Poecilotheria metallica – wygląd, opis, występowanie, cena, odmiana black

Jak wygląda najpiękniejszy ptasznik świata? Gdzie występuje Poecilotheria metallica? Czy odmiana black istnieje?

Nie bez przyczyny pająk jest uznawany za jednego z najpiękniejszych przedstawicieli ptaszników. Posiada on na całym ciele wyjątkowy niebieski kolor o metalicznej poświacie. Ciało ma bledszy kolor, natomiast odnóża są mocno nasycone kolorem. Dodatkowo posiadają one intensywnie żółte i kremowe punkty, które podkreślają kolory pająka. Na karapaksie oraz odwłoku posiada regularny symetryczny wzór o kremowym kolorze. Niestety nic, co piękne, nie trwa wiecznie – dorosła samica z czasem traci niebieski kolor i barwa zmienia się na czarny (niektórzy hodowcy mylnie biorą wówczas pająka za odmianę black, która w rzeczy samej jest klasyczną formą w starszym wieku).

Ptasznik należy do pająków średniej wielkości. Dorosła samica osiąga rozmiar ciała 6-7 centymetrów, a rozstaw jej odnóży dochodzi do 16 cm. Samiec jest nieznacznie mniejszy od samicy – wszystko zależy od cech danego osobnika. Podobnie jak u innych gatunków pająków, takich jak np. tarantula ukraińska czy Acanthoscurria geniculata, samica żyje też dłużej od samca – nawet 15 lat. Samiec niestety dożywa kilku lat. Są to pająki nocne, których okres aktywności przypada na późne godziny aż do rana.

Gdzie w naturze spotkamy ptasznika? Występuje on w Azji na terenie jednego kraju – Indii. Jego pierwsza populacja została odnaleziona w mieście Gooty i od tego też pochodzi jego angielska nazwa – Gooty Ornamental. Poza miastem Gooty pająk występuje na terenie rezerwatu przyrody, znajdującego się na południu Indii, który ma rozpiętość 100 km. Poza obszarem rezerwatu nie odnotowano populacji pająka. Z uwagi na bardzo mały obszar występowania, pająk jest pod ochroną i ma status gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem.

Ile kosztuje Poecilotheria metallica? Jaka jest cena pająka? Sklep czy hodowla – gdzie kupić ptasznika?

Pająka najlepiej będzie kupić w profesjonalnej hodowli ptaszników. Nie jest on na tyle popularny i powszechny, by był spotykany w sklepie zoologicznym lub terrarystycznym, więc najlepiej będzie nam poszukać pająka w sieci. Wielu hodowców posiada swoje strony internetowe, na których sprzedają nadwyżki hodowlane. Warto też przejrzeć oferty na portalach ogłoszeniowych – niektórzy z nich również tam wystawiają swoje okazy.

Jaka jest cena pająka? Wszystko zależy od stadium – im starszy pająk, tym wyższa cena. Stadia oznacza się literą L, która oznacza kolejne wylinki pająka.  W przypadku Poecilotheria metallica już nawet za L1 przyjdzie nam zapłacić prawie 80-100 zł. Z kolei pająk o długości ciała 2 cm to już koszt prawie 200 zł. Na tle innych ptaszników cena jest stosunkowo wysoka.

Dla porównania prezentujemy ceny innych gatunków ptaszników w stadium L1:

 • Ptasznik białokolanowy w stadium L1 to cena 12-15 zł,
 • Ptasznik olbrzymi L1 kosztuje 7-10 zł,
 • Nhandu chromatus to ok. 8-10 zł za L1,
 • Ptasznik królewski w stadium L1 to ok. 20 zł.

Urządzamy terrarium dla Poecilotheria metallica – wymiary, wyposażenie, akcesoria

Jakie terrarium przygotować dla ptasznika Poecilotheria metallica?

Ptasznik Poecilotheria metallica jest pająkiem nadrzewnym, więc przy kupowaniu terrarium powinniśmy się kierować przede wszystkim jego wysokością. Terrarium dla jednego osobnika powinno mieć wymiary 30x30x40 cm. Przy hodowli ptaszników najpopularniejsze są terraria szklane – są poręczne, tanie i pozwalają nam na obserwację pająka z każdej strony. Niezależnie od rodzaju terrarium, powinno ono mieć wentylację, którą będzie ulatywać ciepłe powietrze i wpadać chłodne.

Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób terrarium jest otwierane. Z klasycznego terrarium, w którym mamy rozsuwane drzwiczki pająk może uciec. Dorosły pająk jest w stanie przesuwać niedomkniętą szybę i może to prowadzić do ucieczki. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć drzwiczki zamkiem do terrarium blokującym możliwość otwarcia. Innym dobrym rozwiązaniem jest kupienie terrarium typu gilotyna, które jest otwierane do góry. W takim przypadku ptasznik nie będzie w stanie podważyć szyby otwierającej.

W hodowli pająków ważne jest też, żeby małego pająka nie wpuszczać od razu do terrarium docelowego. Wielkość zbiornika, w którym przechowujemy ptasznika, powinna rosnąć razem z nim. Przyjmuje się, że zbiornik powinien być 3 razy większy niż sam pająk. Małe pająki w stadium L1 należy trzymać w małych plastikowych pojemnikach, np. na sos do pizzy lub tzw. kliszówce. W takim pudełku wykonujemy nakłucia za pomocą szpilki, tak by zapewnić wentylację. Należy pamiętać, żeby otwory nie były zbyt duże, ponieważ pająk będzie mógł przez nie uciec. Po każdej wylince, kiedy uznajemy, że pająk powinien mieć większy zbiornik, wymieniamy go aż do dorosłości. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika królewskiego?

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik Poecilotheria metallica o ciemnym umaszczeniu, dlaczego Poecilotheria metallica uważany jest za najpiękniejszy gatunek ptasznika, jak duże terrarium potrzebuje ptasznik Poecilotheria metallica
Czy Poecilotherię metallicę można hodować w domu i jakie warunki w terrarium trzeba stworzyć Poecilotherii metallicy

Jak wyposażyć terrarium dla Poecilotheria metallica? Jaka temperatura powinna panować w zbiorniku?

Kupno terrarium to dopiero pierwszy krok. Kolejnym krokiem jest jego odpowiednie wyposażenie i urządzenie. To nie może być byle jakie – musi dobrze odtwarzać warunki panujące w naturalnym środowisku pająka. O jakie konkretnie elementy musimy zadbać? Opisujemy poniżej:

 • Podłoże – z uwagi na to, że jest to pająk nadrzewny, warstwa podłoża nie musi być gruba. Wystarczy ok. 7 centymetrów. Jakie podłoże będzie najlepsze? Najlepiej nada się mieszanka torfu i włókna kokosowego. Podłoże takiego typu najlepiej będzie pochłaniało wodę i utrzymywało wilgotność.
 • Kryjówka – najlepiej sprawdzi się tuba korkowa ustawiona pionowo, którą oprzemy o jedną ze ścianek terrarium, pomocne będą również wszelkiego rodzaju gałązki i konary.
 • Elementy dekoracyjne – możemy w terrarium umieścić korzenie, sztuczne liście – dla pająka będzie to stanowiło dodatkowe kryjówki.
 • Miska z wodą – zapewni wilgotność i będzie dla pająka wodopojem.
 • Korek ekspandowany do wyłożenia ścianek – by pająk nie czuł się osaczony i obserwowany, warto wyłożyć ścianki korkiem ekspandowanym.

Wszystkie powyższe akcesoria oferuje każdy sklep terrarystyczny. Musimy też zadbać o odpowiedni mikroklimat w środku – najważniejsza jest temperatura i wilgotność. Jakie są prawidłowe wartości?

 • Wilgotność – wysoka, na poziomie 70-80 procent. By ją utrzymać, należy spryskiwać wnętrze terrarium. Możemy też umieścić w środku miskę z wodą lub podlewać podłoże.
 • Temperatura – w ciągu dnia powinna wynosić 27-29 stopni, w nocy naturalny kilkustopniowy spadek do temperatury pokojowej. Do ogrzewania używamy maty grzewczej podłączonej do termostatu. Mata powinna być podłożona pod terrarium, tak by pająk nie miał z nią bezpośredniego kontaktu.

Hodowla, żywienie i rozmnażanie Poecilotheria metallica – czy jad pająka jest groźny dla człowieka?

Poecilotheria metallica to pająk o bardzo dużym temperamencie, za którego nie powinien zabierać się niedoświadczony terrarysta. Podobnie jak wiele innych gatunków ptaszników nadrzewnych posiada silny jad, który może być groźny również dla człowieka. Mimo że nie odnotowano żadnej śmierci po ukąszeniu, to niektóre z objawów mogą być niepokojące. Oprócz tych najbardziej typowych, takich jak ból, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk towarzyszą inne groźniejsze, takie jak np. skurcze mięśni, przyspieszenie pracy serca, potliwość i ból głowy.

Podczas żywienia powinniśmy zachować dużą ostrożność – pająk jest bardzo szybki, więc chwila nieuwagi może doprowadzić do ataku. Ptasznik spożywa owady karmowe typowe dla zwierzat terrarystycznych – karaczany, szarańczę i larwy mącznika i drewnojada (inne pająki takie jak np. tarantula ukraińska lub acanthoscurria geniculata również mogłyby spożywać taką karmówkę). Po zauważeniu ofiary ptasznik rzuca się na nią i wstrzykuje śmiertelny jad. Poza tym, że ma on właściwości paraliżujące, trawi również tkanki owada, które następnie pająk wypija.

Samo rozmnażanie pająka może nastręczać problemów. Samica nie zawsze będzie akceptować samca – w przypadku braku zainteresowania może nawet go zaatakować, wstrzyknąć jad i zabić. W związku z tym przed dopuszczeniem należy oba osobniki nakarmić. Pająki te można hodować w grupach, więc jeśli samica przyjmie samca, nie musimy mu torować drogi ucieczki i może zostać na dłużej, tak by dochodziło do kolejnych kopulacji. Po ok. 2 miesiącach od kopulacji samica składa kokon, młode nimfy pojawiają się po ok. miesiącu, a po kolejnych 2 miesiącach przeistaczają się w pająki w stadium L1.

ikona podziel się Przekaż dalej