Ptasznik kobaltowy – opis, hodowla, występowanie

Ptasznik kobaltowy (z angielskiego Cobalt Blue Tarantula) to pierwszy niebieski ptasznik na naszej liście. Choć młode ptaszniki są brązowe i nic nie wskazuje na to, żeby miały być niebieskie, dopiero dorosła postać dostaje intensywnego koloru. Dorosły ptasznik kobaltowy osiąga do 7 cm długości ciała, a jego odnóża mają rozpiętość do 15 centymetrów. Dla porównania:

  • Ptasznik olbrzymi osiąga długość ciała 9-10 cm, a rozpiętość nóg wynosi do 25 cm,
  • Nhandu chromatus osiąga długość ciała 9 cm, a rozpiętość nóg to ok. 16 cm.

Występowanie ptasznika kobaltowego na wolności ogranicza się do krajów takich jak Tajlandia, Kambodża i Birma. Jest to pająk podziemny, dlatego, jeśli interesuje nas jego hodowla, musimy przygotować terrarium typu pionowego, gdzie większa jego część będzie wypełniona podłożem (np. włóknem kokosowym wymieszanym z torfem). Pająk będzie wykorzystywał je do kopania korytarzy, w których będzie spędzać większość czasu. Temperatura w terrarium powinna wynosić 26-28 stopni, zaleca się także wysoką wilgotność.

Zdecydowanie nie są to ptaszniki dla początkujących. Pająki posiadają silny jad, który może być niebezpieczny dla człowieka – objawy ukąszenia to zawroty głowy, osłabienie oraz obrzęk w miejscu ukąszenia. W starciu z jakimkolwiek oponentem są bardzo agresywne, więc przy wyjmowaniu z terrarium mogą próbować zaatakować. Do jedzenia pająki powinny otrzymywać owady karmowe, które nie będą większe niż rozmiar stawonoga.

Niebieski ptasznik – Chilobrachys sp. electric blue – cena, wymagania, terrarium

Ciało tego pająka jest brązowe, jednak uwagę przykuwają jego odnóża, które posiadają błyszczący niebieski, fioletowy lub błękitny kolor. Długość ciała Chilobrachys sp. electric blue to ok. 6-8 cm, a rozstaw odnóży wynosi ok. 15 cm. Pająki są bardzo szybkie, zwinne i posiadają silny jad - z tego też względu nie są to ptaszniki dla początkujących. Lepszy na start będzie np. ptasznik olbrzymi lub Nhandu chromatus.

Naturalnym obszarem występowania ptasznika jest Wschodnia Azja. Podobnie jak ptasznik kobaltowy, jest to również ptasznik podziemny, więc terrarium powinno być typu pionowego, najlepiej o wymiarach 35x30x30 cm. Podłoże powinno wypełniać jego większą część, tak by pająk mógł budować podziemne korytarze. Temperatura powinna wynosić 26-28 stopni, a wilgotność powinna być na poziomie 70-80 procent.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik niebieski z rozłożonymi odnóżkami
Charakterystyka ptasznika niebieskiego, czyli jak wygląda ptasznik niebieski, czym się odżywia ptasznik niebieski

Cena pająka to ok. 150-200 zł za stadium L3-L4. Warto przeszukać portale aukcyjne oraz ogłoszeniowe – wielu hodowców wystawia tam swoje okazy na sprzedaż. Wielu profesjonalnych hodowców również oferuje nadwyżki hodowlane na swoich stronach internetowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli ptasznika australijskiego?

Błękitny ptasznik – Pterinopelma sazimai – opis, cena, wymagania

Pterinopelma sazimai to ostatni niebieski ptasznik na naszej liście. Pająk pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie Brazylii. Długość ciała to ok. 6 cm, a rozstaw nóg wynosi 16 cm. Dorosły osobnik posiada niebieskie odnóża i karapaks, odwłok jest koloru czarnego z czerwonymi włoskami. Jest to ptasznik dla początkujących – jego jad nie jest groźny, możemy go porównać do jadu osy. Podobnie jak wiele ptaszników o słabym jadzie, wyczesuje włoski parzące z odwłoka, które mogą uczulać i podrażniać śluzówkę. Pterinopelma sazimai to długowieczny ptasznik – w niewoli dożywa nawet 20 lat.

Terrarium dla Pterinopelma sazimai powinno być typu poziomego, ponieważ jest to ptasznik naziemny (podobnie jak ptasznik olbrzymi i Nhandu chromatus), który będzie żył na powierzchni. Dno zbiornika wysypujemy podłożem, w terrarium należy też umieścić kryjówkę, w której pająk będzie mieć schronienie. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić 24-26 stopni (z nocnym spadkiem do temperatury pokojowej), a poziom wilgotności może być na poziomie 50-60%.

Cena Pterinopelma sazimai w stadium L2 to ok. 30-50 złotych. Pająka bez problemu znajdziemy na portalach ogłoszeniowych oraz w ofercie internetowych sklepów terrarystycznych. Gatunek ten nie znajduje się na liście zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES), a więc do zakupu nie otrzymamy świadectwa określającego pochodzenie pająka. Są to ptaszniki dla początkujących.

ikona podziel się Przekaż dalej