Ptasznik królewski poecilotheria regalis – opis, występowanie, ceny samca i samicy

Ptasznik królewski to pająk, który jest bardzo charakterystyczny i wyróżniający się na tle innych pająków. Zawdzięcza to swojemu ubarwieniu i wzorowi na karapaksie (korpusie) i odwłoku. Poecilotheria regalis jest koloru szaro-białego z czarnymi elementami. Na odwłoku posiada białą plamę z czarną obwódką, która ciągnie się przez całą jego długość. Spód odwłoka posiada biały pas będący cechą rozpoznawczą gatunku. Odnóża to przerywane linie koloru czarnego i białego.

Korpus i odwłok dorosłego ptasznika osiągają długość do 7,5 cm, jeśli to samica. Samiec jest nieco mniejszy i długość dochodzi do 6 cm (choć zdarzają się osobniki, które są wielkości samicy). Rozpiętość odnóży u obu płci może osiągać do 20 centymetrów (dla porównania – ptasznik tygrysi ma 12 cm rozstawu nóg, a tarantula ukraińska 10 cm). Kiedy pająk się rodzi i jest w stadium L1 jego rozmiar to ok. 1,5 centymetra.

W naturze ptasznik królewski występuje w Indiach. Jest to pająk nadrzewny, który żyje w szczelinach drzew, dziuplach i innych wysokich rejonach. Samice ptasznika królewskiego mogą dożyć nawet 15 lat, samce żyją krócej – maksymalnie do 3 lat.

Cena ptasznika królewskiego w stadium L1 to 15-20 zł. Dorosły samiec będzie kosztować ok. 100 zł, natomiast samica 150-200 zł. Pająka najlepiej kupić w profesjonalnej hodowli. Jeśli będziemy potrzebować wsparcia lub będziemy mieć pytania, doświadczony hodowca będzie wiedział na temat gatunku najwięcej. Ptasznik królewski znajduje się na liście zwierząt objętych ochroną gatunkową, więc razem z pająkiem sprzedawca powinien nam przekazać świadectwo CITES określające jego pochodzenie.

Terrarium dla ptasznika królewskiego poecilotheria regalis – opis warunków w zbiorniku

Z uwagi na to, że ptasznik królewski jest pająkiem nadrzewnym, będziemy musieli dla niego przygotować terrarium o orientacji pionowej. Minimalne wymiary terrarium nie będą duże – wystarczy zbiornik o wymiarach 25x30x40 cm, gdzie największy wymiar dotyczyć będzie wysokości. By zapobiec ucieczce pająka z terrarium, warto kupić terrarium gilotynowe, które będzie zamykać się od góry. Wówczas będziemy mieć pewność, że pająk nie podważy ścianki wejściowej. W przypadku terrariów z rozsuwanymi drzwiczkami może zdarzyć się, że ptasznik królewski sam otworzy sobie wejście i zbiegnie – takie wejście dobrze jest zabezpieczyć specjalnym zamkiem do terrariów.

Oczywiście dla pająka we wcześniejszych stadiach (podobnie jak u innych gatunków, takich jak tarantula lub ptasznik tygrysi), szczególnie L1, należy stosować zbiorniki przejściowe i zwiększać ich rozmiar po kolejnych wylinkach. Małego pająka możemy trzymać w małych plastikowych jednorazowych pojemnikach lub tzw. kliszówce. Nawet najmniejszy pojemnik należy zaaranżować tak, by zwierzę miało właściwe warunki. Nie możemy zapominać o właściwej wentylacji, która umożliwi wymianę powietrza.

Dno terrarium możemy wysypać włóknem kokosowym, torfem lub mieszanką tych dwóch podłóż, które będą wchłaniać i magazynować wodę. Wilgotność w terrarium powinna być wysoka – na poziomie 80-90%. Temperatura w zbiorniku powinna w ciągu dnia wynosić 27 do 30 stopni, na noc powinien następować spadek do 20-24 stopni – jeśli temperatura pokojowa mieści się w tym zakresie, pająk nie wymaga dodatkowego dogrzewania. Jako źródło ciepła może posłużyć np. mata grzewcza. Oświetlenie powinno mieć cykl 12-godzinny. W terrarium powinniśmy umieścić kryjówkę, w której zwierzę będzie mogło przesiadywać, mając poczucie bezpieczeństwa. Jako kryjówka może posłużyć np. tuba korkowa dla starszego osobnika, a dla młodszego np. sztuczny liść. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarystyce.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik królewski w naturze
Jak wygląda ptasznik królewski, a także jego opis, charalterystyka, występowanie i ciekawostki przyrodnicze

Hodowla ptasznika królewskiego – żywienie i jadowitość

Choć warunki dla ptasznika królewskiego nie odbiegają mocno od innych gatunków ptaszników, jego hodowla nie jest polecana początkującym miłośnikom pająków (jeśli dopiero zaczynasz, lepiej będzie wybrać ptasznika tygrysiego). Jego jad jest silny, a ukąszenie może zagrażać zdrowiu. Mimo że zwierzę nie jest agresywne, raczej unika kontaktu i atakuje dopiero w ostateczności, mniej wprawiony pasjonat pająków może narazić się na niebezpieczeństwo.

Poecilotheria regalis to jeden z nielicznych pająków, który może być hodowany w grupie. Zjawisko kanibalizmu nie jest tak silnie, jak u innych gatunków, więc w jednym terrarium z dużym powodzeniem możemy trzymać kilka osobników. Oczywiście nie oznacza to, że pająki nie będą się atakować i zjadać wzajemnie, ale będzie to występować w mniejszej skali niż u innych gatunków.

Pokarm ptasznika królewskiego to przede wszystkim popularne owady karmowe, takie jak np. karaczany, świerszcze, mączniki. Musimy jedynie uważać, by rozmiar owada był dopasowany do wielkości pająka. Musi on być w stanie upolować karmówkę – jeśli tego nie zrobi, może to oznaczać, że owad jest za duży i należy go usunąć ze zbiornika. Ptasznik królewski nie jest pająkiem zasadzkowym – po zauważeniu ofiary od razu ją atakuje i zabija.

ikona podziel się Przekaż dalej