Jak wygląda kobra indyjska? Występowanie, zdjęcia, opis gatunku

Kobra indyjska nazywana też często okularnikiem to wąż żyjący na terenie Azji. Występuje między innymi w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie, Nepalu i Bhutanie. Jest powszechna w różnych środowiskach – zamieszkuje tereny skaliste, łąki, gęste lasy. Jest też powszechnie spotykana w okolicy pól uprawnych, gdzie może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Można ją spotkać również w okolicy parków, niekiedy zachodzi także w okolice ogrodów przylegających do domostw.

Skąd nazwa okularnik? Jadowity wąż posiada na zewnętrznej stronie kołnierza charakterystyczny wzór przypominający okulary. Kołnierz ten rozkłada w sytuacji zagrożenia, by przestraszyć ofiarę. Dorosła kobra indyjska osiąga długość do 160 cm, choć zdarzają się też osobniki mające długość przekraczającą nawet 2 metry. Najdłuższa samica, którą udało się uchwycić, miała 185 cm długości. Dla porównania – salamandra plamista osiąga maksymalnie do 32 cm.

Naja naja może występować we wielu kolorach – brązowym, zielonkawym lub czarnym. Barwa zależy od obszaru występowania i cech danej populacji. Jej spodnia część jest najczęściej koloru białego lub żółtego. Oczy okularnika mają okrągłą źrenicę. Jest to gatunek węża naziemnego, ale potrafi on również doskonale pływać i wspinać się po drzewach.

Co je jadowity wąż? Jak silny jest jad Naja naja?

Kobra indyjska podobnie jak wszystkie węże jest mięsożerna. Okres jej polowania przypada na godziny wieczorne i nocne (podobny tryb życia ma również salamandra plamista). Wówczas wąż opuszcza kryjówki w poszukiwaniu pokarmu. Podstawą diety okularnika żyjące w okolicy miast są drobne gryzonie takie jak myszy i szczury. Węże żyjące w lesie żywią się żabami, jaszczurkami, pisklętami lub jajami ptaków, ropuchami i innymi drobnymi leśnymi zwierzętami. Niejednokrotnie zdarzają się też akty kanibalizmu, kiedy wąż zjada mniejsze osobniki ze swojego gatunku.

Podczas polowań wąż najczęściej posługuje się węchem i wzrokiem. Zmysł słuchu całkowicie zanikł u tego gatunku. Atakując, wąż wstrzykuje ofierze śmiertelną dawkę jadu, a po porażeniu całego układu nerwowego połyka ją w całości.

Niejednokrotnie w poszukiwaniu pokarmu węże zapuszczają się w okolice domów, a ich spotkanie może zakończyć się tragicznie. Dlaczego? Wąż posiada bardzo silny jad zawierający neurotoksyny. Jedna dawka jadu jest w stanie uśmiercić nawet 15 ludzi (dla porównania – ptasznik wielobarwny i jego jad są na poziomie jadu osy). Działanie jadu może powodować utratę oddechu, zatrzymanie akcji serca i w ciągu kilku godzin doprowadzić do śmierci. Po ukąszeniu natychmiast trzeba podać surowicę, która zapobiegnie działaniu jadu.

Kobra indyjska na brukowej kostce
Jak wygląda kobra indyjska, a także porady dotyczące hodowli oraz ciekawostki gatunkowe

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Podczas przypadkowego niechcianego napotkania, wąż przybiera charakterystyczną pozę obronną, unosząc do góry w pionie przednią część ciała i nadymając kołnierz, mający przestraszyć ewentualnego intruza. Jeśli nie oddali się on w porę, zwierzę atakuje, wstrzykując śmiertelny jad. A może zainteresuje cię także ten artykuł z TOP 10 najbardziej jadowitych węży?

Ciekawostki na temat kobry indyjskiej

Kobra indyjska to gatunek węża, który ma szczególne znaczenie w religii. Istnieje wiele legend, opisów i mitów gdzie rola węża odgrywa duże znaczenie. Jedna z legend mówi o Buddzie, którego wąż ocalił przed śmiercią z przegrzania, kiedy zasnął na pustyni. Wąż rozłożył swój kołnierz, ochraniając Buddę od słońca. Węże są czczone także podczas hinduskiego festiwalu Nag Panchami. Jedno z podań związanych z festiwalem mówi o rolniku, który w trakcie uprawy ziemi zniszczył gniazdo kobry indyjskiej. Wąż w ramach zemsty chciał zabić rolnika, jednak po dostrzeżeniu jak modli się on do obrazu przedstawiającego wizerunek kobry, postanowił mu darować życie.

Kobra indyjska zawdzięcza swoją sławę zaklinaczom węży. Wielu z nas widziało zdjęcia lub filmy, w których mężczyzna ubrany w turban, grając na flecie, kontroluje ruchy węża, sprawiając, że wyłania się on z wiklinowego koszyka i porusza się w rytm melodii. Okazuje się, że to wcale nie jest rzeczywistość filmowa i w samych Indiach istnieje wielu zaklinaczy węży, którzy są atrakcją dla turystów odwiedzających tamte rejony. Mimo że zwierzę jest głuche, porusza się za ruchem instrumentu oraz wibracjami, które potrafi wyczuć. Dawniej zaklinacze węży organizowali także walki mangust z kobrami, jednak obecnie jest to zakazane.

Wielu zaklinaczy ze względów bezpieczeństwa przed pokazem wyciska jad, który następnie jest sprzedawany po wysokiej cenie. Dla wielu osób jest to środek odurzający działający jak narkotyk. Po zażyciu jadu towarzyszy występowanie takich objawów jak uczucie odprężenia, niejednokrotnie mówi się też o utracie przytomności i uczuciu euforii. W podobny sposób niektórzy używają toksyn pochodzących z gruczołów salamandry plamistej.

Hodowla kobry indyjskiej jest w Polsce niemożliwa – podobnie jak innych silnie jadowitych węży. Jeśli szukasz egzotycznego zwierzaka, może ptasznik wielobarwny będzie bardziej odpowiedni? W naturze samica kobry składa od 10 do 40 jaj, które wysiaduje wspólnie z samcem. Po kluciu młodych samiec i samica rozchodzą się w różne strony.

ikona podziel się Przekaż dalej