztuje wąż zbożowy? To bez wątpienia jeden z gadów, który może dołączyć do naszej hodowli bez zbyt dużych nakładów finansowych. Młode zbożowniki kosztują od 150 zł w zależności od odmiany. Ich cena może być dużo wyższa, jeśli zainteresujemy się jakimś bardzo rzadkim i wyjątkowym osobnikiem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Porady dotyczące hodowli węża zbożowego – co je i jakiego terrarium wymaga?

Hodowla węża zbożowego blizzard nie sprawia wielu trudności, dlatego jest to zwierzę polecane dla początkujących terrarystów. Świetnie sprawdzi się również w niewielkich mieszkaniach, ponieważ z uwagi na swoje małe rozmiary, nie wymaga zbyt dużej przestrzeni do życia. Warto zadbać o terrarium typu horyzontalnego (poziomego) o minimalnych wymiarach 80x40x40 cm. Młody osobnik najlepiej odnajdzie się na mniejszej przestrzeni – w początkowym okresie życia warto zapewnić mu jeszcze mniejszy zbiornik. Dla porównania anakonda zielona (jeden z największych węży świata) wymaga terrarium wielkości 250x100x60 cm.

Cena zbiornika dla węża zbożowego nie powinna przekroczyć kilkuset złotych. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów, możesz rozejrzeć się na portalach ogłoszeniowych. Niejednokrotnie inni hodowcy sprzedają używane terraria w bardzo przystępnej cenie.

Wiesz już, jaki zbiornik dla swojego węża kupić. Teraz czas na kilka słów o tym, w co należy go wyposażyć. Poniżej znajdziesz listę wszystkich niezbędnych akcesoriów i są to:

 1. Kryjówki,
 2. Miska na pokarm,
 3. Miska na wodę lub płytki basen,
 4. Roślinność,
 5. Korzenie, konary,
 6. Termometr.

Urządzając hodowlę, należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich warunków panujących wewnątrz terrarium. Do najważniejszych aspektów należą m.in.: temperatura, oświetlenie oraz wilgotność. W tabeli znajdziesz podsumowanie wszystkich najistotniejszych parametrów.

Najważniejsze parametry w terrarium

Temperatura

26-32°C, na wyspie ciepła 32-34°C

- w tym celu warto zamontować żarówkę, promiennik ceramiczny lub matę grzewczą

Oświetlenie

12h

- w tym celu przez 12 godzin warto oświetlać terrarium bardzo delikatnym stonowanym światłem

Wilgotność

Na poziomie 80%

- w tym celu warto raz dziennie spryskiwać terrarium czystą, letnią wodą

Co je wąż zbożowy? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że młode potrzebują dużo mniejszego pokarmu, niż dorosłe zwierzęta. Najbardziej wskazanym rozwiązaniem jest podawanie pęsetą martwych zwierząt karmowych. Docelowo zbożówki należy karmić myszami, małymi szczurami i pisklętami. Młodym powinniśmy podawać pokarm dwa razy w tygodniu, a dorosłe powinny jeść raz na dwa lub trzy tygodnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny