Najbardziej jadowite węże na świecie – TOP 3

Tajpan pustynny – lider wśród najbardziej jadowitych węży. Zobacz zdjęcia

Tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus) zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich jadowitych węży. Jego jad jest uznawany za najbardziej toksyczny na świecie. Jedna dawka trucizny jest w stanie uśmiercić kilkadziesiąt osób. LD50 (dawka jadu powodująca zgon 50% zatrutych osobników) okazów ukąszonych przez tajpana pustynnego wynosi 0,025 mg/kg.

Najjadowitszy wąż świata żyje na terenie Australii i jest objęty ochroną gatunkową. Raczej unika otoczenia ludzi i niepokojony pierwszy nie zaatakuje. Na szczęście jego ukąszenie jest możliwe do zneutralizowania, jeśli podamy płyn surowiczy w przeciągu 45 minut od ukąszenia.

Wąż morski Dubois – najbardziej jadowity wąż wodny

Wąż morski Dubois (Aipysurus duboisii) zajmuje drugie miejsce wśród najbardziej jadowitych węży na świecie i jednocześnie pierwsze miejsce wśród węży żyjących w wodzie. Występuje na terenie Papui Nowej Gwinei, Nowej Kaledonii oraz wschodnich i zachodnich wybrzeżach Australii.

LD50 dla podskórnego wstrzyknięcia jadu węża morskiego Dubois wynosi 0,036 mg/kg. Wąż jest aktywny szczególnie nocą. Żywi się rybami żyjącymi w okolicach dna morskiego. Są to węże średniej długości – przeciętny osobnik ma 80 cm, największy może osiągnąć długość 150 cm.

Nibykobra siatkowata, ogromnie niebezpieczny wąż jadowity, a także TOP 10 węży najbardziej jadowitych
TOP 10 węży, które są najbardziej jadowite i są największym zagrożeniem, najbardziej jadowite gatunki

Nibykobra siatkowana – najgroźniejsze węże świata

Nibykobra siatkowana (Pseudonaja textilis) zamyka stawkę najbardziej trujących węży. Podobnie jak inne najbardziej trujące węże na świecie zamieszkuje Australię i południową Nową Gwineę. Dorosły wąż może osiągnąć do 2 metrów długości. LD50 jadu nibykobry wynosi 0,053 mg/kg.

60% wszystkich zgonów pochodzących od ukąszeń węży w Australii spowodowanych jest właśnie przez nibykobrę siatkowaną. Wynika to między innymi z tego, że wąż żyje blisko ludzkich siedlisk i można go napotkać w okolicy pół uprawnych i na obrzeżach miast, gdzie żywi się swoją główną ofiarą – myszą domową.

Najjadowitsze węże świata – zdjęcia groźnych gadów

Pęz dwubarwny – groźny wąż żyjący z dala od lądu

Pęz dwubarwny to wąż, który przystosował się do życia wyłącznie w wodzie. Na lądzie znajduje się wyłącznie wtedy, kiedy wyrzucą go fale morskie i w takiej sytuacji najczęściej ginie. Naturalne środowisko węża to obszar oceanów tropikalnych w okolicy Afryki Wschodniej aż do Ameryki Zachodniej oraz wybrzeża Azji.

Jad węża jest bardzo dotkliwy - LD50 jadu pęza dwubarwnego wynosi 0,053 mg/kg. Objawy ukąszenia pojawiają się po ok. 30 minutach i polegają m.in. na zaburzeniach wzroku, finalnie prowadzą do niewydolności układu oddechowego i zatrzymania akcji serca. Na ukąszenia węża szczególnie narażeni są rybacy – bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy razem z rybami, w siatkę łapie się również pęz. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli pytona zielonego?

Acalyptophis peronii - jadowity wąż z kolcem na głowie

Acalyptophis peronii to kolejny wąż, którego środowiskiem życia jest woda. Jest to jedyny gatunek węża na świecie, który posiada na głowie charakterystyczny róg. Żywi się małymi rybami, a dorosły wąż osiąga długość do 1 metra. LD50 jadu acalyptophis peronii wynosi 0,079 mg/kg.

Naturalnym środowiskiem rogatego węża jest wybrzeże Indochin, Indonezji, Filipin, Nowej Kaledonii i Australii. Węże preferują morza z piaszczystym dnem oraz rafy koralowe. Bardzo często łapią się w sieci rybackie podczas poławiania krewetek, co jest też przyczyną zmniejszania się ich populacji.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Tajpan australijski – niebezpieczny wąż z Australii

Tajpan australijski to kolejny wąż z Australii, który jest w czołówce tych najbardziej jadowitych. Wśród węży lądowych znajduje się na trzecim miejscu. Wartość LD50 wynosi 0,106 mg/kg. Jad tajpana zawiera tajpoksynę – najsilniejszą toksynę zwierzęcą, co sprawia, że pod względem czystej toksyny, nie uwzględniając maksymalnej aplikowanej dawki jadu jest najbardziej jadowitym zwierzęciem na świecie.

Tajpan australijski, jadowity wąż, a także przegląd TOP 10 gatunków jadowitych węży
TOP 10 węży, które są najbardziej jadowite, czyli najbardziej niebezpieczne dla ludzi gatunki węży

Ukąszenie tajpana australijskiego objawia się bólami głowy, nudnościami, wymiotami, drgawkami, paraliżem i uszkodzeniem nerek. W przypadku ukąszenia śmierć może nastąpić już po 30 minutach, chociaż zwykle następuje po 2,5 godziny. Ukąszenie tajpana praktycznie zawsze kończy się śmiercią, ponieważ dawka, którą wstrzykuje pozwoliłaby zabić 10-12 dorosłych mężczyzn.

Groźne węże – najjadowitsze gatunki

Niebezpieczne węże - niemrawiec prążkowany

Niemrawiec prążkowany żyje na terenie Chin oraz południowo-wschodniej Azji. Wąż zamieszkuje przede wszystkim tereny bagienne. Dorosły niemrawiec osiąga długość do 90 cm, chociaż odnotowuje się też największe osobniki mierzące 150 cm. Wartość LD50 wynosi 0,108 mg/kg.

Ukąszenie niemrawca prążkowanego nie objawia się bólem ani obrzękiem ukłutego miejsca, można odczuć jedynie lekkie odrętwienie powiązane ze swędzeniem. Objawy ogólnoustrojowe pojawiają się dopiero po kilku godzinach od ukąszenia – towarzyszy im opadanie powiek, podwójne widzenie, osłabienie kończyn, trudności w oddychaniu, utrata głosu.

Chiński wąż morski – najgroźniejszy wąż

Chiński wąż morski to kolejny wąż żyjący w wodzie. Występuje na wybrzeżach Fidżi, w Południowej Japonii oraz Singapurze. Jego jad jest 10 razy silniejszy niż jad kobry. Wąż nie jest agresywny dopóki nie jest niepokojony. Poluje głównie na ryby ukrywające się w koralowcach.

Wartość LD50 wynosi 0,111 mg/kg. Dorosły chiński wąż morski osiąga długość 80 cm. Największy osobnik osiągnął 170 cm. Wąż ten jest też chińskim przysmakiem – zupa z węża morskiego była jedną z potraw na dworze Królestwa Riukiu.

Wąż tygrysi, bardzo niebezpieczny i jadowity wąż, a także TOP 10 jadowitych węży
TOP 10 najbardziej jadowitych węży, czyli gatunki, któe są dla ludzi największym zagrożeniem i są najbardziej szkodliwe

Wąż tygrysi – groźne węże z Australii

Stawkę zamyka wąż tygrysi, który jest spotykany na terenie Australii oraz Tasmanii. 17% ukąszeń spowodowanych przez jadowite węże w Australii należy właśnie do tego gatunku, a ze 119 ukąszeń występujących w latach 2005-2015 tylko 4 zakończyły się zgonem.

Jad węża tygrysiego składa się z neurotoksyn, koagulantów, hemolizyny i miotoksyny. Po ukąszeniu najczęstsze objawy to ból w okolicy stóp i szyi, drętwienie, występuje również nadmierna potliwość oraz trudności w oddychaniu.

Najbardziej jadowity wąż w Polsce – żmija zygzakowata

Choć żmija zygzakowata nie jest w TOP10 najbardziej trujących węży świata, to jest to najbardziej jadowity wąż żyjący w Polsce (i jednocześnie jedyny jadowity). Żmija podobnie jak większość węży, decyduje się zaatakować tylko w ostateczności, kiedy nie ma drogi ucieczki.

Żmija zygzakowata i jej niebezpieczny jad, a także TOP 10 najbardziej jadowitych węży
TOP 10 gatunków jadowitych węży, czyli najbardziej jadowite i szkodliwe gatunki węży krok po kroku

Objawami ukąszenia żmii mogą być m.in. ból i zasinienie w miejscu ugryzienia, zaczerwienienie okolicy rany. Osobie ukąszonej towarzyszy też często senność, uczucie zmęczenia, zaburzenia pracy serca, wymioty, biegunka, dreszcze, potliwość, trudność w oddychaniu.

Na szczęście istnieje antytoksyna końska, która zawiera przeciwciała skierowane przeciwko jadowi. Osoba ukąszona powinna natychmiast udać się do szpitala, gdzie zostanie jej podana surowica pozwalająca zneutralizować działanie jadu w organizmie.

ikona podziel się Przekaż dalej