Wąż mleczny (królewski lub lancetogłów mleczny) i jego opis – wygląd, występowanie, podgatunki, długość życia oraz cena

Występowanie i opis węża mlecznego – gdzie żyje i jak wygląda? Lista najpopularniejszych podgatunków

Wąż mleczny (łac. lampropeltis triangulum) znany jest również jako lancetogłów mleczny. Niejednokrotnie nazywany także wężem królewskim oraz pseudokoralowym. Należy do rodziny połozowatych i nie jest jadowity.

W naturalnym środowisku widywany na szerokim obszarze – zarówno w środkowej części Ameryki Północnej (Kanada, USA), jak i w Ameryce Środkowej (Meksyk, Kolumbia, Ekwador, Wenezuela, Honduras, Nikaragua, Kostaryka). Zamieszkuje głównie nory oraz szczeliny pomiędzy skałami, ale zazwyczaj nie zasiedla obszarów powyżej 1000 m n.p.m. Można go spotkać także w innych środowiskach, takich jak np. lasy lub tereny półpustynne.

Lancetogłowy mleczne występują w licznych podgatunkach, które różnią się od siebie wieloma cechami, takimi jak np. wielkość i ubarwienie. Wyróżniamy listę 25 wariantów, a do najpopularniejszych z nich należą m.in.:

  • Lampropeltis triangulum andesiana (Andyjski wąż mleczny),
  • Lampropeltis triangulum amaura (Luizjański wąż mleczny),
  • Lampropeltis triangulum abnorma (Gwatemalski wąż mleczny),
  • Lampropeltis triangulum dixoni (Wąż mleczny Dixona),
  • Lampropeltis triangulum annulata (Meksykański wąż mleczny),
  • Lampropeltis triangulum arcifera (Wąż mleczny z Jalisco),
  • Lampropeltis triangulum conanti (Wąż mleczny Conanta),
  • Lampropeltis triangulum celaenops (Wąż mleczny z Nowego Meksyku),
  • Lampropeltis triangulum blanchardi (Wąż mleczny Blancharda),
  • Lampropeltis triangulum campbelli (Pueblański wąż mleczny).

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Ubarwienie węży królewskich jest zależne od podgatunku, do którego należą. Zazwyczaj występują w różnych kombinacjach naprzemiennie ułożonych pierścieni w kolorze czarnym, czerwonym i białym. Swoim wyglądem przypominają jadowite węże koralowe, dlatego występują też pod określeniem „wąż pseudokoralowy”.

Wielkość osobników zależy od pochodzenia. Zazwyczaj, dorosłe samice osiągają od ok. 80 do 120 cm długości. Jak u większości węży, samce są nieco mniejsze od samic – w przypadku lancetogłowów mlecznych różnica ta wynosi ok. 20%. Dla porównania wąż zbożowy dorasta do ok. 150 cm, a pyton siatkowany mierzy nawet 6 metrów.

Długość życia oraz cena węża mlecznego (lancetogłów mleczny)

Długość życia węży jest zależna od wielu czynników, takich jak np. kondycja zwierzęcia, geny, przebyte choroby oraz warunki hodowli. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie gadowi odpowiednich warunków do życia i zdrowego rozwoju. Przy właściwej pielęgnacji lancetogłowy żyją średnio ok. 12 lat.

Zastanawiasz się, jaki budżet przygotować, aby zakupić wymarzonego zwierzaka? Cena węża mlecznego to zazwyczaj od ok. 300 zł do ok. 650 zł. Na rynku pojawiają się również wyjątkowe, rzadkie okazy, których koszt dochodzi nawet do kilku tysięcy złotych. Dla porównania wąż zbożowy jest dostępny już od ok. 100 zł, a pyton siatkowany od ok. 500 zł.

Zakupu wymarzonego gada można dokonać m.in. w sklepie terrarystycznym. Miłośnicy egzotycznych zwierząt coraz częściej decydują się jednak na bezpośredni kontakt z profesjonalną hodowlą lub udział w targach terratystycznych, organizowanych na terenie całego kraju. Takie wydarzenie umożliwia nawiązanie relacji z prawdziwymi pasjonatami, którzy poza dokonaniem transakcji, podzielą się również swoją wiedzą i udzielą wielu praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji zwierzęcia.

Hodowla i wymagania węża mlecznego. Jakie terrarium kupić i w co je wyposażyć? Jakie warunki wewnątrz zbiornika zapewnić?

Wielkość terrarium dla węża królewskiego oraz jego wyposażenie

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać twoja hodowla? Jej urządzenie warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego terrarium oraz jego wyposażenia. Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji na temat wyboru właściwego zbiornika i opis niezbędnych akcesoriów.

Skóra węża mlecznego oraz występowanie gatunku, wymagania i charakterystyka, a take hodowla krok po kroku
Wąż mleczny o ciekawych kolorach, a także charakterystyka gatunku, hodowla oraz opis i wymagania

W przypadku węży obowiązuje jedna, dobrze znana zasada – im większe terrarium, tym lepiej. Jeżeli więc dysponujesz w domu sporą przestrzenią, kup tak duży zbiornik, aby Twój lancetogłów czuł się w nim swobodnie. Jeśli natomiast nie masz szerokiego pola do popisu, trzymaj się choćby minimalnych wymiarów - rekomendowane terrarium dla dorosłej pary powinno mierzyć przynajmniej 80x50x40 cm. Warto zainwestować w zbiornik horyzontalny, czyli o orientacji poziomej.

W przypadku węża mlecznego najlepiej sprawdzi się terrarium typu półpustynnego. Podłoże powinno składać się z mieszaniny torfu z piaskiem. Ponadto, warto zapewnić lancetogłowowi kryjówkę, która będzie stanowiła komfortowe i bezpieczne schronienie – można ją wykonać np. z dużej tuby korkowej. Kolejnym istotnym elementem jest miska z czystą wodą, przydatna głównie do picia, ale w przypadku niektórych osobników posłuży również do wylegiwania się przed wylinką. Możesz zainwestować także w naturalną roślinność – jako ozdoba terrarium świetnie sprawdzą się np. draceny. Elementem dekoracyjnym może być także włókno kokosowe, które skutecznie imituje suche trawy i nadaje półpustynnego charakteru. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pytonie królewskim białym?

Odpowiednia pielęgnacja węża mlecznego – optymalne warunki wewnątrz zbiornika

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zapewnienie wężowi odpowiednich warunków wewnątrz terrarium. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwą temperaturę, wilgotność oraz oświetlenie. Na jakim poziomie utrzymać te parametry? Szczegóły znajdziesz poniżej,

Warunki w terrarium

Temperatura

W ciągu dnia: 25-32°C
Nocą: 22°C

Wilgotność

50-70% (raz dziennie należy spryskać terrarium czystą, letnią wodą)

Oświetlenie

Cykl 12-godzinny

Myśląc o pielęgnacji, nie powinniśmy zapominać również o właściwym żywieniu węża mlecznego. Wielkość pokarmu należy dostosować do możliwości danego osobnika. Dorosłe lancetogłowy jadają zazwyczaj myszy, małe szczury lub niewielkie kurczęta. Zwierzę nie wymaga żadnej dodatkowej suplementacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny