Toke – opis, rozmiar, występowanie

Obszar występowania Toke to południowo-wschodnia Azja, czyli kraje takie jak np. Tajlandia, Indie, Wietnam, Chiny. Nazwa gekona pochodzi od charakterystycznego dźwięku, który wydaje samiec w okresie godowym – fonetycznie brzmi to jak „toke-toke”.

Jego oko posiada pomarańczową tęczówkę, a źrenice są podobne do tych, którą mają gekony kanaryjskie. Ciało jaszczurki jest szaro-niebieskawe i posiada liczne pomarańczowe, czerwone lub niebieskie cętki. Gekko gecko posiada na palcach lamele, które umożliwiają mu wspinanie się po pionowych płaszczyznach, jest także jednym z największych przedstawicieli gekonów – dorosły osobnik osiąga rozmiar sięgający nawet do 40 centymetrów.

Dla porównania inne gatunki jaszczurek osiągają rozmiary:

 • gekon Williamsa – dorosły gekon ma 8 cm,
 • agama kołnierzasta – dorosły samiec razem z ogonem ma ok. 95 cm,
 • gekon leśny – osiąga on ok. 20 cm,
 • gekon liścioogonowy – ok. 10 cm razem z ogonem,
 • gekon pigmejski - dorosły osobnik osiąga długość 6 cm,
 • gekon kanaryjski – osiąga on ok. 16-18 cm,
 • gekon paskowany – gekon ten może osiągnąć maksymalny rozmiar do 25 cm,
 • gekon żmijowy – 8-10 cm

Samiec gekona toke nie różni się znacznie od samicy. Obie płcie posiadają podobne ubarwienie, samca można poznać po większych rozmiarach i szerszej głowie. Ma on również pory udowe, które wyraźnie się odznaczają oraz grubszą nasadę ogona.

Przygotowanie terrarium dla gekona toke – wymagania i wystrój

Odpowiednie dla gekona Toke będzie terrarium typu wertykalnego (pionowego). Jeśli decydujemy się na pojedynczego osobnika Gekko gecko, to minimalne wymiary terrarium powinny wynosić 40x40x60 cm. W przypadku decyzji o stworzeniu stada (samca i kilku samic), należy przygotować większy zbiornik, tak by hodowla miała więcej przestrzeni życiowej. Minimalny rozmiar terrarium dla haremu to 70x60x100 cm. Oczywiście nie ma za dużego rozmiaru terrarium, kierujmy się zasadą, że im większe, tym lepsze, jeśli mamy więcej przestrzeni.

Dla porównania inne gatunki jaszczurek wymagają terrariów o wymiarach:

 • gekon Williamsa – 30x30x50 cm,
 • agama kołnierzasta – 130x100x200 cm,
 • gekon leśny – 70x40x40 cm,
 • gekon liścioogonowy – 60x60x90 cm dla pary gekonów,
 • gekon pigmejski – 60x30x30 cm,
 • gekon kanaryjski – 40x40x60 cm dla pary – samiec i samica,
 • gekon paskowany – 60x40x60 cm dla dorosłej pary,
 • gekon żmijowy – minimum 40x30x30 cm.

Polecane terraria - sprawdź promocje

Nie możemy również zapominać o wystroju wnętrza zbiornika – powinno ono mieć tropikalny klimat. Warto umieścić wewnątrz pnące rośliny, które nie będą wymagać dużej ilości światła. Konieczne jest również stworzenie wielu kryjówek – do ich stworzenia mogą posłużyć np. łupina kokosa, tuba bambusowa lub korkowa. By odtworzyć „skałkowe” środowisko naturalne, które jest obszarem występowania gekona, możemy też przygotować ściankę z korka lub zaprawy cementowej, po której zwierzę będzie się wspinać. Dno terrarium możemy wyłożyć torfem kokosowym, który będzie wchłaniał nadmiar wody. Gekon Toke zwykle i tak żyje w wyższych rejonach zbiornika, więc podłoże jest sprawą drugorzędną.

Gekko Gecko w szaro-niebieskim kolorze, a także informacje, wymagania, hodowla, rozmnażanie oraz porady
Toke, czyli Gekko Gecko krok po kroku, informacje, wymagania, hodowla, zasady żywienia, rozmnażanie oraz opis

Oprócz wystroju, musimy również zadbać o odpowiednie ogrzewanie. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić 25-30 stopni w dzień., a w nocy spadać do 20-23 stopni. Lampy powinny być włączane każdego dnia na 12 godzin. Warto jedno z miejsc zaaranżować na wyspę ciepła, gdzie gekon będzie mógł wypoczywać w przypadku większego zapotrzebowania na ogrzewanie. Pamiętamy także, by codziennie wnętrze terrarium obficie spryskiwać wodą. Wilgotność powinna wynosić do 80%. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat gekona gruboogonowego.

Domowa hodowla gekonów i oswajanie, czyli największe wyzwania dla terrarysty

Gekon toke jest jednym z rekordzistów na tle innych jaszczurek nie tylko ze względu na największe rozmiary, ale także pod kątem długości życia. W związku z tym decydując się na hodowlę tego gatunku, musimy być przygotowani, że będzie to kompan nie na lata, a na dekady, bowiem dożywa on nawet do 25 lat. Inne gatunki jaszczurek żyją dla przykładu:

 • gekony Williamsa – do 10 lat,
 • agamy kołnierzaste – ponad 12 lat,
 • gekony leśne – 10 do 15 lat,
 • gekony liścioogonowe – do 10 lat,
 • gekony pigmejskie – do 5 lat,
 • gekony paskowane – do 10 lat,
 • gekony żmijowe – 8-10 lat.

Jest to jaszczurka wykazująca terytorializm, więc w jednym terrarium możemy trzymać tylko jednego samca. Dla towarzystwa możemy również umieścić kilka samic. Zwykle po ukończeniu 1,5 roku zarówno samiec jak i samica Toke osiągają dojrzałość płciową i są gotowe do rozmnażania.

Okres aktywności gekonów toke przypada raczej na zmierzch i noc, dzień spędzają w kryjówkach.

Decydując się na kupno Gekko gecko musimy również pamiętać, że nie będzie to zwierzę łatwe do oswojenia. Gekony wolą spędzać czas zdecydowanie w towarzystwie swojego gatunku, a próby wyciągania ich z terrarium mogą kończyć się pogryzieniami ręki, walką lub odrzuceniem ogona. Występowanie takich zachowań jest całkiem normalnie, dlatego oswojenie jaszczurki będzie wymagać dużej cierpliwości.

Cena gekona Toke to koszt rzędu 150-200 zł. Niezależnie od tego, gdzie kupimy gekona i jaka będzie jego cena, przy zakupie powinniśmy otrzymać dokument określający pochodzenie gada, ponieważ znajduje się on na liście gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) i fakt jego posiadania będziemy musieli zgłosić w urzędzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny