Pyton birmański - opis, występowanie, cena i długość życia

Jak wygląda i ile kosztuje pyton birmański? Jaka jest cena pytona królewskiego, a jaka boa tęczowego?

Pyton birmański znany jest także pod nazwami pyton tygrysi ciemnoskóry i pyton dwupręgi. Jest to jeden z największych węży na świecie. Zazwyczaj osiąga ok. 3-4 metry długości, ale zdarzają się również 6-metrowe osobniki. Dla porównania pyton królewski zazwyczaj nie przekracza rozmiaru 1,5 metra, a boa tęczowy 2 metrów. Waga 4-metrowego pytona birmańskiego to średnio ok. 35-40 kg.

Posiada bardzo masywne, mocno umięśnione ciało z dość mocno wyodrębnioną głową. Zazwyczaj występuje w kolorze jasno lub ciemnobrązowym, ozdobionym dużymi, nieregularnymi plamami, które oddzielają pręgi w różnych odcieniach żółci. Cechuje go ciemniejsze ubarwienie niż w przypadku drugiego podgatunku (pytona tygrysiego jasnoskórego), występującego głównie w Indiach.

Cena pytona birmańskiego rozpoczyna się od ok. 600 zł i może dojść do kilku tysięcy, w przypadku rzadkich osobników o wyjątkowych cechach. Dla porównania, cena pytona królewskiego to od 500 zł do kilkunastu tysięcy dolarów. Koszt boa tęczowego jest najniższy i rozpoczyna się już od ok. 300 zł. Zakupu swojego wymarzonego węża możesz dokonać w sklepie terrarystycznym, profesjonalnej hodowli lub podczas targów terrarystycznych.

Gdzie występuje i jak długo żyje pyton birmański?

Gdzie można spotkać tego wyjątkowego węża w naturalnym środowisku? Pyton tygrysi ciemnoskóry występuje przede wszystkim w Wietnamie, Chinach, Malezji, Kambodży, Indonezji oraz Laosie. Bardzo często widywany jest również w Birmie i to właśnie stąd wzięła się jego nazwa.

Zamieszkuje głównie lasy tropikalne. Zazwyczaj osiedla się w pobliżu zbiorników wodnych, bo to właśnie tam czuje się najbardziej komfortowo. Jest świetnym pływakiem i sporą część życia spędza pod wodą, czekając i wypatrując swoich ofiar.

Jak w przypadku większości gadów, długość życia pytona birmańskiego zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in.: predyspozycje genetyczne, przebyte choroby, ale również warunki panujące w hodowli i właściwa pielęgnacja. Węże tego gatunku, przebywające pod odpowiednią opieką mogą przeżyć nawet 20-25 lat.

Hodowla pytona birmańskiego – praktyczne porady i opinie dotyczące pielęgnacji

Odpowiednie terrarium wraz z wyposażeniem

Z racji tego, że pyton birmański jest jednym z największych węży na świecie, potrzebuje naprawdę dużej przestrzeni do życia. Warto wziąć pod uwagę jego zakup jedynie w momencie, kiedy dysponujemy w domu sporym metrażem i chcemy się nim podzielić z egzotycznym zwierzakiem. Przy zakupie terrarium warto kierować się jedną ważną zasadą – im większy zbiornik, tym lepiej. Przestrzeń i swoboda zapewni wężowi komfort i da możliwość zdrowego rozwoju.

Pyton birmański bardzo mało się wspina, dlatego warto zainwestować w terrarium o orientacji poziomej (horyzontalnej). Nie musimy skupiać się na wysokości zbiornika – należy zadbać o to, aby miał jak największą powierzchnię podłoża. Jak wyliczyć optymalną wielkość terrarium? Minimalna długość to połowa długości węża, a szerokość powinna stanowić przynajmniej 1/3 długości zwierzaka. Jeśli zatem Twój pyton mierzy 4 metry, rekomendowana długość terrarium to 2 metry, a szerokość ok. 1,3 metra.

Koszt najprostszego terrarium dla pytona birmańskiego to zazwyczaj ok. kilkuset złotych. Podobna jest cena zbiornika dla pytona królewskiego i boa tęczowego. Zakupu można dokonać w jednym z wielu sklepów terrarystycznych lub na którymś z portali ogłoszeniowych.

Zastanawiasz się jak wyposażyć wnętrze terrarium? Poniżej przestawiamy listę istotnych produktów:

  1. Duży basen z czystą wodą (taki, w którym zmieści się cały wąż),
  2. Odpowiednie podłoże (trociny, torf z piaskiem, gazety lub ręczniki papierowe),
  3. Konary oraz gałęzie (urozmaicą wnętrze i ułatwią wylinkę),
  4. Półki (umożliwią wylegiwanie się i odpoczynek).

W przypadku bardzo dużego terrarium możemy wykonać również przytulną kryjówkę, dostosowaną do rozmiaru zwierzęcia, czyli taką, w której będzie mógł się zmieścić. Najlepiej wykonać ją wydrążonego pnia, odwróconego wiadra lub plastikowego pojemnika. W większości zbiorników niestety nie ma miejsca na wykonanie takiego schronienia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Jakie warunki zapewnić wewnątrz zbiornika?

Wiesz już, jakie terrarium kupić i w co je wyposażyć. Czas dowiedzieć się, jakie warunki należy zapewnić pytonowi wewnątrz zbiornika. Do najważniejszych kwestii należą m.in. zachowanie odpowiedniej temperatury, wilgotności oraz oświetlenia. Poniżej podsumujemy wszystkie najistotniejsze informacje.

Pyton birmański zwinięty w kłębek, a także opis i zdjęcia oraz wskazówki dla hodowcow: wymaganai i pielęgnacja
Pyton birmański w hodowli, a także opis gatunku i zdjęcia, występowanie oraz wymagania w terrarium

1. Temperatura

W ciągu dnia powinna wynosić 27-33°C, a w najcieplejszym miejscu nawet 35°C. W nocy warto zadbać o niższe wartości, najlepiej na poziomie 24-26°C. Osiągnięcie takiego poziomu ciepła jest możliwe przy zastosowaniu promiennika lub maty grzewczej. Należy zapewnić pytonowi miejsca, w których panują różne temperatury – tak, aby mógł samodzielnie wybrać, w której strefie aktualnie chce przebywać.

2. Oświetlenie

W przypadku pytona birmańskiego warto używać delikatnego, stonowanego światła. Zbyt intensywne oświetlenie może prowadzić do złego samopoczucia węża i uczucia znacznego dyskomfortu. Rekomendowane jest stosowanie 12-godzinnego cyklu.

3. Wilgotność

Powinna zostać zachowana na poziomie 65-80%. W tym celu codziennie spryskujemy terrarium czystą, letnią wodą. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomaga również basen z wodą o temperaturze 24-26°C.

Żywienie oraz rozmnażanie pytona birmańskiego

W kwestii żywienia bardzo ważne jest dostosowanie wielkości pokarmu do rozmiarów osobnika – tak, aby serwowana karma nie przerosła jego możliwości. Pytony najczęściej jadają myszy, szczury, świnki morskie, króliki, a także kurczęta oraz gołębie. Młode węże należy karmić raz w tygodniu, a starsze średnio raz na dwa tygodnie.

Zbyt częste podawanie posiłków może prowadzić do otyłości zwierzęcia i licznych problemów zdrowotnych. Natomiast w przypadku braku apetytu warto bacznie obserwować zwierzę, a następnie udać się do weterynarza, aby dowiedzieć się, czy pyton nie jest chory. Niejednokrotnie wczesna diagnoza może uratować gadowi życie.

Pytony osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat, ale to, czy faktycznie są gotowe do współżycia, jest kwestią całkowicie indywidualną. Przed dopuszczeniem samca do samicy warto szczegółowo sprawdzić kondycję obu osobników. W niewoli okres rozmnażania przypada w miesiącach jesienno-zimowych (zazwyczaj od końca listopada do stycznia). Samica przez dwa miesiące od momentu zapłodnienia jest w „ciąży” – w tym czasie nie je i przebywa przez ten czas w basenie lub wygrzewa się w ciepłym miejscu. Po upływie tego okresu składa jaja, które samodzielnie otula swoim ciałem, co umożliwia inkubację. Młode pytony, zaraz po wykluciu się mierzą zazwyczaj ok. 50-60 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny