Wąż zbożowy albinos – kilka słów o odmianie

Jaki jest wąż zbożowy albinos? Czym jest odmiana?

Wąż zbożowy albinos to jedna z najpopularniejszych i najbardziej upowszechnionych odmian węża zbożowego. Inna nazwa tej odmiany to amelanistic (amelanistyczna). Wąż posiada charakterystyczne czerwone oczy, a jego skóra jest pozbawiona melaniny, czyli czarnego barwnika. Oznacza to, że wszelkie akcenty, które są czarne, są pozbawione barwy i najczęściej przybierają kolor biały. Niektóre z węży tych odmian posiadają również pomarańczowy lub żółty kolor. Wszystko zależy od tego, z jaką inną odmianą wąż jest krzyżowany.

Większość węży zbożowych albinosów ma na grzbiecie naprzemienne czerwone lub pomarańczowe łaty otoczone białą obwódką. W niektórych przypadkach wąż może mieć też kolor różowy. W pobliżu głowy może występować lekko żółtawa barwa. Istnieje wiele możliwych kombinacji, ponieważ albinosa można łączyć również z wieloma innymi cechami, tworząc tym samym kolejne odmiany.

Do niektórych takich odmian należą m.in.:

  • Auratum – połączenie albinosa z odmianą toffee,
  • Blizzard – albinos skrzyżowany z odmianą charcoal może dać odmianę blizzard,
  • Snow – odmiana amelanistyczna połączona z odmianą anerythristic, wąż odmiany snow może mieć różowy kolor,
  • Fire – albinos połączony ze zbożówką odmiany diffused,
  • Butter – wychodzi z łączenia odmiany albino i caramel.

Czym jest odmiana? Jak powstały nowe odmiany węży?

Czym jest właściwie odmiana węża i co jako odmianę możemy uznać? Cały proces polega na wyodrębnianiu konkretnej cechy u poszczególnych osobników, a następnie jej utrwalaniu w kolejnych pokoleniach. Na początku trzeba liczyć na łut szczęścia i losową mutację. Zielony i czarny – te dwa kolory posłużą nam do wytłumaczenia tematu.

Jeśli hodowca zauważy, że u któregoś z osobników pojawi się mutacja, np. wśród zielonych osobników pojawi się jeden, który ma kolor czarny, możemy uznać, że jest to nowa cecha. Taką cechę najlepiej będzie utrwalić, łącząc go z innym czarnym osobnikiem lub z zielonym osobnikiem ze stada, który jest najbardziej zbliżony do koloru czarnego.

Uzyskane potomstwo z takiej pary łączy się wówczas ponownie z czarnym wężem. Jeśli młode wyjdą czarne, w dużym uproszczeniu możemy uznać, że cecha jest utrwalona i umownie możemy ją nazwać nową odmianą. Jeśli wyjdzie zielony – pozostaje próbować dalej. Każda nowa odmiana węża posiada określoną nazwę oraz zespół cech, które wąż musi posiadać, by kwalifikować się do danej odmiany.

Jaka jest cena albinosa? Ile kosztuje młody wąż?

Cena węża zbożowego odmiany albino – hodowla czy sklep?

Węże zbożowe odmiany albino nie są rzadkością – występują one powszechnie w wielu hodowlach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Możemy je także kupić w sklepie zoologicznym i terrarystycznym. Warto również przejrzeć oferty na portalach ogłoszeniowych – wielu hodowców oferuje tam węże w korzystnych cenach. Najszersza oferta będzie dostępna na giełdach i targach terrarystycznych. W takich miejscach hodowcy z całej Polski wystawiają swoje okazy na sprzedaż. Warto śledzić, na których targach pojawiają się hodowle węży i zobaczyć na żywo wymarzonego gada.

Cena młodego węża będzie zależała od tego, jakie geny i cechy dodatkowe będzie posiadał. Najbardziej podstawowa odmiana amelanistic kosztuje ok. 200 zł. Jeśli wąż będzie posiadał dodatkowe cechy, cena ta może być wyższa. Odmiana classic węża zbożowego to koszt kilkudziesięciu złotych. Classic to odmiana wyglądająca jak węże zbożowe żyjące na wolności.

Cena pytona królewskiego – innego popularnego węża, który posiada ponad 7000 odmian to z kolei 150 zł za odmianę classic. Co ciekawe, pyton królewski również posiada odmianę albino, ale kosztuje ona więcej niż zbożówka z tą samą cechą. Cena pytona królewskiego, który jest albinosem zaczyna się od 700 do 800 zł w górę. Podobnie jak u węża zbożowego, wszystko zależy od tego, jakie dodatkowe geny młody wąż będzie posiadał. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat hodowli węża zbożowego blizzard.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Terrarium dla węża zbożowego odmiany albino – hodowla albinosa

Jeśli będziemy kupować młodego węża, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. W tym przypadku dobre warunki = odpowiednie terrarium z właściwym mikroklimatem. Możliwości przechowywania węża będzie wiele, poniżej wymienimy najpopularniejsze z nich:

Wąż zbożowy albinos w terrarium
Wąż zbożowy albinos, ciekawy gatunek do hodowli w domu, opis, występowanie oraz żywienie
  • Terrarium szklane – pozwala obserwować węża z wielu stron, jednak szybko traci ciepło,
  • Terrarium drewniane – wolniej traci ciepło, ale daje wężowi większe poczucie komfortu,
  • Plastikowe pudło – wielu hodowców trzyma węża w dużych pudłach z wentylacją. Można je swobodnie przenosić, więc jest to wygodna opcja.

Co ważne, przy wężu albinosie to fakt, że będzie on gorzej znosił zbyt intensywną wiązkę światła i zdecydowanie lepsze dla niego będzie przyciemnione terrarium. Narażanie go na zbyt ostre światło sprawi, że wąż będzie cierpiał. Nie możemy również zapominać o tym, by wąż miał w zbiorniku kilka kryjówek (należy je umieścić w strefie ciepłej i chłodnej), ponieważ odpoczynek w ciasnej i ciemnej kryjówce będzie dla niego najbardziej komfortowy.

Wąż powinien mieć w terrarium również basen, w którym będzie wypoczywał podczas zbliżającej się wylinki. Woda powinna być wymieniana codziennie, ponieważ niekiedy wąż zbożowy będzie się w niej wypróżniał.

Więcej o wężach zbożowych – ciekawe odmiany. Różowy, czarny, a może żółty?

Wśród 800 odmian, nie tylko albinos jest wart uwagi. Istnieją również inne ciekawe odmiany o różnych kolorach i wzorach. W tabeli poniżej piszemy więcej o wybranych przez nas odmianach. Ile kosztują oraz czy ich cena jest wyższa niż cena pytona królewskiego? Sprawdzamy.

Odmiany węży zbożowych

Odmiana węża

Cechy charakterystyczne

Cena

Black

Ciemnoszary kolor, dodatkowo wąż posiada brunatne łatki z czarnymi brzegami

Od 400 zł

Okeetee

Wąż posiada na plecach łaty w kolorze głęboko czerwonym lub przypalonym pomarańczowym otoczonym z dwóch stron czarnymi liniami. Podstawowy kolor węża jest ciemnobrązowy lub pomarańczowy

Od 200 zł

Scaleless

Ciało węża jest pozbawione łusek, jego skóra jest bardzo delikatna i narażona na otarcia i obrażenia

W zależności od dodatkowych genów można je kupić w cenie od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych

Palmetto

Wąż jest biały z losowo rozmieszczonymi cętkami w kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym

Od 1500 zł w górę

Blood Red

Wąż ma intensywnie czerwony kolor ze słabo zaznaczonym wzorem lub w ogóle bez niego, brzuch węża jest biały

Od 300 zł w górę

ikona podziel się Przekaż dalej