Pająk tygrysi - opis, zdjęcia, występowanie, wymagania, porady praktyczne
Tygrzyk paskowany to pająk, który dawniej był rzadkością na polskiej ziemi – pierwszy raz pojawił się pod koniec XIX wieku. Przez dziesięciolecia jego populacja znacząco wzrosła, powodując, że dzisiaj jest on już powszechny na terenie całego kraju. Jego charakterystyczny wygląd, którego mogłaby pozazdrościć osa oraz struktura sieci, na której zamieszkuje, jest nie do pomylenia z innymi gatunkami pająków nawet dla osób, które są zielone w temacie stawonogów. Czy jad tygrzyka jest groźny dla człowieka, a ugryzienie boli? Czy w Polsce jest możliwa hodowla tygrzyka? Wszystko, co o nim wiemy, w tym ciekawostki, znajdziesz w tekście!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptasznikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tygrzyk paskowany – wszystko o pająku w żółte paski
Jak wygląda pająk tygrysi? Opis gatunku
Tygrzyk paskowany to jeden z największych polskich pająków. Oczywiście tylko, jeśli mówimy o samicy, której długość ciała może dochodzić do 2,5 cm. Samiec jest dużo mniejszy i jego długość ciała mierzy do 7 milimetrów (ptaszniki dla początkujących również przejawiają tę tendencję, w której samiec jest mniejszy od samicy). Głowotułów pająka jest kolory srebrzystoszarego.
To, co charakterystyczne dla pająka to jego ubarwienie, któremu zresztą zawdzięcza nazwę gatunkową. Na czarnym odwłoku posiada on poprzeczne żółte paski, sprawiające, że jego umaszczenie wygląda jak to, które ma tygrys lub osa. Odnóża pająka porastają szare włoski i również posiadają żółto-czarne i białe paski.
Samiec tygrzyka wygląda nieco inaczej, ponieważ jego odwłok jest w kolorze szarym z podłużoną łatą na środku. Posiada również czarne cętki po bokach ciała. Z uwagi na to, że nie jest tak duży i charakterystyczny jak samica, trudno jest go dostrzec.
Gdzie spotkasz tygrzyka paskowanego? Występowanie pająka
Dawniej uważano, że pająk tygrysi jest spotykany wyłącznie na terenie południowej Polski. Obecnie nie ma ograniczeń geograficznych i pająka z całą pewnością można napotkać na terenie całego kraju. Preferuje on przede wszystkim miejsca dobrze nasłonecznione, takie jak np. łąki z wysoką trawą, obrzeża lasów i jezior, nieużytki, przydomowe ogródki, gdzie na krzakach może budować swoją pajęczynę.
Do naszego kraju żółto-czarny pająk przywędrował z południa Europy, dawniej żył wyłącznie w krajach leżących przy Morzu Śródziemnym. Młode tygrzyki pojawiają się w Polsce w maju – wówczas jeszcze nie przypominają dorosłej postaci, jednak już wtedy potrafią budować sieci. Dopiero z biegiem czasu i kolejnymi wylinkami przybierają charakterystyczne kolory.
Poza Polską pająk tygrysi o czarnym odwłoku w żółte paski jest rozprzestrzeniony w Europie Środkowej i Północnej oraz na innych kontynentach, takich jak Afryka i Azja. Stwierdzono również jego występowanie na terenie Japonii.
Jak żyje tygrzyk paskowany? Tryb życia pająka
Sieć tygrzyka paskowanego – ciekawostki na temat nici
Oprócz wyglądu pająka charakterystyczna jest także jego sieć. Wyjątkowym elementem pajęczyny, który nie występuje u innych gatunków pająków, jest tzw. stabilimentum, będące szwem wzmacniającym konstrukcję – charakterystyczny zygzak biegnie przez środek sieci. Jaką funkcję pełni stabilimentum? Istnieje kilka hipotez. Jedna z nich mówi o wzmocnieniu konstrukcji sieci, tak żeby przetrwała, kiedy wpadnie w nią większy owad. Z kolei według innej szew miałby lepiej maskować pająka wśród zielonych traw.
Sama sieć jest bardzo rozległa o okrągłym kształcie. Żółto-czarny pająk potrafi zbudować całą pajęczynę w przeciągu godziny. Jej zadaniem jest łapanie owadów, będących pokarmem tygrzyka. Pająk większość czasu spędza w bezruchu na środku pajęczyny, czekając na ofiarę. Za przypadkowe wpadnięcie, owad płaci cenę życia. Ulubionym pokarmem pająka są ważki i pasikonik zielony.
Mimo że tygrzyki są samotnikami, nie unikają kontaktu z innymi osobnikami. Na jednym metrze kwadratowym niekiedy mogą żyć nawet 3 tygrzyki – każdy oczywiście na własnej sieci. Wkroczenie na teren pajęczyny innego pająka skończyłoby się walką oraz aktem kanibalizmu, ponieważ pająki nie mają oporów przed zjedzeniem osobnika swojego gatunku. Pająk żyje tylko jeden sezon, więc jeśli chcemy mieć pająka na lata, warto wybrać ptaszniki dla początkujących – niektóre gatunki mogą żyć nawet 20 lat. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat gatunków i hodowli ptaszników.
Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny
Rozmnażanie tygrzyka paskowanego – okres godowy
Razem z cieplejszymi letnimi dniami (lipiec-sierpień) rozpoczyna się okres godowy tygrzyków. Wówczas samce wyruszają na poszukiwanie samic gotowych do kopulacji. W związku z tym, że samiec jest dużo mniejszy, same gody to nie tylko kopulacja, ale również walka o życie i najczęściej jego utrata.
Przed wejściem na sieć, samiec porusza nicią, na której znajduje się samica. Jeśli jest ona zainteresowana zalotami, wysyła sygnał samcowi, a ten powoli zbliża się do niej i wchodzi pod odwłok. Natychmiast po kopulacji samiec oddala się, ponieważ nieustannie głodna samica będzie próbowała go zjeść. Z uwagi na różnicę w rozmiarze, większość samców jest po kopulacji zabijana i zjadana przez samicę.
Po kopulacji najczęściej jesienią samica tworzy duży kokon, w którym następnie składa ok. 300 jaj. Małe tygrzyki klują się już po 4 tygodniach, jednak z uwagi na zimę i niekorzystne warunki pogodowe opuszczają kokon dopiero kolejnej wiosny.
Czy hodowla pająka jest możliwa? Czy ugryzienie tygrzyka jest groźne dla człowieka? Ciekawostki dotyczącego tygrzyka paskowanego
Do 2011 roku tygrzyk paskowany znajdował się pod ścisłą ochroną w Polsce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jego populacja nie była tak liczna, jak obecnie i pająk pojawiał się tylko w południowej części kraju. Dzisiaj, kiedy tygrzyki są obecne na terenie całego kraju, nie potrzebują już ochrony prawnej i możliwe jest ich wyłapywanie do hodowli – cena pająka to jedynie czas, który poświęcimy na jego znalezienie. Warto zapewnić przestronne terrarium (cena zbiornika to 50-100 zł), by pająk o czarnym odwłoku w żółte paski mógł zbudować rozległą sieć. Warunki najlepiej upodobnić do tych, które panują w miejscu wyłapania.
Tygrzyki paskowane posiadają jad, który raczej nie jest groźny dla człowieka. Pająki wykorzystują go do paraliżowania złapanych ofiar i samoobrony. Ugryzienie człowieka może objawiać się obrzękiem, zaczerwienieniem ugryzionego miejsca. Jad tygrzyka jest porównywalny do jadu osy, podobnie jak jad większości ptaszników dla początkujących.