Wymiary i opis terrarium dla gekona lamparciego (tygrysiego), gekona murowego oraz gekona cziczaka – optymalne warunki hodowli

Hodowla w domu, czyli jakie zapewnić terrarium dla gekona lamparciego, gekona murowego i gekona cziczaka?

Hodowla w Twoim domu wcale nie musi być duża. Niewielkie jaszczurki, do jakich zaliczają się gekon lamparci (tygrysi), gekon murowy i gekon cziczak nie wymagają sporej przestrzeni do życia, zwłaszcza, gdy są młode. Warto jednak przestrzegać pewnych norm, aby Twój domowy pupil mógł prawidłowo się rozwijać. Zbyt mały zbiornik często prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji i wolniejszego wzrostu gekona.

Poniżej znajdziesz informacje na temat minimalnych wymiarów terrarium dla pary danego gatunku. Pamiętaj jednak o pewnej zasadzie – im większy zbiornik dla gekona, tym lepiej. Dlatego jeśli dysponujesz w domu sporym metrażem, pomyśl o tym, aby zapewnić jaszczurce jak największą przestrzeń, która zapewni jej swobodę przemieszczania się.

Gekon a wymiary akwarium

Gatunek

Wymiary terrarium

Gekon lamparci (tygrysi)

60x40x40 cm

Gekon murowy

40x40x60 cm

Gekon cziczak

40x30x40 cm

Do najpopularniejszych typów terrariów należą te wykonane z płyty meblowej oraz ze szkła. To, które wybierzemy zależy wyłącznie od naszych preferencji. Poniżej znajdziesz informacje na temat zalet i wad poszczególnych zbiorników.

  • Terrarium drewniane – jaszczurka czuje się w nim bardzo przytulnie i bezpiecznie, ponieważ nie jest z każdej strony obserwowana. Dla właściciela może to być minus, ponieważ utrudnia przyglądanie się gekonom. Drewno jest świetnym izolatorem ciepła, co pozwala dłużej utrzymać stałą temperaturę wewnątrz terrarium, przekładając się na mniejsze zużycie prądu i niższe rachunki. Zbiornik z płyty meblowej uchodzi również za bardziej estetyczny, ponieważ możemy dopasować jego kolor indywidualnie wystroju panującego w naszym domu.
  • Terrarium szklane – jego cena jest niższa, niż w przypadku zbiornika drewnianego. Bez wątpienia jest dużo bardziej mobilne, ale również podatne na wady i pęknięcia. Szybciej traci ciepło, przez co wymaga bardziej intensywnego grzania, w celu utrzymania właściwej temperatury. Kupując ten rodzaj terrarium należy pamiętać o zabudowaniu przynamniej 2-3 ścian zbiornika, aby zapewnić jaszczurce poczucie komfortu.

Gdzie zakupić terrarium dla gekona i w jakiej cenie? Może zrobić je samemu?

Cena najprostszego zbiornika to zazwyczaj około kilkuset złotych. Dokładny koszt zależy od tego jak duże terrarium i gdzie planujesz kupić.

Gotowe terrarium dla gekona możesz nabyć w sklepie terrarystycznym lub zoologicznym. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, sprzedawca na pewno pomoże Ci je rozwiązać i dobierze dla Twojej jaszczurki jak najlepszy zbiornik. Ponadto, terrarium będzie zupełnie nowe, co daje gwarancję idealnego stanu.

Jeśli zależy Ci na niższej cenie, warto rozejrzeć się za zbiornikiem na portalach ogłoszeniowych. Używane terraria kosztują mniej, a często bywają również w dobrym stanie. Jeśli masz ograniczony budżet, takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w Twoim przypadku. Należy jedynie pamiętać, aby odpowiednio zdezynfekować terrarium (np. wodą z octem), aby gekon nie nabawił się pasożytów po swoim poprzedniku. Po dokładnym umyciu i wyposażeniu, zbiornik będzie gotowy na przyjęcie domowej jaszczurki.

Możesz też zrobić terrarium we własnym zakresie – to najlepszy pomysł, jeśli zależy Ci na zbiorniku dostosowanym indywidualnie do Twoich oczekiwań (np. pasującego do mebli w domu). Takie rozwiązanie jest najbardziej pracochłonne, ale również niezwykle satysfakcjonujące. Ponadto, jako jedyne daje możliwość stworzenia terrarium „uszytego na wymiar”. Budowa terrarium to nic trudnego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli gekona orzęsionego?

Zbiornik z wyposażeniem? W jakie dodatki najlepiej zaopatrzyć domową hodowlę?

Wskazówki dotyczące akcesoriów dla gekona tygrysiego, gekona murowego oraz gekona cziczaka

Na pewno zastanawiasz się jaki zbiornik z wyposażeniem dla gekona kupić. Dorosłe jak i młode gekony lamparcie oraz murowe większość dnia spędzają w kryjówkach, więc należy dać im możliwość dostępu do przytulnego schronienia i zbudować azyl bezpieczeństwa. Możesz je zrobić np. z łupiny po orzechu kokosowym albo plastikowego pojemnika z wyciętym wejściem. W sklepach dostępne są również gotowe kryjówki. Z pewnością Twój domowy pupil będzie Ci za nie bardzo wdzięczny.

Gekony tygrysie i murowe podobnie jak gekon cziczak to jaszczurki nocne, a czas ich największej aktywności przypada na pory wieczorne i nocne. To właśnie wtedy jedzą, spacerują, bawią się i wspinają. Warto zatem wyposażyć terrarium tak, aby dać im możliwość spędzenia czasu jak najbardziej aktywnie. W tym celu warto umieścić w zbiorniku liczne półeczki, kamienie, gałęzie oraz skałki – takie akcesoria pozwolą zachować jej sprawność. Budowa takiego toru przeszkód może się okazać frajdą również dla Ciebie.

Gekon siedzący na pniu w terrarium, a także terrarium dla gekona krok po kroku, czyli wymiary, wielkość, wyposażenie oraz opis
Terrarium dla gekona krok po kroku, czyli wymiary, wyposażenie, porady oraz przygotowanie terrarium do hodowli gekonów

Kolejną istotną kwestią jest stworzenie gekonowi warunków przypominających jego naturalne środowisko. W tym celu warto zadbać o umieszczenie w terrarium naturalnych i sztucznych roślin –można do tego wykorzystać np. różnego rodzaju trawy, które dodadzą przytulności i posłużą jako dodatkowa kryjówka.

Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje

Bezpieczne i praktyczne podłoże – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego podłoża ma bezpośredni wpływ na zdrowie jaszczurki. Niewłaściwa wyściółka może zostać zjedzona przez gekona, co z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do zaczopowania jej układu pokarmowego. Najlepiej wybrać takie podłoże, które jaszczurka będzie w stanie strawić i wydalić bez żadnych trudności.

Dla gekona tygrysiego najbardziej praktycznym i rekomendowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie celulozy, na przykład ogólnodostępnych ręczników papierowych. W przypadku tego gatunku jaszczurki nie stosujemy drewienek bukowych.

Gekon murowy nie spędza zbyt wiele czasu na podłożu, więc nie trzeba przywiązywać do niego zbyt dużej wagi. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego gatunku jest zastosowanie torfu zmieszanego z piaskiem.

Jako podłoże dla gekona cziczaka możemy zastosować chipsy kokosowe lub torf kokosowy. Taki rodzaj wyściółki świetnie trzyma wilgoć, a jednocześnie nie pleśnieje.

Dodatkowe porady dotyczące warunków hodowli gekona lamparciego, gekona murowego oraz gekona cziczaka

Poza wielkością samego terrarium oraz jego wyposażeniem należy zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie, gwarantujące Twojemu gekonowi odpowiednie warunki hodowli. Każdy gatunek jaszczurki ma swoje indywidualne wymagania, dotyczące m.in. optymalnej temperatury oraz wilgotności, a informacje na ich temat znajdziesz poniżej.

Warunki dla gekonów

Gatunek

Temperatura

Wilgotność

Gekon lamparci (tygrysi)

Dzień: 28-30°C

Noc: minimum 18°C

Pokojowa

Gekon murowy

Dzień: 25-30°C

Noc: minimum 16-18°C

Ok. 60%

Gekon cziczak

Dzień: 24-28°C

Noc: minimum 20°C

Ok. 60%

Utrzymanie właściwej temperatury oraz wilgotności ma bezpośredni wpływ na samopoczucie gekona, a także na jego życie i zdrowie. Większość jaszczurek pochodzi z krajów bardzo ciepłych o dużej wilgotności, dlatego powinniśmy dostosować warunki do tych, które panują w ich naturalnym środowisku.

ikona podziel się Przekaż dalej