Ptasznik kędzierzawy – opis pająka, pochodzenie, jad

Jak wygląda samica ptasznika kędzierzawego? Skąd pochodzi ptasznik kędzierzawy?

Ptasznik kędzierzawy, pieszczotliwie nazywany przez hodowców kędziorem nie wyróżnia się swoimi kolorami. Jego ciało jest koloru czarnego lub brązowego i nie posiada szczególnej ornamentacji. To, co niezwykłe u tego gatunku, to jego ciało i odnóża, które są porośnięte kręconymi pomarańczowymi lub rudymi włoskami. Jest to pająk średniej wielkości – ciało dorosłej samicy ma do 8 cm, a jej odnóża mają rozpiętość o długości do 16 cm. Samiec jest mniejszy i smuklejszy – długość jego ciała to ok.6 cm. Ptasznik kędzierzawy jest pająkiem długowiecznym – samica może dożyć nawet 20 lat, samiec niestety żyje kilka razy krócej, średnio 3-4 lata. A jak to wygląda u innych pająków?

 • Ptasznik goliat – samice mogą żyć nawet 25 lat,
 • Ptasznik australijski – samica żyje do 20 lat,
 • Acanthoscurria geniculata – dorosła samica może żyć również do 20 lat.

Gdzie w naturze spotkamy Brachypelma albopilosum? Będą to obszary Ameryki Południowej i Środkowej. Kędzior zamieszkuje kraje takie jak Brazylia, Panama, Nikaragua, Wenezuela i Meksyk. Ptasznikowi najlepiej odpowiada wilgotny klimat lasów deszczowych. Jest to pająk żyjący na ziemi, który raczej unika wspinaczki na wysokie drzewa. Swoją kryjówkę buduje w norach opuszczonych przez gryzonie lub samodzielnie wykopuje dołek. Zamieszkuje pomiędzy wystającymi korzeniami drzew i w zaroślach.

Co je ptasznik kędzierzawy? Czym karmić pająka w hodowli? Czy jego jad jest silny?

Ptasznik kędzierzawy żyjący na wolności poluje przede wszystkim na owady i małe kręgowce. Porą, kiedy jest najbardziej aktywny, jest noc. Pająk poluje metodą zasadzkową, najczęściej ukrywając się w zaroślach i czekając na przechodzące owady i drobne zwierzęta. Na końcu każdej nogi posiada receptory wrażliwe na zapach, smak i wibracje, które pozwalają mu zlokalizować ofiarę. Po jej zauważeniu natychmiast rzuca się na nią i wstrzykuje paraliżującą truciznę.

Sam jad ma jednocześnie paraliżować ofiarę oraz ją trawić. Po upłynnieniu wnętrzności, ptasznik kędzierzawy wysysa je, pozostawiając jedynie niestrawione części ofiary. A czy jad ptasznika jest groźny dla człowieka? Jeśli nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników toksyny, nic nie powinno się nam stać. Siła jadu jest porównywalna do jadu osy.

Czym karmić ptasznika, którego hodujemy w domu? Pokarm powinien być dopasowany do wielkości pająka – przyjmuje się, że nie powinien być od niego większy. Małym pająkom w stadium L1 możemy podawać muszki owocówki – karmimy je co 3-5 dni. Starsze pająki powinny spożywać owady karmowe takie jak szarańcza, świerszcze i karaczany – je powinniśmy karmić raz na 1-2 tygodnie. Podobnie będzie to wyglądać u innych gatunków pająków, takich jak ptasznik goliat, ptasznik australijski, Acanthoscurria geniculata.

Hodowla i terrarium dla ptasznika kędzierzawego – jak urządzić zbiornik?

Jakie są właściwe wymiary terrarium? Czy pająk potrzebuje dużo miejsca?

Projektując zbiornik dla Brachypelma albopilosum musimy pamiętać o kilku zasadach. Ptasznik kędzierzawy jest pająkiem naziemnym, więc terrarium dla niego nie powinno być zbyt wysokie. Dla dorosłego osobnika odpowiednie będą wymiary 30x20x20 cm. Najpopularniejsze dla ptaszników są terraria szklane. Zbiornik koniecznie powinien posiadać wentylację grawitacyjną (otwory z jednej strony terrarium na górze, z drugiej na dole), tak by umożliwić wymianę powietrza na świeże. Brak takiej wentylacji w połączeniu będzie powodować rozwój pleśni. Na szczęście większość terrariów posiada dzisiaj taką wentylację, więc ze znalezieniem odpowiedniego nie powinno być problemów.

Kolejnym krokiem jest urządzenie terrarium. Powinniśmy zadbać o następujące elementy:

 • Podłoże – najlepiej nada się mieszanka włókna kokosowego i torfu. Podłoże będzie wchłaniać nadmiar wody i jednocześnie zapewniać właściwą wilgotność w terrarium. U ptasznika kędzierzawego powinna ona wynosić 70%. Do zmierzenia wilgotności możemy posłużyć się higrometrem. Jak zapewnić wilgotność w terrarium? Najłatwiej będzie spryskiwać ścianki zbiornika zwykłym zraszaczem do kwiatów.
 • Kryjówka – w niej kędzior będzie spędzać najwięcej czasu. Kryjówka powinna być na tyle duża, żeby pająk w całości się w niej mieścił. Możemy kupić gotowe kryjówki w miejscach takich jak sklep terrarystyczny lub zoologiczny, a jako schronienie może też posłużyć plastikowy pojemnik o nieprzezroczystych ściankach lub odwrócona doniczka z wydrążonym wejściem.
 • Mata grzewcza – zapewni właściwą temperaturę w zbiorniku. Matę umieszczamy pod terrarium i podłączamy do termoregulatora, na którym programujemy pożądaną temperaturę. Ptasznik kędzierzawy powinien mieć temperaturę w granicach 26-28 stopni w ciągu dnia z kilkustopniowym spadkiem w nocy.
 • Dekoracje, sztuczne rośliny, korzenie – urozmaicą wnętrze zbiornika.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik kędzierzawy i jego naturalne warunki w jakich żyje, jak długo żyje ptasznik kędzierzawy i jak rozmaża się ptasznik kędzierzawy
Ptasznik kędzierzawy jako najpupularniejszy gatunek ptasznika hodowanego w warunkach domowych

Młodego pająka trzymamy w mniejszych zbiornikach, odpowiadających jego rozmiarowi. Małe pająki trzymamy w tzw. moczówce lub pojemniku na sos do pizzy i powiększamy przejściowe zbiorniki do czasu, aż pająk nie osiągnie dorosłości. Przyjmuje się, że terrarium powinno być 3 razy większe niż sam pająk. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika królewskiego?

Rozmnażanie ptasznika kędzierzawego

Ptasznik kędzierzawy to jeden z łatwiejszych pająków w hodowli. Jego rozmnażanie w warunkach domowych nie powinno być problematyczne. Musimy trzymać się tylko kilku zasad. Przede wszystkim zarówno samiec, jak i samica powinni być dojrzali płciowo – samiec jest zdolny do reprodukcji po 9, a samica po 11 wylince.

Przed dopuszczeniem, zwierzęta należy rozkarmić – po odbytej kopulacji samica może próbować zabić i zjeść samca, więc powinniśmy mu zapewnić drogę ucieczki. Po około 2-3 miesiącach od kopulacji samica zacznie pleść kokon, w którym następnie złoży jaja.

Po ok. 2 kolejnych miesiącach młode nimfy zaczną opuszczać kokon i po 1-2 tygodniach przemienią się w formę L1.

Ile kosztuje ptasznik kędzierzawy? Jaka jest cena terrarium i akcesoriów?

Ptasznik kędzierzawy jest bardzo mocno rozpowszechniony w hodowlach, więc jego cena nie należy do najwyższych. Za pająka Tliltocatl albopilosus Nicaragua w stadium L1-L3 zapłacimy od 12 do 20 zł. Im bliżej dorosłej postaci, tym wyższa cena – samiec Tliltocatl albopilosus Nicaragua o długości ciała 3 cm będzie kosztował 70 zł. Warto przeszukać oferty internetowych sklepów terrarystycznych oraz hodowli, które niekiedy ogłaszają się na portalach ogłoszeniowych.

Dla porównania poniżej prezentujemy ceny innych gatunków pająków:

 • Ptasznik goliat – cena pająka zaczyna się od 200 zł,
 • Ptasznik australijski – pająk jest jadowity, więc jego kupno jest niemożliwe,
 • Acanthoscurria geniculata – L1 kosztuje 12-15 zł.

A jaka jest cena terrarium i akcesoriów?

 • Terrarium – cena zbiornika to od 50 do 100 zł (sklep zoologiczny może oferować terrarium nieco drożej),
 • Mata grzewcza – cena maty to od 25 do 40 zł,
 • Podłoże – kostka kokosowa to koszt od 5 do 10 zł,
 • Kryjówka – w zależności od jej rodzaju możemy mieć taką kryjówkę za darmo, ewentualnie bardziej wymyślny kształt to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
ikona podziel się Przekaż dalej