Lancetogłów kalifornijski – występowanie oraz szczegółowy opis gatunku

Lampropeltis californiae występuje w Ameryce Północnej – głównie na terenie USA i Meksyku. Zamieszkuje różnego typu obszary, jednak najlepiej czuje się na otwartych przestrzeniach. Najczęściej można go spotkać na polanach, łąkach oraz skalistych i trawiastych wzgórzach, a także w lasach porośniętych dość rzadką roślinnością.

Jest średniej długości wężem, który dorasta maksymalnie do ok. 200 cm, jednak jego standardowy rozmiar zazwyczaj nie przekracza 100-150 cm. Dla porównania wąż królewski osiąga od ok. 80 cm do 120 cm, wąż mahoniowy ok. 150 cm, a pyton tygrysi potrafi mierzyć aż 800 cm (chociaż te hodowane w niewoli rzadko przekraczają długość 5 metrów). Lancetogłów kalifornijski ma dość mocną budowę, głowę słabo wyodrębnioną od reszty ciała i oczy z okrągłymi źrenicami.

Występuje w bardzo wielu odmianach barwnych. Najczęściej spotykane lancetogłowy kalifornijskie są jednak w wariancie czarnym lub brązowym połączonym z białym, lub żółtym. Zazwyczaj na ich skórze można dostrzec charakterystyczne dwukolorowe pasy.

Jakie terrarium dla lancetogłowa kalifornijskiego kupić? Opis zbiornika - rekomendowane wymiary i wyposażenie

Podobnie, jak w przypadku większości węży, możemy kierować się jedną zasadą - im większe terrarium, tym lepiej. Chcąc poznać minimalne rekomendowane wymiary terrarium dla naszego zwierzaka, powinniśmy wyliczyć je indywidualnie. Jeśli długość węża nie przekracza 2 metrów, minimalne wymiary zbiornika powinny wynosić 100x50x40 cm. Jeśli jest dłuższy, to również należy zwiększyć wymiary terrarium.

Lampropeltis californiae prowadzą naziemny tryb życia, dlatego warto zainwestować w zbiornik o ułożeniu poziomym (horyzontalnym). Wysokie terrarium nie zostanie odpowiednio wykorzystane i będzie niepotrzebną stratą przestrzeni. Każdy osobnik powinien mieć oddzielny zbiornik – współdzielenie terytorium może skończyć się dla naszych zwierzaków tragicznie. Większość węży jest samotnikami – należą do nich m.in.: wąż królewski, wąż mahoniowy czy pyton tygrysi.

Lancetogłów kalifornijski w terrarium
Lancetogłów kalifornijski krok po kroku, czyli hodowla, występowanie, opis gatunku oraz wymagania w domu

Zastanawiasz się, w co wyposażyć terrarium, aby Twój lancetogłów kalifornijski poczuł się komfortowo? Poniżej znajdziesz listę elementów, o których warto pamiętać:

  • Dwie przestronne kryjówki (jedna w strefie chłodnej, druga w strefie ciepłej),
  • Stabilna miska lub basen ze świeżą wodą,
  • Konary,
  • Gałęzie,
  • Liany,
  • Korzenie,
  • Roślinność (żywa lub sztuczna).

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Hodowla lancetogłowa kalifornijskiego. Jakie warunki warto mu zapewnić? Informacje na temat właściwej pielęgnacji zwierzęcia

Wiesz już, jaki zbiornik kupić i w co go wyposażyć. Czas na informacje dotyczące pielęgnacji węża. Jakie warunki w terrarium zapewnić? Jak odpowiednio go karmić? Poniżej znajdziesz porady dotyczące opieki nad lancetogłowem kalifornijskim.

Pierwszą bardzo ważną kwestią jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz zbiornika. W przypadku tego gatunku niezwykle ważne jest zachowanie wyraźnego podziału między strefą chłodną a ciepłą. Taki efekt możemy osiągnąć przy zastosowaniu np. maty grzewczej. Rekomendowany zakres temperatur wynosi 25-30°C.

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to zachowanie właściwej wilgotności. W przypadku lampropeltis californiae rekomendowana jest wilgotność pokojowa, dlatego nie trzeba codziennie zraszać terrarium. W zupełności wystarczy miska z wodą i ewentualnie naturalna roślinność. Zbyt duża wilgotność w zbiorniku może prowadzić u węża do poważnych problemów skórnych.

Warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego podłoża. Powinna być to nawierzchnia, której zwierzę nie da rady zjeść lub którą po zjedzeniu bez problemu strawi i wydali. Najlepiej zdecydować się na zakup dedykowanych, odpylonych trocin, które oferuje większość sklepów terrarystycznych.

Zdrowe życie i prawidłowy rozwój węża zależy również od właściwego żywienia. Ilość i wielkość pokarmu należy dostosować do rozmiaru osobnika tak, aby z łatwością mógł zjeść swoją porcję. Lancetogłowy kalifornijskie najlepiej karmić myszami, małymi szczurami oraz kilkudniowymi kurczakami. Nie wymagają żadnej dodatkowej suplementacji.

ikona podziel się Przekaż dalej