Skakunowate – co wiemy o pająkach?

Cechy rozpoznawcze skakunów – jak polują skakuny?

Skakunowate to rodzina pająków liczących sobie ponad 6300 gatunków, które przynależą do ponad 650 rodzajów. Mimo że większość z nich jest mała i przeciętna wielkość pająków to od 2 do 10 milimetrów, cała rodzina jest jedną z większych grup wśród wszystkich pająków i stanowi ok. 13 procent wszystkich znanych gatunków pająków. To, co zapewnia skakunom rozpoznawalność to ich wygląd, zachowanie i tryb życia.

Pierwszą cechą, która je wyróżnia to charakterystyczny sposób poruszania się – poza tym, że pająki chodzą jak inne gatunki, umieją także skakać (od tego też pochodzi nazwa całej rodziny). Najczęściej możemy to zaobserwować podczas polowań. Pająki te nie tworzą też sieci – nić służy im tylko podczas polowań. Wówczas przytwierdzają jeden koniec nitki do podłoża, by w trakcie skoku mieć ewentualną asekurację, gdyby polowanie nie powiodło się i pająk miał spaść.

Kolejną charakterystyczną cechą skakunów jest ich inteligencja i dobra pamięć. Pająk potrafi zapamiętać strukturę najbliższej okolicy, umie również uczyć się na błędach, tak by w przyszłości polowania były bardziej skuteczne. Pająki są też bardzo waleczne, potrafią zaatakować ofiarę dużo większą od nich i skutecznie sobie z nią poradzić – w starciu z nimi nawet czarna wdowa jest bez szans. Z tego też względu wiele domostw, w okolicy których żyje groźny pająk, celowo hoduje skakuny, by odpędzały i zabijały trującą wdowę. Pająki preferują zasadzkowy tryb polowania i najlepiej im wychodzi atakowanie z zaskoczenia.

Jak wygląda skakun? Zachowania godowe skakunów

Zachowania godowe pająków są bardzo ciekawym zjawiskiem. Samiec zabiegający o samicę niekoniecznie musi się wykazać siłą, a liczą się umiejętności taneczne. W sieci istnieje mnóstwo zabawnych filmików pokazujących pląsy pająka. Samiec, który wykaże się lepszymi ruchami, wygra pojedynek i wybrany przez samicę zostanie dopuszczony do kopulacji. Jeśli taniec któregoś z nich nie przypadnie samicy do gustu, może zostać przez nią nawet zabity i zjedzony.

Wygląd skakuna to już ostatnia charakterystyczna cecha gatunku. Większość z nich ma zwartą budowę ciała. Niektóre gatunki starające się upodobnić do innych gatunków owadów mogą mieć nieco inną budowę, np. przypominającą ciało mrówki (mrówczynka). Skakuny są drapieżnikami, polują na inne bezkręgowce.

Pająk posiada 4 pary oczu, z czego pierwsza para głównych oczu znajduje się z przodu (ta para pozwala pająkowi widzieć w kolorze) w sąsiedztwie kolejnych mniejszych par oczu rozmieszczonych wokół głowy. Pozwala to pająkowi widzieć, co się dzieje z każdej strony. Zwykle posiadają 6 par odnóży, z czego 4 pary to odnóża kroczne.

W Polsce możemy napotkać 59 gatunków skakunów – kilka z nich opiszemy w dalszej części tekstu.

Hodowla popularnych gatunków skakunów - jaka jest cena pająków?

Skakun królewski – wygląd, hodowla, cena – ile kosztuje skakun królewski?

Tego skakuna nie znajdziemy wśród polskiej fauny, jednak hodowcy pająków sprowadzili zwierzę z zagranicy i obecnie jest on możliwy do kupienia w niektórych hodowlach. W naturze skakun królewski występuje w Ameryce Północnej na Florydzie w miejscowości Apalachicola. Są to jedne z większych skakunów – dorosłe osobniki osiągają rozmiar do 2 cm, dlatego też są tak popularne.

Występuje dymorfizm płciowy – samiec jest koloru czarnego z białymi łatami, szczękoczułki są połyskującego koloru niebiesko-zielonego, jest też mniejszy od samicy. Samica jest czarno-brązowa z plamkami koloru żółtego, jej szczękoczułki są koloru różowego.

Jeśli decydujemy się na hodowlę, powinniśmy trzymać pająki oddzielnie, ponieważ przejawiają one kanibalizm. Dla jednego dorosłego osobnika wystarczające będzie terrarium lub pojemnik o wymiarach 10x10x20 cm (koniecznie z dobrą wentylacją!). Temperatura w dzień powinna wynosić ok. 27 stopni z naturalnym spadkiem w nocy do temperatury pokojowej. Wilgotność powinna być na poziomie 70%.

Cena skakuna królewskiego to od 70 do 100 zł. Cena w dużej mierze zależy od stadium, w którym zakupimy pająka oraz od jego płci. Dla porównania ptasznik chilijski różowy (Grammostola rosea) kosztuje 30-50 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika wielobarwnego?

Skakun arlekinowy – hodowla pajączka

Skakun arlekinowy to jeden z częściej spotykanych skakunowatych w Polsce. Możemy go napotkać od kwietnia do września w okolicy ludzkich siedlisk. Skakun arlekinowy zamieszkuje dobrze nasłonecznione miejsca, takie jak np. ściany budynków, kamienie, ogrodzenia, murki. Bardzo często wędruje po ścianach bloków i balkonach, przeczesując okolicę w poszukiwaniu pokarmu.

Skakun arlekinowy nie jest pod ochroną, więc jeśli chcemy przyjrzeć się jego życiu z bliska, możemy spróbować hodowli pająka, odławiając go ze środowiska. Nie będzie wymagał przestronnego terrarium. Wystarczy mały plastikowy pojemnik na sos lub surówkę o wymiarach 5x5x10 cm. Powinniśmy mu zapewnić ogrzewanie w ciągu dnia, najlepiej 20-25 stopni.

Wygląd skakuna arlekinowego przypomina strój średniowiecznego arlekina (stąd też jego nazwa). Ubarwienie pająka jest koloru czarno-białego. Dorosły skakun arlekinowy ma od 5 do 8 milimetrów długości. Dla porównania ptasznik chilijski różowy (Grammostola rosea) osiąga 17 centymetrów razem z odnóżami.

Cena pająka to jedynie nasz czas poświęcony na jego schwytanie.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

skakun w swoim środowisku naturalnym
Jakie cechy posiadają skakuny i co je charakteryzuje, jak polują skakuny i jak wyglądają ich zachowania godowe

Jakie inne skakuny występują w Polsce? Skakunowate – lista pająków

Strojniś nadobny – mały czerwony pajączek

Strojniś nadobny to jeden z bardziej charakterystycznych skakunów występujących w Polsce. Posiada charakterystyczne odnóża w kolorze pomarańczowym lub ceglastoczerwonym, karapaks jest koloru czarnego, natomiast odwłok to intensywna czerwień. Pająk podlega ścisłej ochronie gatunkowej od 1955 roku, dlatego zakazany jest odłów z jego naturalnych terenów. Strojniś nadobny znajduje się na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.

W Polsce występuje głównie w południowej części kraju. Jego główne siedliska to obszar Pienin, Sudetów Zachodnich i Kotliny Sandomierskiej. Pająk preferuje dobrze nasłonecznione miejsca, występuje na skałach, terenach piaszczystych ze skąpą roślinnością oraz wydmach.

Strojniś nadobny to jeden z większych przedstawicieli skakunów w Środkowej Europie. Dorosłe osobniki mogą dorastać nawet do 1,2 cm. Pająk żywi się bezkręgowcami. Okres jego aktywności przypada od czerwca do września.

Mrówczynka – skakunowa wersja mrówki

Mrówczynka to jeden z ciekawszych gatunków skakunów. Dlaczego? Dla laika odróżnienie tego małego pajączka od mrówki mogłoby być niemożliwe. Pająk przystosował się do środowiska, w którym żyje na tyle dobrze, że do złudzenia przypomina czerwoną mrówkę. Kwas mrówkowy, który występuje w jadzie mrówek, sprawia, że nie są one atrakcyjnym ani smacznym pokarmem dla ptaków. Takie zakamuflowanie się mrówczynki powoduje, że automatycznie nie jest ona w centrum zainteresowania latających drapieżników.

Ciało pająka jest wydłużone – głowotułów jest rozciągnięty, a odwłok jest owalnego kształtu. Pająk występuje w ciemnym odcieniu czerwonego lub brązowego. Długość ciała mrówczynki to od 5 do 8 milimetrów. Wygląd nie jest jedynym podobieństwem do mrówki. Sprytny skakun porusza się również w ten sam sposób, co oryginał, podnosząc przednie odnóża do góry.

W Polsce mrówczynka występuje na południu, m.in. na terenie Wyżyny Sandomierskiej. Zwierzę zamieszkuje nasłonecznione, ciepłe miejsca. Skakuna można także napotkać w okolicy brzegów wód płynących i stawów. Podobnie jak inne skakuny, mrówczynka również poluje z zaskoczenia, skacząc na ofiarę.

Rozciągnik mchuś – polski skakun

Rozciągnik mchuś to jeden z większych skakunów, które żyją w Polsce. Dorosła samica może dorastać do 13 milimetrów, natomiast samiec jest mniejszy i osiąga do 8 milimetrów. Pająk jest ubarwiony trzema kolorami – czarnym, szarym i brązowym. Jego ciało jest mocno rozciągnięte, stąd też pochodzi jego polska nazwa.

Występuje na terenie całego kraju w lasach iglastych, parkach, obecny jest także na polach i pastwiskach. Podobnie jak inne gatunki skakunów, preferuje miejsca nasłonecznione, dlatego często można go spotkać wygrzewającego się na pniach drzew (najczęściej sosen) i drewnianych ogrodzeniach otaczających pastwiska. Okres aktywności pająka rozpoczyna się w maju, a kończy w październiku.

Rozciągnik mchuś nie znajduje się na liście zwierząt objętych ochroną gatunkową, dlatego jeśli interesuje nas hodowla małego pajączka, możemy spróbować go odłowić. W pojemniku lub terrarium najlepiej stworzyć mu warunki odzwierciedlające naturalne środowisko.

ikona podziel się Przekaż dalej