Ptasznik tygrysi – opis gatunku, zdjęcia, cena

Jak wygląda ptasznik tygrysi? Skąd pochodzi ptasznik? Opis gatunku i zdjęcia

Ptasznik tygrysi to gatunek pająka naziemnego, który w naturze zamieszkuje Kostarykę. Służy mu klimat równikowy, gdzie często występują deszcze przy jednocześnie wysokiej temperaturze. Pająk zdecydowanie woli trzymać się ziemi, większość czasu spędza ukryty w opuszczonych dołkach, potrafi również samodzielnie wykopać w ziemi norkę, w której mieszka i opuszcza ją po zmroku, wyruszając na polowanie.

Davus fasciatus jest jednym z mniejszych przedstawicieli ptaszników – długość ciała dorosłej samicy wynosi 5 centymetrów, a rozpiętość nóg to ok. 11 centymetrów. Podobnie jak u innych gatunków ptaszników, samiec jest mniejszy od samicy i żyje również krócej od niej. Przeciętna długość życia samicy to ok. 15 lat, samiec żyje 5 razy krócej – zwykle do ok. 3 lat. Dla porównania:

  • Acanthoscurria geniculata – samica ptasznika białokolanowego żyje do 20 lat,
  • Ptasznik czerwonokolanowy – samica ptasznika żyje również 20 lat.

To, co wyjątkowe u pająka to jego kolory. Karapaks jest koloru czerwonego, natomiast odwłok posiada wzór podobny do tego, który ma tygrys – są to przerywane czarno-czerwone linie biegnące przez całą długość odwłoka. Odnóża są koloru czarnego o szarym połysku i są pokryte włoskami.

Ile kosztuje ptasznik tygrysi? Cena pająka

Gdzie najlepiej kupić pająka Davus fasciatus? Nie jest to szeroko rozpowszechniony gatunek, więc najlepiej będzie przeszukać portale ogłoszeniowe, zapytać hodowle ptaszników o dostępność pająka lub przeszukać fora terrarystyczne, gdzie wielu amatorskich hodowców sprzedaje nadwyżki hodowlane.

Warto również odwiedzać giełdy terrarystyczne, które są organizowane cały rok na terenie Polski. Lista hodowców, którzy pojawią się na danej giełdzie, jest zwykle publikowana przez organizatora, więc jeszcze przed przybyciem będziemy mogli odezwać się do hodowcy z pytaniem, czy będzie mieć poszukiwany przez nas gatunek.

Cena ptasznika tygrysiego to ok. 50-150 zł w zależności od stadium oraz płci zwierzęcia. Dla porównania:

  • Acanthoscurria geniculata kosztuje ok. 12-15 zł za stadium L1.
  • Ptasznik czerwonokolanowy kosztuje ok. 20 zł za stadium L1.

Terrarium dla ptaszników tygrysich – hodowla pająka

Jak powinno wyglądać terrarium dla ptaszników tygrysich?

Podobnie jak inne gatunki ptaszników, ptasznik tygrysi nie będzie wymagał dużego terrarium. W zupełności wystarczający będzie zbiornik o wymiarach 30x30x25 cm (mniejsze terrarium też będzie w porządku, jednak minimum, jeśli chodzi o terrarium dla ptaszników tygrysich to 20x20x20 cm). Oczywiście terrarium o takich wymiarach jest przeznaczone dla dorosłego pająka. Najpopularniejsze są szklane terraria z gilotynowym zamknięciem, uniemożliwiającym przesunięcie ścianki pająkowi, a co za tym idzie, ucieczka jest praktycznie niemożliwa. Takie samo terrarium będzie idealne dla innych gatunków, takich jak Acanthoscurria geniculata i ptasznik czerwonokolanowy.

Młode ptaszniki tygrysie powinniśmy trzymać w mniejszych pojemnikach, pasujących do aktualnego rozmiaru ptasznika. Przyjęło się, że małe pająki w stadium L1-L5 trzyma się w tzw. kliszówce. Większość małych pająków ma rozmiar 2-3 milimetrów, więc taki pojemnik będzie dawać im wiele możliwości. Oczywiście nie możemy zapominać o odpowiedniej wentylacji – w tym celu najlepiej będzie nakłuć pojemnik szpilką na tyle cienką, by zrobiony otwór nie dał pajączkowi drogi ucieczki.

Dno zbiornika powinniśmy wyłożyć kilkucentymetrową warstwą torfu, włókna kokosowego lub mieszanką tych obydwu podłoży. Takie podłoże będzie miało na celu pochłaniać nadmiar wilgoci i jednocześnie utrzymywać w terrarium stałą wilgotność – ta powinna być na poziomie 85-90%. By ją utrzymać na tym poziomie, powinniśmy regularnie spryskiwać wnętrze terrarium wodą. Do sprawdzenia panujących warunków może nam posłużyć higrometr.

Oprócz odpowiedniej wilgotności w terrarium musi panować temperatura mieszcząca się w granicach 26-28 stopni. Taką temperaturę możemy uzyskać, montując matę grzewczą lub kabel grzewczy, które podłączymy do termoregulatora, na którym ustawimy pożądane wartości. Na noc powinien następować naturalny spadek do temperatury pokojowej, który jednak nie będzie niższy niż 22 stopnie.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik tygrysi z charakterystycznymi paskami na odwłoku, pomarańczowo czarne umaszczenie ptasznika tygrysiego, czy ptasznik tygrysi może ugryżć człowieka
Jak duży jest ptasznik tygryzi i jakie jest jego naturalne środowisko występowania

Ptasznik tygrysi powinien mieć zapewnione również kryjówki – do tego mogą posłużyć tuby korkowe, łupina kokosa lub inne obiekty, w których pająk się zmieści. Jako dekorację możemy umieścić sztuczne rośliny.

Co jedzą ptaszniki tygrysie?

Ptaszniki tygrysie są mięsożerne, więc podajemy mu popularne owady karmowe, takie jak świerszcze, karaczany lub szarańczę. Wielkość owada powinna być dopasowana do wielkości pająka. Małym pająkom możemy podawać muszki owocówki. Pająki są zwierzętami, których okres aktywności przypada na noc, więc pokarm najlepiej podawać wieczorem.

Pająk nie zawsze będzie chciał zjeść pokarm, więc jeśli zauważymy, że owady nie zostały spożyte przez noc, najlepiej je wyciągnąć z terrarium. Małe pająki najlepiej karmić co 2-3 dni, ponieważ będą mieć większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dorosłym osobnikom wystarczy karmienie raz w tygodniu.

Młode osobniki świeżo po wykluciu się przejawiają też skłonności do kanibalizmu, dlatego najlepiej je oddzielić od siebie i trzymać wszystkie pajączki pojedynczo. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat gatunków i hodowli ptaszników.

Czy jad ptasznika tygrysiego jest niebezpieczny? Ciekawostki

Po czym najlepiej poznać czy dany pająk będzie nadawał się dla początkującego hodowcy? Najwięcej nam powie jego jad. Pająki dla początkujących będą mieć najczęściej siłę jadu porównywalną do jadu pszczoły. Taki też jest jad ptasznika tygrysiego. Jeśli zostaniemy ukąszeni przez pająka, a nie jesteśmy uczuleni na jad, najczęściej będzie towarzyszyć zaczerwienienie, lekki obrzęk i uczucie pieczenia, które po czasie miną.

Podobnie jak wiele ptaszników o słabym jadzie, ptasznik tygrysi w sytuacji stresującej będzie raczej wyczesywać włoski parzące, które mogą powodować reakcje alergiczne, takie jak pieczenie oczu i skóry. Ptasznik w sytuacji stresującej raczej będzie reagował ucieczką lub uderzy nas łapami, jednak mogą zdarzyć się również osobniki cechujące się dużym temperamentem i agresywnością, dlatego najlepiej zachować ostrożność i nie drażnić go.

ikona podziel się Przekaż dalej