Zapewnij jaszczurce odpowiednie warunki hodowli – wymiary i rodzaje terrariów dla gekona lamparciego

Dopiero zaczynasz przygodę z terrarystyką i zastanawiasz się nad zakupem gekona tygrysiego? Świetna decyzja! Gekon lamparci bez wątpienia okaże się Twoją wymarzoną jaszczurką na długie lata. Jest łatwy w oswojeniu, ma wdzięczne, przyjazne usposobienie i nie potrzebuje zbyt dużego metrażu.

Przyjęto, że dla jednej jaszczurki wystarczy, gdy terrarium ma wymiary 60x40x40 cm. Jeżeli zdecydujemy się na obecność kolejnego gekona, powinniśmy doliczyć 20 cm do któregoś z boków zbiornika (w przeciwieństwie do gekona murowego, gekon lamparci żyje raczej bliżej ziemi, więc zwiększamy przestrzeń życiową wszerz a nie wzwyż). Podane minimalne normy dotyczą zarówno dorosłych, jak i młodych gekonów lamparcich. Im większa przestrzeń dla Twojej jaszczurki, tym lepiej – nie ma górnej granicy wymiarów zbiornika. Jeśli posiadasz spore mieszkanie lub dom, zadbaj by kupić możliwie jak największe terrarium.

Do najpopularniejszych typów terrariów należą te wykonane ze szkła oraz płyty meblowej. To, które wybierzemy zależy od osobistych preferencji – możemy kupić gotowy zbiornik, a możemy też zająć się jego budową samodzielnie. Poniższa tabela przedstawi wady i zalety każdego z nich:

Terrarium - rodzaje, wady i zalety

Zalety

Wady

Terrarium szklane

Jest wodoodporne.

Łatwiej je sprzątać.

Daje możliwość obserwowania jaszczurki z kilku stron.

Łatwo traci ciepło.

Jest podatne na pęknięcia.

Jest podatne na zarysowania, co powoduje utratę walorów estetycznych.

Terrarium z płyty meblowej

Utrzymuje stabilną temperaturę wewnątrz zbiornika.

Izoluje od warunków zewnętrznych.

Możliwość dopasowania koloru płyty pod domowy styl mebli.

Podatne na zawilgocenia.

Ciężkie przy przenoszeniu.

Przy dużym zbiorniku górna płyta łatwo się odkształca pod wpływem ciężaru i powoduje zapadanie się zbiornika.

Co zrobić, aby Twój gekon tygrysi czuł się komfortowo? Wyposażenie terrarium dla gekona lamparciego

Dorosłe jak i młode gekony lamparcie, to zwierzęta nocne. Podobnie jak gekon murowy dzień spędzają w kryjówkach, a okres ich największej aktywności przypada po zmierzchu. Jest to czas, kiedy spacerują, jedzą i są gotowe do zabawy. Warto wyposażyć ich terrarium tak, aby możliwie jak najbardziej odtworzyć ich naturalne środowisko. Warto wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

Gekon lamparci w terrarium
Terrarium dla gekona lamparciego, czyli wymiary, optymalne wyposażenie oraz wielkość terrarium dla gekonów

Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje

  1. Podłoże – pamiętaj, by dobrać odpowiedni materiał. Młode gekony lamparcie często przy okazji polowania na owady jedzą również elementy ściółki. Zapewnij takie podłoże, które gekon tygrysi będzie w stanie strawić i wydalić. Rekomendowanym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie celulozy, na przykład ogólnodostępnych ręczników papierowych. Nie stosujemy drewienek bukowych.
  2. Temperatura – do ogrzania przestrzeni służy zazwyczaj kabel lub mata grzewcza, które muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu. Ciepło wewnątrz będzie uzależnione również od tego, na jakie terrarium się zdecydujesz – szklany zbiornik dużo szybciej traci temperaturę, natomiast drewniany zapewnia zrównoważoną gospodarkę cieplną.
  3. Kryjówka – gekony lamparcie podobnie jak gekon murowy w ciągu dnia chowają się w nich i zbierają siły na wieczorną i nocną aktywność. Kryjówki to azyl bezpieczeństwa dla jaszczurki – nie zapomnij o ich przygotowaniu. Do ich zrobienia mogą posłużyć np. łupina po orzechu kokosowym albo plastikowy pojemnik z wyciętym wejściem.
  4. Kamienie, skałki, gałęzie – gekon tygrysi, to zwierzę naziemne, które ma świetnie rozwinięte pazurki. Dzięki nim są zwinne i lubią wspinać się po kamieniach czy skałach. Dodatkowe korzenie lub kamienie wpłyną na zwiększenie atrakcyjności zbiornika i pobudzą je do ruchu.
  5. Naturalne i sztuczne rośliny – możemy wykorzystać np. różnego rodzaju trawy. Dzięki takiemu wystrojowi Twoja domowa hodowla stanie się dla nich przytulna, a rośliny posłużą jako naturalna kryjówka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gekona orzęsionego?

Kilka przydatnych ciekawostek na temat hodowli gekona lamparciego – porady na dobry początek

Na co jeszcze zwrócić uwagę projektując terrarium dla gekonów tygrysich? Poniżej kilka wskazówek i porad, dotyczących warunków hodowli:

  1. Najpierw przygotuj terrarium dla gekona lamparciego, a dopiero gdy wszystko będzie gotowe, dokonaj zakupu jaszczurki – nigdy odwrotnie.
  2. Jeśli masz ograniczony budżet i cena gotowego terrarium jest za wysoka, postaraj się zrobić większość samemu. Nawet własnoręczna budowa terrarium jest możliwa – wówczas jego cena będzie znacznie niższa, a dodatkowo będziesz mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
  3. Za wyposażeniem rozejrzyj się na serwisach ogłoszeniowych – często można dokonać zakupu używanego sprzętu w dobrym stanie i jednocześnie w przystępnej cenie.
  4. Zadbaj o ogrzewanie i odpowiednią temperaturę wewnątrz zbiornika – powinna ona wynosić ok. 28-30 stopni w dzień i nie mniej niż 18 stopni w nocy. Gekon lamparci NIE wymaga lampy UVB.
  5. Jeśli masz małe terrarium, zwiększysz powierzchnię użytkową dla gekona tygrysiego tworząc półeczki, np. z zaprawy klejowej i styropianu. Budowa takich ścianek to kilka godzin pracy.
ikona podziel się Przekaż dalej