Skakun arlekinowy - opis, zdjęcia, hodowla, rozmnażanie, porady
Tego malutkiego pajączka być może wiele razy spotykaliśmy na murach budynków lub na naszych balkonach, kiedy szybkimi ruchami skakał z miejsca w miejsce, próbując się przemieścić. Choć gołym okiem trudno dostrzec dokładnie, że to on, wiele zdjęć robionych z bliska przez fotografów pozwala nam dostrzec ich piękno. O jakim stworzeniu mowa? To skakun arlekinowy – pająk występujący powszechnie w Europie, Azji, Afryce i obydwu Amerykach. Czy hodowla skakuna arlekinowego jest możliwa? Jaki jest tryb życia pajączka? Jaka jest cena pająka? Wyjaśniamy w tekście – znajdziesz tu opis pająka oraz ciekawostki dotyczące skakunów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptasznikach.
Skakun arlekinowy – opis, tryb życia, występowanie
Jak wygląda skakun arlekinowy? Opis pająka
Skakun arlekinowy to gatunek pająka z rodziny skakunowatych. Jego rozmiary są bardzo małe – dorosła samica nie ma nawet jednego centymetra. Większe okazy przedstawicieli tego gatunku mogą mieć do 8 milimetrów. Samiec jest jeszcze mniejszy od samicy, podobnie jak u wielu gatunków innych pająków takich jak np. pająk tygrysi lub ptasznik chilijski różowy (grammostola rosea).
Nazwa pająka nie jest przypadkowa i jest bezpośrednio związana z kolorem skakuna. Podobnie jak strój błazna z komedii – pająk jest ubarwiony czarno-biało, a plamy układają się w charakterystyczny wzór. Ciało pająka jest zwarte – składa się z głowotułowia oraz odwłoka. Na przodzie głowotułowia pająk posiada parę dużych oczu, które sąsiadują z kolejnymi mniejszymi oczkami. Pająk posiada 6 par odnóży – 4 z nich to odnóża kroczne, które umożliwiają przemieszczanie.
Skakun słynie z dobrej pamięci – potrafi zapamiętać teren, na którym mieszka, zna jego strukturę i rozmieszczenie elementów najbliższego środowiska. Niektóre źródła potwierdzają też, że pająk umie uczyć się na błędach – jeśli np. podczas polowania ofiara uciekła, zauważając zbliżającego się pająka, kolejnym razem skakun będzie próbował zajść ją od tyłu i zaskoczyć.
Gdzie spotkasz skakuna arlekinowego? Czy pająk występuje w Polsce? Zachowanie skakuna
Skakun arlekinowy to pająk, który występuje powszechnie na wielu kontynentach, takich jak cała Europa, Azja, Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Pająk zamieszkuje również teren Polski, najczęściej można go spotkać w okolicy siedlisk ludzkich, gdzie wędruje po ścianach dobrze nasłonecznionych budynków, murkach, ogrodzeniach i innych nagrzanych miejscach, takich jak skały, kamienie, drzewa.
Czas, kiedy można napotkać dzikie pajączki, zaczyna się w kwietniu, a kończy we wrześniu lub czasami nawet w październiku, jeśli warunki pogodowe sprzyjają. Co ciekawe, skakuny nie budują sieci – na ofiary aktywnie polują. Skakun arlekinowy jest aktywny w ciągu dnia. Wtedy też przemieszcza się po nagrzanych powierzchniach, szukając pożywienia.
Okres godowy skakuna trwa od maja do sierpnia. Wówczas samiec poszukuje samicy, przed którą będzie mógł wykonać taniec godowy. Samica jest bardzo wybredna i zgodzi się kopulować tylko z tym samcem, którego ubarwienie będzie najbardziej zbliżone do jej kolorów. Po zapłodnieniu samica składa jaja do kokona, z którego po 4 tygodniach wychodzi od 25 do nawet 200 młodych. Samica skakuna arlekinowego żyje ok. 3 lata, samiec podobnie jak u innych gatunków pająków takich jak pająk tygrysi lub ptasznik chilijski różowy (grammostola rosea) żyje krócej.
Czy skakuny arlekinowe można hodować? Jakie terrarium przygotować dla pająka?
Jaka jest cena pająka? Czy wymaga on terrarium? Hodowla skakuna arlekinowego
Skakun arlekinowy to nie jedyny przedstawiciel skakunowatych żyjący w Polsce. Choć niektóre gatunki skakunów są w Polsce pod ochroną, arlekin nie znajduje się wśród gatunków zagrożonych wyginięciem.
Jeśli interesuje nas hodowla pająków w skali mikro, cena nie jest wysoka. Możemy spróbować odłowu tego małego stawonoga ze środowiska. Najlepiej poszukać go w okolicy najbliższego sąsiedztwa w miejscach, gdzie jest dobre nasłonecznienie i ciepło – pająk zamieszkuje murki, ogrodzenia, ściany domów. Niektóre z pająków będą bardzo drobne, dlatego najlepiej będzie odławiać dorosłe okazy. Mimo że pająk jest jadowity, jego jad jest zupełnie niegroźny dla człowieka, ponieważ nie zdoła przebić ludzkiej skóry.
Z uwagi na małe rozmiary, pająk nie będzie wymagał dużej przestrzeni do życia i wielkiego terrarium. Małe pająki możemy trzymać w kliszówce lub małym plastikowym pojemniku. Musimy jedynie pamiętać, by w pojemniku były otwory wentylacyjne, jednak na tyle małe, by nie mógł przez nie uciec. Podobnie jak w lokum u innych gatunków pająków takich jak pająk tygrysi lub ptasznik chilijski różowy (grammostola rosea) dno terrarium wykładamy torfem lub włóknem kokosowym. Temperatura w takim zbiorniku powinna wynosić ok. 20-25 stopni. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika wielobarwnego?
Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny
Co je skakun? Pożywienie małego stawonoga
Skakun arlekinowy jest drapieżnikiem – oznacza to, że żywi się wyłącznie owadami. W naturze skakuny polują na ćmy, muchy, małe żuki i inne bezkręgowce. Niekiedy zdarza im się również spożywać inne pająki. Jeśli decydujemy się na hodowlę skakuna w domu, możemy go karmić np. muszkami owocówkami.
Pająk jest bardzo szybki i zwinny. Swoją ofiarę jest w stanie dostrzec z 10 centymetrów – zapewnia mu to doskonały wzrok. Po namierzeniu celu pająk przybliża się zwinnymi ruchami, a gdy podejdzie na odległość zapewniającą mu upolowanie zdobyczy, wykonuje skok na ofiarę i wstrzykuje silny jad.
Skakun arlekinowy jest przy tym bardzo waleczny – jest w stanie rzucić się na owady, które są od niego dwukrotnie większe. Przed skokiem arlekin przyczepia się do podłoża na nici, by w razie niepowodzenia i upadku mieć asekurację.
Pająki skakunowate – jakie inne gatunki możemy spotkać w naturze?
Choć dzisiejszy tekst jest poświęcony skakunowi arlekinowemu, w Polsce możemy spotkać wiele innych gatunków pająków skakunowatych. Jakie są najpopularniejsze gatunki i jak wyglądają? Poniżej lista zawierająca opis niektórych z nich. Oto pająki skakunowate:
- Strojniś nadobny – bardzo charakterystyczny polski skakun. Posiada czarny głowotułów oraz ceglastoczerwony odwłok. Jego odnóża są koloru pomarańczowego. Pająk znajduje się na liście gatunków objętych ochroną w Polsce.
- Rozciągnik mchuś – pająk jest koloru brązowego lub szarego, posiada wydłużony odwłok ze wzorem w kolorze żółto-brązowym.
- Mrówczynka – pająk przypomina wyglądem mrówkę i również porusza się jak ona – ma go to zabezpieczać przed byciem zjedzonym przez ptaki. Posiada wydłużone ciało koloru czerwono-czarnego.
- Mróweczka myśliwy – kolejny gatunek skakuna, upodobniającego się do mrówki. Jego ciało jest koloru czarnego.
- Drobnik malutki – jeden z najmniejszych skakunów. Ma od 2 do 3 milimetrów długości.
- Skoczek łąkowy – długość ciała pająka to 6-7 milimetrów. Głowotułów jest koloru brązowego, natomiast odwłok jest czarny z wieloma białymi i żółtymi plamkami oraz paseczkami.
- Skakun królewski – choć tego pająka nie spotkamy w Polsce, to jest on sprowadzany przez hodowców. Skakun królewski to jeden z większych skakunów. Cena skakuna królewskiego to ok. 50 zł.