Czym charakteryzują się ptaszniki dla początkujących?

Dlaczego nie każdy pająk będzie nadawać się dla początkującego terrarysty? Mimo że wiele z nich jest podobnych do siebie wyglądem, to każdy gatunek będzie posiadał różne cechy – jedne będą większe, inne bardziej jadowite, niektóre z nich będą bardziej agresywne, jedne będą bardzo szybkie, z kolei inne będą poruszać się powoli. W związku z tym powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami.

Cechy pająka, które powinny interesować początkującego hodowcę to:

  • jadowitość – nie każdy ptasznik będzie tak samo jadowity. Istnieją gatunki, których ukąszenie może nieść poważne skutki i być bardzo odczuwalne. W związku z tym, wybierając pierwszego pająka, powinniśmy wybierać takie, których ukąszenie nie będzie powodować powikłań - siła jadu powinna być porównywalna do jadu osy.
  • obecność włosków parzących – niektóre ptaszniki w sytuacji zagrożenia wyczesują tzw. włoski parzące, które unoszą się w powietrzu, podrażniając oczy, węch i skórę napastnika. W przypadku osób mających alergię może być to uciążliwe i powodować nieprzyjemne uczulenie. Istnieją gatunki ptaszników, które nie wyczesują włosków – warto wybierać właśnie te gatunki.
  • temperament pająka – dla pająka jakikolwiek kontakt z człowiekiem będzie sytuacją stresującą. Niektóre z nich przejdą proces przyzwyczajania się łagodnie, z kolei inne będą bardzo agresywne. Lepiej wybierać te, które nie mają aż tak silnego instynktu łowczego.
  • podatność na popełniane błędy – część gatunków będzie źle reagować na nieumiejętne obchodzenie się z nimi i niektóre pomyłki mogą nas kosztować życie pająka. Lepiej wybierać gatunki, które będą odporne na ewentualne pomyłki ze strony hodowcy.

Jakie zatem gatunki są polecane dla początkującego terrarysty? Poniżej znajdziesz listę wybranych popularnych ptaszników, którym domowy klimat będzie służył.

Ptaszniki dla początkujących – lista polecanych gatunków hodowlanych

Ptasznik chilijski różowy – domowy pająk na dobry początek

Ptasznik chilijski jest średniej wielkości ptasznikiem naziemnym – korpus samicy dorasta do 7 cm, natomiast rozpiętość nóg to 12-13 centymetrów. Samce są mniejsze i ich rozpiętość nóg to ok. 9 cm. Jego jad jest słaby i niegroźny dla człowieka – ukąszenie jest porównywalne do użądlenia przez osę.

Ptasznik chilijski posiada włoski parzące, które mogą uczulać. Pająki tego gatunku słyną z długowieczności – samice w niewoli mogą dożywać nawet ponad 20 lat. Samce umierają dużo szybciej po osiągnięciu ostatniej wylinki.

Kolorowy pająk rośnie bardzo powoli, żywi się owadami karmowymi takimi jak mączniki, karaczany, świerszcze. Ptasznik chilijski poluje nocami – w ciągu dnia czas najczęściej spędza w ukryciu. Nie wymaga dużego terrarium – wystarczy zbiornik o wymiarach 30x30x25 cm. Cena ptasznika chilijskiego to ok. 30 zł. Najłatwiej będzie go kupić u hodowcy pająków.

Ptasznik kędzierzawy – hodowlane ptaszniki dla początkujących

Ptasznik kędzierzawy to kolejny łagodny gatunek ptasznika na początek. Jego jad jest niegroźny pod warunkiem, że nie jesteś uczulony na żaden ze składników trucizny. Pająk posiada na całym ciele charakterystyczne małe włoski koloru brązowego oraz większy względem innych ptaszników odwłok. Rozstaw odnóży dorosłego pająka to 15 do 17 cm. Podobnie jak ptasznik chilijski jest długowieczny –  samica w niewoli może żyć ponad 20 lat.

Terrarium dla dorosłego ptasznika kędzierzawego powinno mieć wymiary co najmniej 30x30x25 cm. Temperatura powinna być w granicach 26-28 stopni, ale również powinien sobie poradzić w temperaturze pokojowej.

Pająk ptasznik na białym tle, a także ciekawe ptaszniki dla początkujących, ich odmiany, opis i ciekawostki
Ptaszniki dla początkujących krok po kroku, czyli polecane gatunki, porady hodowlane i ciekawostki

Mimo że jad pająka nie jest silny, podobnie jak inne pająki o słabym jadzie, potrafi wyczesywać włoski parzące w ramach obrony przed zagrożeniem. Ptasznika kędzierzawego można kupić w cenie 15-20 zł za stadium L1-L4 (mały pająk). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarystyce.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik dla początkującego terrarysty – gatunki pająków, które możesz trzymać w domu - lista

Ptasznik tygrysi – początki z domowymi pająkami

Nazwa pająka pochodzi od kolorowego wzoru na jego ciele. Jego odwłok posiada charakterystyczny wzór przypominający tygrysie paski. Pająk nie jest dużych rozmiarów – długość ciała to ok. 5 cm, a rozstaw nóg wynosi 12 cm. Terrarium podobnie jak w przypadku innych pająków powinno mieć minimum 30x30x25 cm. Pająk jest wytrzymały na zmienną wilgotność.

Jad ptasznika tygrysiego nie jest groźny dla człowieka. Atakuje dopiero w ostateczności i jest raczej płochliwy. W bezpośrednim kontakcie uderza przednimi kończynami, próbując odgonić ofiarę. Podobnie jak inne ptaszniki, w sytuacji zagrożenia wyczesuje włoski parzące, które mogą uczulać.

Cena ptasznika tygrysiego to ok. 50 zł. Warto przeszukać oferty na portalach ogłoszeniowych – wielu hodowców sprzedaje tam swoje nadwyżki hodowlane.

Ptasznik białokolanowy – pierwszy hodowlany pająk w domu

Ptasznik białokolanowy to charakterystyczny kolorowy pająk sporych rozmiarów – rozstaw nóg wynosi nawet 20 cm. Swoją nazwę zawdzięcza białemu kolorowi na nogach w miejscach zgięć stawów. Samica ptasznika białokolanowego może dożyć do 20 lat, samce żyją dużo krócej i są też mniejsze.

Terrarium dla ptasznika białokolanowego powinno być z uwagi na jego rozmiar nieco większe. Optymalny będzie zbiornik 30x30x35 cm. W sytuacji stresowej pająk wyczesuje włoski parzące, jego jad jest niegroźny.

Cena ptasznika białokolanowego wynosi ok. 50-100 zł w zależności od stadium rozwoju. Pająk nie nadaje się do hodowania w grupie – przejawia skłonności do kanibalizmu, szczególnie widoczne jest to, jeśli mamy małe pająki w początkowych stadiach.

ikona podziel się Przekaż dalej