Pyton dywanowy – skąd pochodzi i gdzie występuje? Jaka jest jego cena?

Pyton dywanowy (łac. morelia spilota) znany jest również jako pyton rombowy. W naturalnym środowisku występuje na terenie Nowej Gwinei, ale występuje przede wszystkim w północno-wschodniej części Australii. Właśnie z tego powodu nazywany jest australijskim gatunkiem pytona.

Znaczną większość czasu spędza wysoko w gałęziach drzew i bardzo rzadko schodzi na ziemię. Z tego powodu zamieszkuje głównie mocno zalesione obszary, najchętniej w okolicy urwisk skalnych, stanowiących bezpieczne i komfortowe kryjówki. Spotykany jest także na terenach półpustynnych oraz stepowych.

Koszt pytona uzależniony jest od podgatunku, na który się zdecydujesz. Jego cena rozpoczyna się już od ok. 350 zł i może dojść nawet do kilku tysięcy. Dla porównania cena węża zbożowego to ok. 150 zł, a pyton tygrysi kosztuje od ok. 250 zł do ok. 900 zł, ale zdarzają się również droższe osobniki.

Opis pytona dywanowego – porównujemy wygląd najważniejszych podgatunków

Pyton rombowy występuje w wielu podgatunkach. Czy różnią się one tylko odmianami barwnymi? Absolutnie nie. Rzeczywiście, mają odmienne kolory, ale różnią się również wielkością oraz innymi cechami. W poniższej tabeli znajdziesz opis pytonów należących do poszczególnych podgatunków:

Opis pytonów poszczególnych podgatunków

Podgatunek

Wielkość

Ubarwienie

Dodatkowe informacje

Morelia spilota spilota

Od 180 cm do 210 cm

Ciemnoszary lub czarny kolor ciała, ozdobiony żółtymi plamkami

Ciało delikatnie spłaszczone

Głowa szersza od karku i reszty ciała

Morelia spilota cheynei

Od 130 cm do 150 cm

Ubarwiony w jasne (kremowe, żółte, białe, beżowe) i ciemne (brązowe, szare) plamki układające się w liczne pierścienie

Ciało w przedniej części wyraźnie spłaszczone,

Szeroka głowa

Morelia spilota imbricata

Od 170 cm do 190 cm

Jasne elementy są kremowe, beżowe, białe, natomiast ciemne czarno-brązowe, zielono-oliwkowe, szare. Ciemne ubarwienie jest widoczne na grzbiecie i blednie w kierunku brzucha i boków

Mocno spłaszczone bocznie ciało

Masywna budowa

Morelia spilota mcdowelli

Od 220 cm do 250 cm

Ozdobiony plamkami w jasnych i ciemnych barwach. Zazwyczaj: szarymi, jasnożółtymi, oliwkowymi, brązowymi

Największy znany podgatunek pytona rombowego

Morelia spilota metcalfei

Od 170 cm do 190 cm

Tylko odcienie czarne i szare

Na grzbiecie 60 – 75 ułożonych parami plam

Morelia spilota variegata

Od 160 cm do 180 cm

Ciało szare lub brązowe ozdobione licznymi jasnymi pierścieniami

Trójkątna głowa bez plamkowania

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Co ciekawe, to podgatunki, które żyją w przyrodzie i nie powstały w niewoli na drodze krzyżowania węży przez hodowców. Niestety, ze względu na spore podobieństwo niektórych cech, określenie przynależności do konkretnej grupy bywa bardzo trudne. Profesjonalny hodowca, od którego dokonasz zakupu, nie mając stuprocentowej pewności, nie powinien przypisywać gada do żadnego z podgatunków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Hodowla i wymagania pytona dywanowego – jakie terrarium wybrać? Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jakie wymagania ma pyton dywanowy i jakie warunki hodowli należy mu zapewnić, aby prawidłowo się rozwijał? W pierwszej kolejności należy zakupić terrarium odpowiedniej wielkości i o właściwej orientacji. Zdania hodowców są w tej kwestii podzielone – jedni rekomendują zbiornik w ułożeniu pionowym, inni poziomym. Pytony sporą część dnia spędzają, wylegując się na gałęziach, dlatego rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być zakup terrarium wertykalnego (pionowego). Rekomendowane wymiary to przynajmniej 90×70x100 cm. Koszt takiego zbiornika rozpoczyna się od kilkuset złotych, podobna jest cena terrarium dla węża zbożowego i pytona tygrysiego.

Ciekawa odmiana pytona dywanowego Cheynei, a także pochodzenie gatunku, opis i występowanie
Pyton dywanowy krok po kroku, czyli porady dla hodowców, wymagania oraz opis, występowanie i pochodzenie

Istotnym jest zadbanie o odpowiednią wentylację, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie wywietrzników u góry i na dole terrarium. Ponadto, warto wyposażyć zbiornik w przytulne kryjówki, które dadzą pytonowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Najlepiej wykonać je z pudełek, skrzynek lub odwróconych doniczek. Ważnymi elementami wystroju są również basen z czystą wodą oraz gałęzie umożliwiające wspinaczkę.

Aby nasz pyton rozwijał się prawidłowo, należy zadbać o właściwą temperaturę wewnątrz terrarium. W tym celu warto zamontować panel grzewczy lub np. ceramiczny promiennik. Rekomendowane wartości w ciągu dnia to 27-32°C, a nocą 25-28°C. Należy zachować strefy chłodniejsze i cieplejsze tak, aby zwierzę samo mogło wybrać, w jakich warunkach aktualnie chce przebywać. Bardzo ważne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności – w tym celu warto raz dziennie spryskiwać wnętrze zbiornika czystą, letnią wodą.

ikona podziel się Przekaż dalej