Pyton królewski – opis gatunku i wygląd

Pyton królewski – skąd pochodzi królewski wąż?

Python regius pochodzi z zachodniej części Afryki Subsaharyjskiej oraz częściowo występuje w Afryce Środkowej. Obszar jego występowania obejmuje takie kraje jak między innymi Senegal, Sierra Leone, Liberię, Ghanę, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigerię, Czad, Kamerun, Sudan i Ugandę.

Węże większość czasu spędzają w ukryciu – w norach i szczelinach między kamieniami lub w opuszczonych ruinach. Swoje kryjówki opuszczają dopiero po zmroku, kiedy wyruszają na polowanie. Zamieszkują łąki sawannowe, otwarte lasy, pojawiają się na także na polach uprawnych, gdzie niekiedy są uważane za gatunek inwazyjny. Jest to gatunek węża, który jest masowo odławiany i sprowadzany na inne kontynenty w celach hodowlanych. Typową dla tego gatunku strategią w sytuacji stresowej jest zwinięcie się w kłębek, w którym głowa jest schowana pośrodku. Od tego zachowania pochodzi też angielska nazwa zwierzęcia – ball python.

Pyton królewski jest szczególnie czczony przez lud Igbo – grupę etniczną, która zamieszkuje Nigerię. Pytony są uważane za symbol ziemi z uwagi na to, że poruszają się tak blisko niej. Po napotkaniu węża przez lud Igbo jest on podnoszony z wielką ostrożnością i kierowany w stronę lasu z dala od domostw. Jeśli napotkany pyton królewski jest martwy, zostaje mu zorganizowany krótki pogrzeb.

Z kolei ludy żyjące w północno-zachodniej Ghanie postrzegają pytona królewskiego jako zbawiciela. Według lokalnych wierzeń pyton królewski przyszedł z pomocą ludowi, kiedy uciekał przed wrogami. Wąż zamienił się w kłodę, która umożliwiła ludowi przekroczenie rzeki.

Jak wygląda pyton królewski? Ile waży i jaka jest jego długość?

Pyton królewski nie jest wężem dużych rozmiarów i osiąga średnią długość mierzącą 180 cm. Dla porównania pyton siatkowy uważany za największego węża na świecie może osiągnąć ponad 6 metrów długości, a boa dusiciel może osiągnąć 4 metry. Mały pyton królewski tuż po narodzinach ma długość od 25 do 43 centymetrów. Podobnie jak u większości węży, samice są większe od samców. Waga dorosłego pytona królewskiego to 2-3 kilogramy, jeśli jest samcem. Jeśli jest samicą, waży 5-6 kg.

Wygląd dzikiego pytona królewskiego jest bardzo charakterystyczny. Najczęściej wąż jest czarnego lub ciemnobrązowego koloru z jasnobrązowymi, złotawymi plamami na grzbiecie i bokach. Brzuch i cała spodnia część ciała jest koloru białego lub kremowego. Jego głowa względem reszty ciała jest mała o opływowym kształcie, a kształt jest widocznie odcięty od cienkiej szyi. Ciało jest masywne i zgrubione szczególne w okolicy brzusznej. Łuski węża są gładkie i niewyczuwalne w dotyku. Oczy są ciemnego koloru z pionową źrenicą, która jest trudna do dostrzeżenia.

Pyton królewski jest długowiecznym wężem – w niewoli może przeżyć ponad 20 lat. Wąż jest bardzo łagodny w obejściu – jest określany jako gatunek szybko przyzwyczajający się do obecności człowieka. Mnogość jego odmian kolorystycznych i różnorodne wzory zapewniły mu popularność na całym świecie (Polska również nie odstaje – jest to obok węża zbożowego najpopularniejszy wąż hodowany w kraju). Wąż może występować w kolorze białym (bardzo popularny wąż albinos), żółtym, brązowym, czarnym, pomarańczowym i wielu innych kolorach, a hodowcy wciąż pracują nad uzyskaniem nowych odmian. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli pytona zielonego?

Hodowla pytona królewskiego – domowy chów węża

Warunki hodowlane dla pytona królewskiego – terrarium i wystrój

Warunki hodowlane dla pytona królewskiego będą bardzo mocno zbliżone do innych gatunków węży, które trzyma się w domu. Najważniejszą kwestią będzie zakup odpowiedniego terrarium, w którym zwierzę będzie spędzać większą część swojego życia. Zbiornik powinien być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony, tak by wąż nie mógł z niego uciec. Ucieczka będzie wiązała się z przeszukaniem całego mieszkania, a i tak nie zawsze będziemy mieć szczęście, żeby od razu go odnaleźć, więc lepiej zadbać o to na etapie wyboru terrarium.

Minimalne wymiary terrarium dla dorosłego pytona królewskiego to 100x60x50 cm. Zbiornik powinien być typu horyzontalnego (poziomego) – oznacza to, że największy wymiar powinien dotyczyć szerokości. Młodsze węże możemy trzymać przejściowo w mniejszych zbiornikach, ale należy przy tym pamiętać, by wraz ze wzrostem gada zwiększać wymiary terrarium, w przeciwnym wypadku może się nieprawidłowo rozwijać. Dosyć popularne w hodowlach są tzw. rack systemy, a więc zbiorniki modułowe, które pozwalają w jednym miejscu hodować kilka węży w oddzielnych pudłach. Jeśli domowy metraż nie jest duży – warto rozważyć taką opcję.

W terrarium powinniśmy zapewnić wężowi komfortowe warunki, które choć trochę będą przypominać naturalne środowisko regiusa. Poniżej wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, które powinny znajdować się w zbiorniku:

 • Kryjówki – w naturze dzikie pytony większość czasu spędzają w ukryciu, więc musimy zapewnić im także kryjówki w terrarium. Powinny one być na tyle duże, by wąż się w nie mieścił i jednocześnie na tyle ciasne, by ciało węża przylegało ściśle do ścian. Gotowe kryjówki dla węży można kupić w sklepach terrarystycznych, możemy też wykonać je samodzielnie, wykorzystując np. odwróconą donicę. Najlepiej będzie przygotować dwie kryjówki – jedną w strefie chłodnej, a jedną w strefie ciepłej.
 • Basen z wodą – będzie pomagał wężowi przejść wylinkę (podczas jej przechodzenia wąż będzie leżał w basenie godzinami), a dodatkowo zapewni odpowiednią wilgotność, która powinna być w okolicy 50%.
 • Podłoże – najlepiej kupić specjalne trociny przeznaczone na wyściółkę dla węży. Sprawią, że łatwiej będzie nam utrzymać zbiornik w czystości i podczas sprzątania odchodów będziemy usuwać tylko zabrudzoną ściółkę.
 • Oświetlenie – wystarczy naturalne oświetlenie słoneczne, ewentualnie jeśli sami chcemy mieć dobry pogląd na wnętrze terrarium, możemy zamontować zwykłą żarówkę.
 • Ogrzewanie – temperatura w terrarium powinna wynosić 33 stopnie tuż pod lampą. By ją osiągnąć, możemy wykorzystać matę grzewczą lub lampę grzewczą (w takim przypadku pamiętamy, by zabezpieczyć źródło ciepła, tak by wąż nie miał dojścia do elementów, które mogą go poparzyć). Temperatura w terrarium powinna być zróżnicowana, dzieląc klimat na strefę ciepłą i chłodniejszą. Na noc ogrzewanie również musi być zapewnione i bezpośrednio w miejscu elementu grzewczego wynosić 33 stopnie.
 • Elementy wystroju – wpłyną na atrakcyjność zbiornika dla węża. Mogą to być gałęzie, korzenie, kamienie itd.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Co je python regius? Ile kosztuje karmówka? Czy Polska posiada hodowle karmówki?

Python regius podobnie jak boa dusiciel jest zwierzęciem mięsożernym, a więc jego dieta będzie składała się wyłącznie ze zwierząt karmowych takich jak:

 • Myszy – cena zależy od wielkości myszy – za oseska zapłacimy ok. 90 groszy, a cena myszy, która waży ok. 30 gramów to 2,2 zł.
 • Szczury – cena szczura w zależności od wielkości wynosi od 5 do 8 zł.
 • Pisklęta
 • Chomiki
 • Młode świnki morskie
 • Młode króliki
Pyton królewski na trawie, a także opis gatunku, hodowla, karmienie oraz pielęgnacja i występowanie
Pyton królewski i jego hodowla w domowych warunkach oraz opis gatunku, hodowla i występowanie

Polska posiada kilka firm zajmujących się sprzedażą zwierząt karmowych. Oferują one zamrożone gryzonie, które możemy przechowywać w zamrażalniku przez dłuższy czas. Należy przy tym pamiętać, by nie podawać wężowi zamrożonego zwierzęcia, tylko poczekać aż odmarznie i osiągnie temperaturę pokojową. Pożywienie należy podawać pęsetą – mniej wprawiony wąż może niechcący ugryźć przy okazji nas w rękę, więc lepiej tego uniknąć.

Mały wąż powinien być karmiony raz w tygodniu, a dorosły raz na 2 tygodnie (pamiętajmy jednak, by nie podawać pokarmu, dopóki wąż się nie wypróżni). Niekiedy mogą pojawić się kłopoty z karmieniem. Niektóre z węży nie będą chciały przyjmować martwego pokarmu i wówczas będziemy zmuszeni do podania żywego gryzonia. Pamiętajmy, by w takim przypadku karmić węża pod nadzorem, ponieważ niekiedy zwierzę może dotkliwie pokąsać gada.

Albinos czy piebald? Czy Polska jest krajem, w którym znajdziesz te węże? Ciekawe odmiany pytona królewskiego

Liczba odmian pytona królewskiego rośnie z roku na rok. Hodowcy wyodrębniają kolejne cechy, które utrwalają się w następnych pokoleniach regiusów. Obecnie odmian tych jest ponad 7000, a wśród nich znajduje się także wąż albinos. Odmiany nie dotyczą tylko kolorów, ale również wzorów i struktury łuski. Poniżej kilka najciekawszych naszym zdaniem odmian wraz z krótkim opisem:

 • Albino – wąż to albinos, który nie posiada czarnego pigmentu. Podobnie jak albinos każdego gatunku, taki wąż będzie posiadał również czerwone oczy. Cena takiego węża to ok. 1200 zł. Niejedna polska hodowla posiada tę odmianę, jest ona niezwykle popularna.
 • Piebald – wąż na znacznej części ciała będzie biały, w niektórych fragmentach pozostanie jednak jego oryginalny wzór. Cena zaczyna się od 1500 zł.
 • Banana Ball – kolory węża są mocno rozjaśnione, czarna podstawa staje się jasnobrązowa, natomiast wzór jest koloru intensywnie żółtego.
 • Crystal – oryginalne ubarwienie węża jest bardzo mocno rozjaśnione i wyraźnie wchodzące w biały kolor.

W zależności od odmiany cena pytona może zaczynać się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku nowych i rzadkich odmian.

ikona podziel się Przekaż dalej