Jak wygląda ptasznik słoneczny? Skąd pochodzi Pterinochilus murinus?

Wygląd ptasznika słonecznego – rozmiar i wyjątkowe kolory

Ptasznik słoneczny posiada niezwykłe kolory i wzór, którym zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Karapaks ptasznika posiada na środku charakterystyczny wzór promieni rozchodzących się jak promienie słoneczne. W hodowli pająk występuje w kilku odmianach, oto kilka z nich:

 • TCF/NCF (Typical/Normal Color Form) – ubarwienie pająka jest koloru jasnobeżowego lub słomkowego (wraz z odwłokiem),
 • DCF (Dark Color Form) – pająk posiada kolor szaro-beżowy,
 • RCF (Red Color Form) – pająk posiada zarówno pomarańczowe, jak i czerwone włoski, co sprawia, że jego kolory są ciemniejsze,
 • BCF (Brown Color Form) – ptasznik jest koloru brązowego,
 • OCF (Orange Color Form) – ciało ptasznika jest pokryte pomarańczowymi włoskami – ta odmiana jest najbardziej popularna,
 • UMV (Usambara Mountains Variant) – kolor pająka jest mieszanką odmiany TCF i RCF.

Dorosły ptasznik słoneczny osiąga długość ciała do 6 cm, jeśli jest samicą. Rozstaw jej odnóży wynosi do 13-15 cm. Podobnie jak u innych pająków, samiec jest mniejszy i jego długość ciała to ok. 3-4 cm. Dla porównania:

 • Dorosła Brachypelma emilia osiąga rozmiar ciała do 7 cm, a rozstaw nóg to ok. 13-15 cm,
 • Skakun arlekinowy – dorosły skakun arlekinowy ma długość ciała wynoszącą 8 mm – to na pewno nie jest największy pająk na świecie!
 • Nhandu chromatus – długość ciała samicy to ok. 9 cm, a rozstaw nóg dochodzi do 18 cm,
 • Największy pająk na świecie ptasznik goliat ma długość ciała 10-12 cm, a rozstaw nóg dochodzi do 30 cm.

Skąd pochodzi ptasznik słoneczny? Występowanie pająka i tryb życia

Istnieje wiele lokalizacji, w których spotkamy ptasznika słonecznego. W zależności od odmiany pająka będą to różne obszary środkowej, zachodniej i południowej Afryki:

 • TCF/NCF (Typical/Normal Color Form) – Kenia Południowa I Mozambik,
 • DCF (Dark Color Form) – Botswana, Zimbabwe, Północna Kenia, Tanzania,
 • RCF (Red Color Form) – Góry Usambara,
 • UMV (Usambara Mountains Variant) – Góry Usambara,
 • OCF (Orange Color Form) – Góry Usambara,
 • BCF (Brown Color Form) – Mozambik, Tete.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Środowisko naturalne Pterinochilus murinus to stepy, sawanny, lasy – jest to pająk naziemny. Ptaszniki słoneczne żyjące na wolności zamieszkują opuszczone nory gryzoni, mieszkają pod odsłoniętymi korzeniami drzew lub między kamieniami. Swoją kryjówkę oplatają gęsto pajęczyną i oczekują na przechodzącą ofiarę. Są to pająki niezwykle szybkie i bardzo agresywne. Samica pająka może dożyć kilkunastu lat, samiec żyje krócej.

Hodowla ptasznika słonecznego – terrarium i żywienie Pterinochilus murinus

Jak powinno wyglądać terrarium dla ptasznika? Prawidłowa hodowla Pterinochilus murinus

Ptasznik słoneczny jest ptasznikiem naziemnym, dlatego wystarczające dla niego będzie terrarium o wymiarach 30x30x20 cm (najmniejszy wymiar to wysokość). Dno terrarium powinno być wyłożone kilkucentymetrową warstwą podłoża. Najlepiej do tego nada się torf lub włókno kokosowe – oba podłoża doskonale pochłaniają wilgoć i utrzymują odpowiednią wilgotność (ta powinna być na poziomie 50-60%).

Najlepsze będzie terrarium gilotynowe, które uniemożliwi pająkowi otwarcie zbiornika i ucieczkę. Ptasznik słoneczny jest naprawdę szybki, więc po ewentualnej ucieczce możemy mieć problem, by go znaleźć i schwytać. Temperatura w terrarium w ciągu dnia powinna wynosić 27-29 stopni z nocnym spadkiem do 20-22 stopni. Do ogrzewania najlepiej nada się mata grzewcza podłączona do termoregulatora, na którym ustawimy odpowiednie parametry.

Pająki w niewoli samodzielnie kopią norki, które oplatają siecią, jednak można dodatkowo wyposażyć zbiornik w kryjówkę. Możemy na nią zaaranżować połówkę skorupy kokosa lub odwróconą doniczkę. Możemy też wstawić korzeń, który pająk z pewnością będzie oplatał pajęczyną.

Ptasznik słoneczny o pomarańczowo brązowym umaszczeniu, jak opiekować się ptasznikiem słonecznym
Ptasznik słoneczny jest ptasznikiem naziemnym, jakie terrarium jest najlepsze dla ptasznika i jak je wyposażyć

Mały pająk powinien mieć terrarium dopasowane do jego rozmiaru, które będziemy zwiększać razem ze wzrostem pająka. Nie musimy się obawiać o jego aklimatyzację – ptasznik szybko przyzwyczai się do nowego terytorium. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli ptasznika australijskiego?

Żywienie ptasznika słonecznego. Jak silny jest jad pająka?

Pokarmem ptasznika słonecznego będą owady karmowe takie jak świerszcze, karaczany i mączniki. Małe ptaszniki powinny otrzymywać muszki owocówki lub inne owady nie większe rozmiarem niż sam pająk. Częstotliwość karmienia powinna być następująca:

 • Małe pająki karmimy 2 razy w tygodniu co 3-4 dni,
 • Dorosłe pająki karmimy raz na 1-2 tygodnie.

Niezjedzone owady powinniśmy zabierać z terrarium, tak by nie pogryzły pająka. Podobnie postępujemy z pozostawionymi resztkami owadów – będzie to zapobiegać rozwojowi pleśni w zbiorniku. W terrarium warto także umieścić miskę z wodą.

Przy karmieniu pająka należy być ostrożnym – jest on bardzo agresywny i szybko się przemieszcza. Posiada dość silny jad, który jest groźny dla człowieka. Po ukąszeniu odnotowano występowanie następujących objawów:

 • Silny ból w miejscu ukąszenia,
 • Skurcze,
 • Opuchlizna,
 • Odrętwienie,
 • Nudności i wymioty.

Jaka jest cena ptasznika słonecznego? Rozmnażanie Pterinochilus murinus

Ptasznika słonecznego najłatwiej będzie kupić w hodowli pająków lub przeszukać oferty na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Zwierzę nie znajduje się na liście CITES, więc do transakcji nie są wymagane dokumenty o pochodzeniu pająka. Cena ptasznika słonecznego kształtuje się granicach od 10 do 250 zł. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium jest pająk (wczesne stadia będą tańsze), jak również od płci, odmiany pająka i renomy hodowli.

A jaka jest cena innych pająków?

 • Brachypelma emilia kosztuje kilkanaście złotych za stadium L1,
 • Największy pająk na świecie – ptasznik goliat kosztuje od 200 zł nawet do 1000 zł,
 • Skakun arlekinowy – pająka możemy złapać na wolności za darmo, ponieważ żyje on na terenie Polski i nie jest pod ochroną,
 • Nhandu chromatus w stadium L1 kosztuje kilkanaście złotych.

Rozmnażanie pająków przebiega podobnie jak u innych gatunków. Pająki stają się dojrzałe płciowo po ok. 1,5 roku. Przed dopuszczeniem samca do samicy warto dobrze ją rozkarmić. Chociaż agresja samicy do samca nie jest tak silna, jak u innych gatunków pająków, lepiej zminimalizować ryzyko ataku. Po 6-8 tygodniach od kopulacji samica buduje kokon, w którym składa jaja. Z jednego kokonu kluje się do 200 młodych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny