Drewniane czy szklane? A może plastikowe? Jakie są rodzaje terrariów?

Terrarium dla węża – najważniejsze różnice pomiędzy zbiornikami szklanymi, drewnianymi i plastikowymi

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że niektóre gatunki węży, takie jak np. boa dusiciel będą dorastać do naprawdę dużych rozmiarów, więc najważniejszą cechą jakiegokolwiek terrarium powinna być jego trwałość i stabilność. Istnieje wiele rodzajów terrariów, najlepiej je będzie podzielić według materiału, z którego są wykonane. Każdy z materiałów ma swoje właściwości, które warto znać, by podjąć właściwą decyzję. Najpopularniejsze są terraria szklane i drewniane, opiszemy też pokrótce plastikowe pojemniki, w których można trzymać młode węże.

Terrarium drewniane wykonane jest z płyty meblowej. Będzie ono najbardziej trwałe i stabilne, a jego największą zaletą będzie doskonałe izolowanie warunków wewnątrz zbiornika od warunków zewnętrznych. Drewno nie przepuszcza ciepła tak szybko jak terrarium szklane, więc zapewni na pewno większe oszczędności na rachunkach za prąd. Jeśli terrarium będzie otwierane od strony bocznej (szyby na prowadnicach), warto upewnić się, że prowadnice są solidnie przykręcone do płyty. Zbyt luźna konstrukcja może sprawić, że wąż opierając się na szybie wyłamie swoim ciężarem prowadnice i ucieknie.

Terrarium szklane jest równie popularne, przede wszystkim dlatego, że możemy kupić gotowy zbiornik w wielu miejscach. Praktycznie każdy sklep zoologiczny i terrarystyczny będzie oferować tego typu terraria. Terraria drewniane zwykle są wykonywane na zamówienie, więc niekiedy będziemy musieli dłużej poczekać – ze szklanym nie będzie takiego problemu. Tego typu zbiornik daje nam możliwość obserwacji węża z każdej strony terrarium. Nie jest on w ogóle podatny na zawilgocenia, natomiast będzie szybciej tracić ciepło.

Dość często wykorzystywaną opcją jest także trzymanie węża w plastikowym pudle. Jest to dobra opcja przejściowa dla młodego węża, jeśli spodziewamy się terrarium dopiero za jakiś czas. Należy pamiętać, by w pudle nawiercić otwory wentylacyjne oraz pokrywę pudła zabezpieczyć na tyle, by wąż nie uciekł z niego. Bardzo popularne w hodowlach są tzw. rack systemy, czyli modułowe szafy pozwalające umieścić na nich kilka lub kilkanaście pudeł z wężami.

Jakie terrarium przygotować dla pytona królewskiego i węża zbożowego? Wymiary terrariów

Każdy wąż będzie wymagał zupełnie innych wymiarów terrarium, więc nie ma jednego uniwersalnego zbiornika, który będzie nadawał się zawsze dla każdego gatunku. Niektóre węże będą potrzebować terrarium poziomego, ponieważ ich mocną stroną nie będzie wspinanie. Inne, które w naturalnych warunkach wspinają się po drzewach będą wymagać terrarium pionowego i bardziej będziemy musieli postawić na wysokość niż szerokość. To, co jest niezmiennie pewne, to że nie ma za dużego rozmiaru zbiornika i im większe terrarium, tym lepiej dla węża.

Jakie powinny być wymiary terrarium dla węża zbożowego, pytona królewskiego, węża mlecznego i boa dusiciela? Jaką orientację powinno mieć terrarium dla każdego z gatunków? Wszystko opisaliśmy w tabeli poniżej.

Terrarium dla poszczególnych gatunków

Gatunek węża

Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika

Orientacja terrarium

Wąż zbożowy

80x40x40 cm

Pozioma

Pyton królewski

100x60x50 cm

Pozioma

Wąż mleczny

100x60x50 cm

Pozioma

Boa dusiciel

100x80x80 cm

Pozioma

Ile kosztuje terrarium dla węża? Jaka jest cena wyposażenia?

Gdzie kupić terrarium? Sklep czy producent terrariów? Mały czy duży wydatek?

Istnieje wiele miejsc, gdzie możemy kupić terrarium dla węża. Najbardziej standardowe zbiorniki szklane oferuje np. sklep zoologiczny. Z kolei sklep terrarystyczny może posiadać zarówno terraria szklane jak i drewniane, nie tylko dla węży, ale też dla innych gatunków gadów. Tego typu miejsca bardzo często współpracują z lokalnymi producentami terrariów jak również samodzielnie zajmują się ich budową.

Cena terrarium w zależności od wymiarów będzie mieć różne ceny:

 • cena terrarium szklanego bez wystroju to 300 zł w górę,
 • terrarium z płyty meblowej bez wystroju będzie kosztować od 300 zł w górę,
 • plastikowe pudło o wymiarach 100x60x40 wraz z pokrywą będzie kosztować ok. 100 zł i będzie nadawać się dla małego węża.

Jeśli mamy własny projekt terrarium, a niekoniecznie dysponujemy czasem lub po prostu nie mamy zdolności manualnych, warto zlecić wykonanie terrarium firmie zajmującej się produkcją i aranżacją terrariów dla gadów. Wówczas cena będzie wyższa, ale terrarium dotrze do nas w stanie gotowym do użytku. Ceny terrarium na zamówienie będą zróżnicowane – budowa zbiornika może kosztować od 1000 zł w przypadku prostego projektu do nawet 3000 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pytonie królewskim białym?

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Ile kosztuje wyposażenie terrarium? Przygotowanie wystroju

Wiesz już, ile kosztuje terrarium i na co zwrócić uwagę przy jego kupnie. Kolejną kwestią będzie jego wyposażenie i odpowiedni wystrój. Większość elementów będzie jednorazowym kosztem, jednak pojawią się też elementy, które będą wymagały cyklicznego zakupu.

Węże w terrarium, a także przygotowanie wyposażenia do terrarium dla węży, wymagania i akcesoria
Terrariumn dla węża krok po kroku, czyli jak przygotować, wyposażenie, akcesoria oraz cena

Do jednorazowych elementów wyposażenia będą należeć:

 • Basen – będzie dla węża szczególnie przydatny w okresie wylinki,
 • Kryjówki – powinny być dwie, jedna w strefie chłodnej, jedna w ciepłej, możemy je zrobić np. z odwróconej donicy ceramicznej,
 • Pęseta – umożliwi nam bezpieczne karmienie węża. Na szczęście większość węży hodowanych w Polsce nie jest jadowita jak np. czarna mamba, więc ewentualnie ugryzienie będzie skutkować jedynie blizną,
 • Korzenie, kamienie i inne elementy ozdobne – będą stanowić dodatkowe kryjówki oraz wpłyną na wystrój terrarium,
 • Mata grzewcza – będzie dawać odpowiednią temperaturę.
 • Miska do karmienia – węże są drapieżnikami, więc będą jeść wyłącznie inne zwierzęta, niezależnie od tego, czy mówimy o czarnej mambie czy wężu zbożowym.

Do wielorazowych elementów wyposażenia będą należeć:

 • Podłoże – specjalne trociny dla węży będą wymagać cyklicznego wymieniania,
 • Alternatywnie dla maty grzewczej – lampa grzewcza – z czasem będzie się przepalać, wówczas trzeba pamiętać o wymianie na nową.

A może samodzielna budowa terrarium dla węża? Jak zrobić terrarium?

Masz trochę wolnego czasu i artystyczne zacięcie? Możesz również wykonać terrarium dla węża samodzielnie. Przede wszystkim zacznij od projektu i zaplanuj sobie wymiar docelowy zbiornika. Jeśli będzie mieć gotowy plan, przystąp do zaopatrzenia się w niezbędne elementy do budowy terrarium.

Po płyty meblowe możesz udać się do jednej z sieci marketów budowlanych, które oferują bogatą kolorystykę płyt wraz z cięciem na żądany wymiar. Najczęściej przycięcie płyty będzie oferowane za dodatkową niewielką opłatą. Jeśli masz gotowe płyty, przystąp do ich łączenia – najlepiej do tego posłużą wkręty, które umocnią całą konstrukcję. Po szyby warto będzie udać się do lokalnego szklarza, natomiast prowadnice można kupić w sklepach dla majsterkowiczów.

Pamiętaj przy montażu całości, by solidnie połączyć ze sobą wszystkie elementy – tylko to zapewni bezpieczeństwo i pewność, że wąż nie ucieknie. Do wykonania ścianek strukturalnych może posłużyć styropian oraz zaprawa klejowa, którą nanosimy na ścianki złożonego terrarium. Po zastygnięciu całość należy pokryć fugą, a po zastygnięciu fugi pomalować wszystko ekologiczną farbą o preferowanym kolorze. Gotowe!

ikona podziel się Przekaż dalej