Terrarium dla agamy - opis, wymiary, wyposażenie, zdjęcia, porady
Decydując się na zakup egzotycznej jaszczurki, najpierw powinniśmy zapoznać się z warunkami hodowli, jakie należy jej zapewnić. Nie każdy gatunek przeznaczony jest dla początkujących terrarystów, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, który z nich będzie odpowiedni dla naszego doświadczenia, wiedzy i możliwości. Dość prostą w oswojeniu i przyjazną człowiekowi jaszczurką jest agama brodata. W tekście znajdziesz informacje jak powinno wyglądać terrarium dla agamy, gdzie je kupić oraz jak odpowiednio wyposażyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o agamach.
Idealne terrarium dla agamy – wymiary i opis
Wymiary terrarium dla agamy brodatej
W przypadku agamy brodatej obowiązuje jedna zasada – im większe terrarium, tym lepiej. Zatem jeśli dysponujesz w domu dużym metrażem, zapewnij swojej jaszczurce jak najbardziej przestronny zbiornik, w którym będzie mogła poczuć się komfortowo i aktywnie spędzać czas. Nawet małe agamy nie będą przytłoczone obecnością w zbyt dużym terrarium, więc już młodym osobnikom możesz kupić spory zbiornik, który posłuży im przez całe późniejsze życie.
Minimalne terrarium dla agamy brodatej ma wymiary 120x60x60 cm. Przy 2-3 jaszczurkach hodowanych razem, warto zakupić zbiornik wielkości 160x70x70 cm. Oczywiście nie ma górnej granicy rozmiaru terrarium. Jeśli mamy w domu dużo ponadplanowej przestrzeni, może być ono nawet większe niż podane wyżej wymiary. Zbiornik powinien być typu horyzontalnego (poziomego) – wysokość zbiornika w przypadku agamy brodatej nie ma tak dużego znaczenia.
Jeśli terrarium będzie mniejsze niż rekomendowane, może to negatywnie odbić się na zdrowiu jaszczurki i powodować spowolniony wzrost lub nawet jej karłowacenie.
Opis terrarium dla agamy brodatej – jakie wybrać i gdzie kupić?
Wiesz już jakie wymiary powinno mieć terrarium dla agamy, więc teraz czas, aby poznać różne typy zbiorników. Możemy wyróżnić terraria: drewniane, szklane oraz z płyty OSB. Każdy ze zbiorników cechuje się innymi właściwościami, więc przed decyzją o zakupie warto zapoznać się z poniższą tabelą, która przedstawia ich wady i zalety.
Typ terrarium |
Wady |
Zalety |
Drewniane |
1. Jest podatne na wilgoć - pod wpływem wody płyta meblowa może się odkształcać i pęcznieć 2. Górna płyta terrarium może pod wpływem ciężaru zapadać się i prowadzić do deformacji zbiornika 3. Jest trudniejsze w utrzymaniu czystości 4. Przy nieumiejętnym zbiciu płyt owady mają możliwość ucieczki przez szczeliny zbiornika. |
1. Izoluje temperaturę wewnątrz od warunków zewnętrznych 2. Wolniej traci ciepło 3. Daje większe oszczędności związane z ogrzewaniem terrarium 4. Duży wybór płyt meblowych umożliwia dopasowanie koloru zbiornika do wnętrza domu 5. Nieprzezroczysta zabudowa terrarium daje agamie poczucie bezpieczeństwa |
Szklane |
1. Jest podane na stłuczenia i zarysowania – na przykład podczas transportu lub czyszczenia 2. Jest słabym izolatorem – szkło szybko traci ciepło, więc warunki wewnątrz terrarium mogą być niestabilne 3. Jeśli nie zabudujemy ścianek agama brodata może czuć się zagrożona i obserwowana 4. W przypadku przeprowadzki trudne do demontażu – gotowe terrarium musi być transportowane w całości |
1. Dużo łatwiejsze w czyszczeniu 2. Wodoodporne 3. Umożliwia obserwowanie jaszczurki z kilku stron 4. Owady nie mają możliwości ucieczki przez szczeliny zbiornika |
Z płyty OSB |
1. Mniej atrakcyjny i uniwersalny wygląd 2. Zbiornik z płyty jest ciężki, co może stanowić problem np. przy transporcie |
1. Niska cena 2. Izoluje temperaturę wewnątrz od warunków zewnętrznych 3. Wolniej traci ciepło |
Terrarium dla agamy brodatej możesz kupić praktycznie w każdym większym sklepie zoologicznym i terrarystycznym – osobiście albo przez Internet. Jeśli istotna jest dla Ciebie niska cena, warto rozejrzeć się wśród ogłoszeń dostępnych na portalach sprzedażowych. Część właścicieli, którzy rozszerzają swoją hodowlę albo przeprowadzają się w inne miejsce, sprzedają praktycznie nowe terraria w bardzo korzystnej cenie. Nabywając używany zbiornik warto jedynie pamiętać o jego dezynfekcji, np. wodą z octem.
Kolejną możliwością jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się projektowaniem i budową terrariów wraz z wyposażeniem na zamówienie. Najczęściej są to pasjonaci, którzy zadbają również o wystrój i inne detale. Jeżeli sami mamy zacięcie artystyczne możemy zrobić terrarium własnoręcznie i wyposażyć je według uznania. Samodzielnie zaprojektowane wyposażenie i wystrój na pewno dadzą nam dużo satysfakcji. Niezależnie od tego czy zrobimy zbiornik sami czy kupimy na zamówienie, zadbane i schludne terrarium sprawi, że nasza hodowla będzie atrakcyjna i bezpieczna dla jaszczurki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o agamie brodatej?
Wyposażenie terrarium dla agamy i porady dotyczące hodowli
W co wyposażyć terrarium dla agamy brodatej? Elementy wystroju
Domowa hodowla agamy brodatej to nie tylko terrarium o odpowiednich wymiarach. Musimy również pamiętać o odpowiednim wyposażeniu zbiornika. Jedną z kluczowych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę jest ogrzewanie i oświetlenie. Warto stworzyć tzw. wyspę ciepła, gdzie temperatura będzie oscylować w okolicach 38°C. To miejsce, w którym agama brodata będzie mogła się wygrzewać i jednocześnie pobierać promienie UV. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie lampy grzewczej i lampy UVB. Co ważne, należy stale monitorować ogrzewanie wewnątrz terrarium i zapewnić pełne spektrum temperatur tak, aby zwierzę miało również chłodniejsze miejsca do odpoczynku. Rekomendowane wartości w najzimniejszym miejscu to od ok. 20 do 25°C.
Polecane akcesoria dla Twojej Agamy
Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie podłoże. Należy zwrócić uwagę na to, że agama prawdopodobnie będzie je podjadać, dlatego warto użyć takiej wyściółki, którą jaszczurka bez problemu będzie mogła strawić i wydalić. Do bezpiecznych rodzajów podłoża należą m.in.:
- ręczniki papierowe,
- glina wędkarska z piaskiem i wodą,
- mata łazienkowa.
Aby zwiększyć atrakcyjność zbiornika dla jaszczurki warto zadbać również o odpowiedni wystrój ścian. Możemy je zrobić z zaprawy klejowej i styropianu. To bardzo ważne dla agamy brodatej, bo będzie mogła aktywnie spędzać czas wspinając się i obserwując świat z góry. Jedną z półek można również zaaranżować na wyspę ciepła. Jeśli terrarium jest wykonywane na zamówienie, warto zwrócić uwagę producentowi na to, jak powinien wyglądać rozkład półek i innych elementów.
Porady i ciekawostki dotyczące hodowli
Hodowla agam brodatych jest bardzo prosta, jeżeli będziemy pamiętali o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad:
- Terrarium powinno być odpowiednich wymiarów.
- Należy zapewnić odpowiednie ogrzewanie i oświetlenie UV.
- Musimy dobrać odpowiednie podłoże.
Jeśli wszystkie wyżej wymienione czynniki są spełnione, agama brodata ma szansę na długie i szczęśliwe życie. Z wyposażenia warto zadbać również o kilka dodatków, które umilą jej pobyt w Twojej hodowli:
- Basen – niektóre z agam będą lubiły pluskać się w wodzie. Może okazać się szczególnie pomocy przy wylince. Dodatkowo zapewni odpowiednią wilgotność w terrarium.
- Miseczki – jedna na wodę, druga na owady. Zapobiegnie to ucieczce owadów poza obręb terrarium.
- Kryjówki – można je wykonać z pudełka lub nabyć gotowe w sklepie terrarystycznym z wyposażeniem dla gadów.
Wiedza na temat terrarystyki w Polsce nadal jest stosunkowo świeża, a informacje na temat agam brodatych nadal się rozwijają. W związku z tym warto śledzić grupy terrarystyczne, które zawierają liczne aktualności oraz ciekawostki. Stałe poszerzanie wiedzy na temat gatunku zapewni właściwą pielęgnację i należytą opiekę. Przygarnijmy jaszczurkę dopiero wtedy, gdy naprawdę jesteśmy na to gotowi.