Tarantula ukraińska - opis, występowanie, hodowla, zdjęcia
Choć w Polsce mamy mnóstwo gatunków rodzimych pająków, które żyją z nami od dekad, ciągłe migracje zwierząt, spowodowane zmianami klimatu, powodują napływ nowych gatunków, które wcześniej u nas nie występowały. Podobno jednym z takich gatunków jest europejska tarantula ukraińska, żyjąca na Ukrainie, która według niektórych doniesień, od kilku lat pojawia się na wschodnich obszarach naszego kraju. Czy tarantulę ukraińską rzeczywiście spotkamy w Polsce, czy miejscem jej występowania jest tylko Ukraina? Sprawdzimy dostępne źródła i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Czy pająk jest groźny dla człowieka? Jak silny jest jego jad i czy jest możliwa hodowla w Polsce? Wyjaśniamy w tekście.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptasznikach.
Tarantula ukraińska – jak wygląda pająk? Czy spotkamy go w Polsce? Czy pająk żyje tylko na Ukrainie?
Jak wygląda tarantula ukraińska? Czy jest jadowita? Jak długo żyją tarantule?
Tarantula ukraińska należy do rodziny pogońcowatych. Jest to jeden z większych pająków żyjących na naszym kontynencie i największy pająk żyjący w Europie Środkowej. Ciało dorosłego pająka jest długości 4 cm, a rozpiętość nóg może dochodzić do 10 cm (dla porównania Chromatopelma cyaneopubescens ma długość ciała 7 cm, a rozpiętość odnóży może mieć nawet do 16 cm). Same odnóża są stosunkowo grube względem głowotułowia i odwłoka.
Waga dorosłego pająka wynosi od 2,5 do 7 gramów. Podobnie jak u wielu innych gatunków pająków, samica jest większa od samca. Ciało pająka ma masywną budowę i jest pokryte drobnymi włoskami. Europejska tarantula ma kolor czarno-brązowy z elementami szarego. Jego bujnie owłosione nogi są nakrapiane nieregularnymi czarnymi plamkami. Długość życia tarantuli ukraińskiej to 4 lata, jeśli jest samicą i 2 lata, jeśli jest samcem.
Pająk ma doskonały wzrok, pozwalający mu wypatrzeć zdobycz z daleka. Posiada jad, który po schwytaniu wstrzykuje ofierze. Ma on na celu sparaliżować zwierzę oraz rozpocząć procesy trawienne zmierzające do upłynnienia wnętrzności, które następnie pająk wypija. Na szczęście dla człowieka jest on niegroźny, pod warunkiem, że nie mamy alergii na składniki toksyny. Objawy ukąszenia to najczęściej zaczerwienienie okolic ugryzienia, opuchlizna i ból, które mijają w ciągu jednego dnia.
Tarantula ukraińska – czy spotkamy ją w Polsce? Występowanie pająka
Zasięg występowania tarantuli ukraińskiej jest bardzo szeroki. Jej siedliska znajdują się na terenie Wschodniej i Środkowej Europy aż po Azję. Kraje, w których możemy napotkać pająka, to m.in. Austria, Białoruś, Czechy, Słowacja, Węgry oraz Chiny. Liczna populacja występuje również na Ukrainie. A czy Polska jest krajem, w którym spotkamy pająka?
Choć istniało wiele doniesień o obecności pająka w Polsce, opinie profesjonalnych badaczy są jednomyślnie – pająka nie spotkamy w naszym kraju. Mimo że parę lat temu pojawiły się informacje mówiące o wędrówce pająka z Ukrainy na wschód Polski i sam klimat naszego kraju umożliwiałby pająkowi przeżycie, nie ma potwierdzonej informacji, że przedstawiciel tarantuli zawędrował na teren kraju. Skąd w takim razie takie informacje o tarantuli ukraińskiej w Polsce? Europejska tarantula jest najpewniej mylona z przedstawicielami innych gatunków dużych pająków, takich jak np. kątniki. Siedliska tarantuli najbliższe Polsce znajdują się 50 kilometrów od naszej granicy, więc póki co nie ma mowy o występowaniu pająka u nas.
A w jakim środowisku napotkamy pająka na Ukrainie? Zwykle będą to okolice suche - ruiny budynków, tereny stepowe, które są słabo pokryte roślinnością. Muszą to być tereny, na których występuje pożywienie pająka, którym są owady i ich larwy oraz inne pajęczaki. Europejska tarantula jest pająkiem, który prowadzi aktywność nocną. Dzień spędza w podziemnej norze, którą sam wykopuje i wyścieła swoją pajęczyną.
Czy tarantulę ukraińską możemy trzymać w domu? Hodowla pająka
Terrarium dla tarantuli ukraińskiej – wymiary, warunki, wyposażenie
Choć jadowita tarantula nie występuje w Polsce, istnieje możliwość odłowienia jej ze środowiska naturalnego. Ukraina będzie najbliższym miejscem, gdzie możemy pozyskać pająka. Odłów pająków jest popularny szczególnie wśród hodowców. Czasami niektórzy z nich wystawiają swoje okazy na sprzedaż na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Być może podczas wycieczki do jednego z krajów, w którym żyje pająk, uda nam się go schwytać i przywieźć do Polski. Jak w takim przypadku przygotować terrarium?
Wnętrze zbiornika powinno odzwierciedlać naturalne środowisko życia tarantuli. Jest to pająk naziemny, więc wystarczające będzie terrarium o wymiarach 30x30x40 cm. Zbiornik powinien mieć wentylację grawitacyjną, która zapewni stałą wymianę powietrza. Jako podłoże możemy stosować kwaśny torf wymieszany z piaskiem i gliną. Pająk kopie podziemnie korytarze, więc połowę wysokości terrarium może stanowić właśnie podłoże. Jeśli mamy wyższe terrarium to możemy zwiększyć również poziom podłoża.
Z racji tego, że jadowita tarantula żyje na Ukrainie, gdzie klimat jest zbliżony do tego panującego w Polsce, dodatkowe ogrzewanie nie będzie wymagane – wystarczająca będzie temperatura pokojowa. Nie musimy również dodatkowo spryskiwać wnętrza terrarium – wystarczy, że postawimy miskę z wodą, która nada odpowiednią wilgotność. W terrarium umieszczamy także akcesoria, takie jak np. sztuczne rośliny, tuby bambusowe lub korzenie oraz przynajmniej jedną kryjówkę.
W okresie zimowym pająki hibernują, więc wówczas powinniśmy przestawić terrarium w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy, tak by osiągnąć temperaturę panującą na Ukrainie w środowisku pająków. W naturze tarantule hibernują w fundamentach budynków. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika wielobarwnego?
Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny
Karmienie tarantuli ukraińskiej – co jedzą pająki?
Karmienie tarantuli, którą trzymamy w terrarium, będzie przebiegać podobnie do większości hodowlanych pająków takich jak np. Chromatopelma cyaneopubescens. Podstawą diety będą owady karmowe, takie jak np.:
- Karaczany,
- Mączniki,
- Drewnojady,
- Świerszcze,
- Szarańcza.
Musimy pamiętać jedynie o tym, by wielkość owada karmowego nie przekraczała rozmiaru pająka. Europejska tarantula jest pająkiem, który bardzo aktywnie poluje. Pająk potrafi skakać na swoją ofiarę, więc musimy uważać na dynamiczną reakcję tarantuli podczas karmienia. Pokarm powinien być urozmaicony, dlatego nie opieramy diety na jednym gatunku owada i regularnie podajemy kilka gatunków.
Tarantula ukraińska czy ptasznik ukraiński? Która nazwa jest poprawna?
Czasami możemy natknąć się na zamienne używanie nazw tarantula ukraińska i ptasznik ukraiński. Czy takie synonimiczne używanie obu określeń jest prawidłowe? Niestety nie. Tarantula i ptasznik to określenia odnoszące się do dwóch różnych kategorii.
Tarantula jest zwyczajową nazwą nadawaną pająkom z rodziny pogońcowatych, natomiast ptaszniki (Mygalomorphae) to infrarząd pająków z grupy Opisthothelae. Z czego w takim razie wynika mylenie tych dwóch kategorii? Powodów jest kilka – przede wszystkim obie grupy dotyczą dużych pająków, więc osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z nimi, potocznie używają obu nazw zamiennie.
W błąd może też wprowadzać angielskie nazewnictwo, które w systematyce ptaszniki należące do rodziny Theraphosidae nazywa tarantulami. Niektóre z polskich nazw gatunków ptaszników tłumaczy się na język angielski jako tarantula, np.:
- Polska nazwa ptasznik kędzierzawy to po angielsku Curlyhair tarantula,
- Polska nazwa ptasznik czerwonokolanowy to w języku angielskim Mexican redknee tarantula,
- Polska nazwa ptasznik słoneczny to angielski Mombasa golden starburst tarantula
- Polska nazwa ptasznik chilijski różowy to po angielsku Chilean rose tarantula
Która zatem nazwa będzie prawidłowa – tarantula ukraińska czy ptasznik ukraiński? W tym przypadku jedyna prawidłowa nazwa, której możemy używać, to tarantula ukraińska. Nazwa ptasznik ukraiński to błąd.