Lancetogłów meksykański (meksykański wąż królewski) – występowanie, opis gatunku, ubarwienie i zachowanie

Lancetogłów meksykański znany jest również jako meksykański wąż królewski. Występuje na niepustynnych terenach górskich, częściowo zalesionych, a także na obszarach skalistych. Można go spotkać na całej Wyżynie Meksykańskiej oraz w południowych Stanach Zjednoczonych.

Należy do niejadowitych węży z rodziny połozowatych. Nie jest dusicielem, ale to właśnie przez uduszenie uśmierca swoje ofiary. Jest bardzo podobny do niezwykle jadowitego węża koralowego, dzięki czemu przeciwnicy obchodzą go szerokim łukiem, co niejednokrotnie zapewnia mu bezpieczeństwo.

Samce meksykańskiego węża królewskiego osiągają zazwyczaj od ok. 80 cm do 120 cm długości, a samice są mniejsze średnio o 20-30 cm. To gady średniej wielkości – dla porównania wąż mahoniowy dorasta do ok. 150 cm, a pyton siatkowy potrafi mierzyć nawet 6 metrów. Jeśli chodzi o ubarwienie, lancetogłowy meksykańskie występują w kolorze szarym z pomarańczowo-czarnymi elementami w postaci pasków lub plamek. Na ich głowie można dostrzec charakterystyczne znamię w kształcie trójlistnej koniczyny. Łuski od strony brzusznej są bardzo gładkie – dzięki temu węże świetnie radzą sobie na skałach i piasku, ale przy gładkich powierzchniach mają problem ze sprawnym poruszaniem się.

Długość życia lancetogłowa meksykańskiego jest uzależniona m.in. od przebytych chorób oraz uwarunkowań genetycznych. Niezwykle ważną kwestią jest również zapewnienie mu odpowiednich warunków hodowli – im lepsza pielęgnacja, tym większa szansa na dłuższe życie. Średni wiek meksykańskiego węża królewskiego to ok. 12 lat, choć zdarzają się rekordziści, którzy w niewoli przeżyli ponad 20 lat. Dla porównania wąż mahoniowy żyje średnio 15 lat, a pyton siatkowy nawet 21 lat.

Zachowanie węża nie należy do agresywnych i nie należy się go obawiać. Jest aktywny nocą i o zmierzchu. W ciągu dnia woli spędzać czas chowając się w wilgotnych norach i zakamarkach. Po wyjęciu go z kryjówki wciąż aktywnie przeszukuje teren, poruszając się w poszukiwaniu ustronnego i bezpiecznego miejsca.

Opis terrarium dla lancetogłowa meksykańskiego. W co najlepiej wyposażyć zbiornik?

Meksykański wąż królewski wymaga terrarium o minimalnych wymiarach 80x50x50 cm. Oczywiście, jeżeli mamy taką możliwość, możemy zakupić większy zbiornik – na pewno zapewni to zwierzęciu większy komfort. Nie ma sensu skupiać się na wysokości terrarium, ponieważ lancetogłów meksykański nie wspina się po gałęziach.

Jako podłoże warto wykorzystać mieszankę torfu z piaskiem. Często wybieraną ściółką są również ręczniki papierowe. Być może prezentują się mniej atrakcyjne, ale są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i umożliwiają szybką wymianę.

Aby nasza hodowla zwierzęcia była właściwa, warto wyposażyć terrarium dodatkowo w takie elementy, jak:

  • korzenie,
  • kora,
  • skały,
  • miseczka z czystą wodą,
  • kryjówki (np. z pudełka).

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Lancetogłów meksykański, czyli ciekawy wąż do hodowli w doku, pielęgnacja, wymiary, opis gatunku
Lancetogłów meksykański i jego hodowla w domu, czyli najlepsze porady dla hodowców, wymiary terrarium oraz najważniejsze informacje

Takie akcesoria pozwolą przynajmniej w jakimś stopniu upodobnić terrarium do naturalnego środowiska meksykańskiego węża królewskiego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Hodowla i żywienie lancetogłowa meksykańskiego – praktyczne porady dotyczące opieki nad zwierzęciem

Odpowiedni zbiornik wraz z wyposażeniem to nie wszystko. Kolejnymi bardzo ważnymi kwestiami jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków do życia wewnątrz terrarium, a także właściwa pielęgnacja oraz żywienie. Poniżej najistotniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę. Należą do nich m.in.:

  1. Odpowiednia temperatura. W ciągu dnia powinna wynosić od 25 do 29°C, a na wyspie ciepła dochodzić nawet do 32°C. W porach nocnych rekomendowane jest zmniejszenie ciepła do poziomu 22°C.
  2. Właściwa wilgotność powietrza. Powinna wynosić ok. 50-70%. W tym celu należy raz dziennie spryskać terrarium czystą wodą.
  3. Wilgotne podłoże. Ziemia w terrarium powinna być wilgotna, ale należy również zachować suche miejsca, w których wąż będzie mógł schronić się w razie potrzeby.
  4. Odpowiednie oświetlenie. Żarówki UVB nie są wymagane, ale należy pamiętać o zachowaniu 12-godzinnego cyklu dobowego.

Na zdrowie i życie węża wpływa także odpowiednie żywienie. Najlepszą karmą są myszy, małe szczury oraz kurczęta. Taki pokarm zapewnia zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej suplementacji wapnem oraz witaminami.

ikona podziel się Przekaż dalej