Kameleon pospolity – występowanie, długość życia, opis gatunku i cena kameleona

Kameleon pospolity występuje głównie w Azji Mniejszej, północnej części Afryki, a także na terenie Krety, Hiszpanii (w tym Wysp Kanaryjskich) oraz Malty. Można go spotkać głównie na terenach zielonych, porośniętych krzewami i drzewami, jak również na wydmach i obszarach piaszczystych.

Kameleon ma bocznie spłaszczone ciało, a przez jego grzbiet przechodzi wyraźna listwa. Zwierzę osiąga od ok. 20 cm do 40 cm długości, z czego niemal połowę jego długości stanowi pokaźny, chwytny ogon, który pomaga mu m.in. we wspinaniu się po gałęziach. To stosunkowo niewielka jaszczurka - dla porównania, kameleon jemeński jest sporo większy i osiąga od ok. 43 do 60 cm długości. Wyróżniamy cztery podgatunki kameleona pospolitego:

  • chamaeleo chamaeleon chamaeleon,
  • chamaeleo chamaeleon rectricrista,
  • chamaeleo chamaeleon musae,
  • chamaeleo chamaeleon orientalis.

Kameleon pospolity jest gatunkiem słynącym z tego, że zmienia kolor swojego ciała, w zależności od okoliczności – temperatury oraz barwy otoczenia czy oświetlenia. Zmianą koloru komunikuje się z otoczeniem i wysyła mu odpowiednie sygnały – przekazuje informację czy czuje się zagrożony, lub ma np. ochotę na współzawodnictwo. Barwa jaszczurki to zazwyczaj kolor zielony, ale również wiele odcieni szarości, brązowego oraz pomarańczowego. Mały kameleon zazwyczaj jest żółty.

Długość życia jaszczurki zależy m.in. od warunków hodowli. Przy zapewnieniu jej odpowiedniej opieki żyje średnio od 4 do 8 lat. Cena kameleona oscyluje w granicach 100-200 zł przy zakupie bezpośrednio od hodowcy. W sklepie zoologicznym koszt małej jaszczurki może być o kilkadziesiąt złotych wyższy.

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

Wymagania dotyczące hodowli kameleona pospolitego

Hodowla kameleona pospolitego jest dość trudna, dlatego warto, aby zajęli się nią bardziej zaawansowani terraryści, którzy opiekują się innymi jaszczurkami przynajmniej kilka lat. Zwierzę wymaga niezwykle dużo troski i ma wiele indywidualnych wymagań, które należy spełnić, aby zapewnić jaszczurce odpowiednie warunki do rozwoju w naszym domu. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ ma bezpośredni wpływ na kondycję i długość życia kameleona. Dowiedz się, co zrobić, aby Twój domowy pupil zdrowo się rozwijał.

Pierwszą ważną kwestią jest odpowiedni rozmiar terrarium – zbyt mały metraż może powodować m.in. karłowacenie kameleona. Jeśli chodzi o optymalny zbiornik dla jaszczurki, obowiązuje jedna zasada – im większa przestrzeń, tym lepiej. Minimalne terrarium dla jednego osobnika powinno mieć wymiary 100x50x50 cm, a jeśli dysponujesz w domu sporą powierzchnią, możesz zapewnić swojemu kameleonowi większy metraż. Przy wyborze zbiornika z płyty meblowej i szkła, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Ściankę przednią lub boczną oraz cały sufit warto wykonać z siatki – możesz się zająć jej przygotowanie samodzielnie w domowych warunkach. Dużą popularnością cieszą się również terraria wykonane z siatki na profilach aluminiowych.

Kameleon pospolity (podobnie jak np. kameleon jemeński) do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje oświetlenia UVB. Należy jednak pamiętać, aby umieścić żarówki w odpowiedniej odległości od jaszczurki, aby zwierzę nie uległo poparzeniu. Rekomendowana temperatura wewnątrz terrarium wynosi ok. 20-24 °C. Ponadto, hodowla kameleona powinna być wyposażona w wyspę grzewczą, która umożliwi zwierzęciu wygrzewanie się. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat pławikonika w akwarium?

Zielony kameleon siedzący na drzewie, a także opis gatunku, występowanie oraz hodowla i porady
Kameleon pospolity, czyli opis i charakterystyka, występowanie oraz hodowla w domu, porady

Kameleon pospolity w domu. Jak odpowiednio go pielęgnować? Opinie i praktyczne porady

Aby zielony domowy pupil czuł się dobrze i długo żył, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Niewątpliwie istotnymi kwestiami jest pojenie, karmienie oraz właściwa suplementacja. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które warto zastosować przy hodowli kameleona w domu.

Pojenie

W przypadku kameleonów woda w miseczce najprawdopodobniej nie sprawdzi się. W naturalnym środowisku spijają wodę głównie z roślin, dlatego w terrarium warto zapewnić im podobne warunki. Należy zadbać o odpowiednią ilość roślinności wewnątrz zbiornika, a następnie cyklicznie zraszać je np. spryskiwaczem do kwiatów, aby jaszczurka mogła spijać wodę z liści. Alternatywą jest zastosowanie wodospadu, który można zakupić w sklepie zoologicznym lub terrarystycznym.

Karmienie

Kameleon pospolity ma bardzo długi i lepki język, który wysuwa w błyskawicznym tempie, co umożliwia mu sprawne jedzenie owadów. Należy dopasować wielkość pokarmu do rozmiaru jaszczurki – zbyt duże owady będą stanowiły dla niej problem i mogą powodować stres, prowadzący do niedożywienia. Rekomendowana dieta dla kameleona to karaczany, świerszcze oraz szarańcza.

Suplementacja

Przy hodowli kameleona niezbędna jest również odpowiednia suplementacja. W naturalnych warunkach jaszczurka sama uzupełnia niezbędne elementy diety, natomiast w terrarium niezbędne jest stosowanie dedykowanych witamin oraz wapnia. W sklepach terrarystycznych dostępne są gotowe mieszanki witamin stworzone indywidualnie dla kameleonów.

ikona podziel się Przekaż dalej