Kameleon lamparci (furcifer pardalis) – charakterystyka jaszczurki

Jak wygląda kameleon lamparci (tygrysi)? Czy samica różni się od samca? Jak długo żyje furcifer pardalis?

Kameleon lamparci, znany również pod nazwą kameleon tygrysi (łac. furcifer pardalis) to zazwyczaj bardzo bogato ubarwiona jaszczurka średniej wielkości. Samce osiągają długość do 56 cm, natomiast samica nie przekracza 33 cm. Znaczną część ciała jaszczurki stanowi pokaźny ogon, który jest zakręcony na końcu.

Kolory jaszczurek zależą od ich pochodzenia, gatunku i odmiany barwnej. Samce występują zazwyczaj w licznych odcieniach zielonego, niebieskiego (blue), pomarańczowego, turkusowego, żółtego, białego czy brązowego. Samica ma zwykle dużo bardziej stonowane kolory i są to odcienie beżu, brązu oraz szarości. Dodatkowy atut, który wyróżnia samca, to jego głowa, ozdobiona tzw. hełmem, przebiegającym nad oczami jaszczurki i łączącym się na wysokości nosa.

Długość życia kameleonów zależy od kilku czynników, należą do nich między innymi: pochodzenie, geny, przebyte choroby, sposób żywienia oraz warunki hodowli. W przypadku samic wpływ na długość życia mogą mieć również przebyte ciąże i znoszenie jaj. Szacuje się, że średni wiek kameleonów lamparcich to ok. 3-5 lat u samców, a u samic ok. 2-3 lata. Oczywiście w przypadku dobrze pielęgnowanych jaszczurek o dobrych genach, wiek może ulec wydłużeniu, jednak rzadko przekracza 7 lat.

Kameleon lamparci (tygrysi) i jego warianty kolorystyczne – odmiana Nosy Be Blue (ang. Blue Phase) i inne

Najbardziej popularną i jedną z najpiękniejszych odmian kameleonów występujących w hodowlach jest bez wątpienia Nosy Be Blue (ang. Blue Phase). Natomiast w naturalnych warunkach można spotkać bardzo wiele jaszczurek o różnych barwach, zależnie od lokalizacji, w której występują.

Poniżej przedstawiamy najbardziej znane odmiany barwne wraz z ich cechami szczególnymi.

Odmiany barwne oraz ich charakterystyka

Odmiana (lokalizacja)

Wygląd

Ambanja

kolory: jasnozielony, zielony, niebieski, niebiesko-zielony

znaki szczególne: czerwone lub niebieskie pionowe pasy

Sambava

kolory: pomarańczowy, ciemnozielony, czarny, czerwony

znaki szczególne: czerwona głowa, czarne paski wokół oczu

Diego Suarez

kolory: czerwone, zielone, żółte

znaki szczególne: zielone, pomarańczowe żółte plamy na głowie

Moroansetra

kolory: pomarańczowy, czerwony, biały

znaki szczególne: czarna lub szara skóra wokół oczu, niebieskie lub szare linie na grzbiecie

Tamatave

kolory: ciemnozielone, czerwone, pomarańczowe

znaki szczególne: bardziej intensywne barwy niż u innych odmian

Nosy Bohara

kolory:

samiec: szaro-niebieski w zielono-niebieskie pasy

samica: zielone z żółtymi lub zielonymi paskami

Anarkama

kolory: różowy

znaki szczególne: żółte i białe linie na grzbiecie

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

Ubarwienie kameleonów bywa zmienne i jest zależne od ich stanu zdrowia, kondycji, nastroju, otoczenia, a także wielu innych czynników. Młode czy samice w ciąży również zmieniają swoją kolorystykę. Właśnie z tego powodu dokładne określenie odmiany barwnej kameleona bywa bardzo trudne, jeśli nie znamy jego rodziców.

Gdzie najlepiej kupić kameleony lamparcie? Jaka jest cena kameleona jemeńskiego i kameleona Jacksona, a jaka kameleona lamparciego?

Zastanawiasz się gdzie najlepiej kupić kameleony lamparcie? Pierwszym z dostępnych miejsc jest sklep terrarystyczny. W takiej lokalizacji zazwyczaj pracują pasjonaci, którzy z pewnością udzielą wszystkich niezbędnych informacji dotyczących opieki nad zwierzęciem oraz jego hodowli.

Drugą, często wybieraną opcją, jest profesjonalna hodowla. Takie miejsca oferują zwykle niższe stawki i praktyczną wiedzę. Hodowcy zazwyczaj od lat zajmują się pielęgnacją jaszczurek, dzięki czemu są prawdziwymi specjalistami, którzy oddadzą w Twoje ręce dobrze odchowane i zdrowe zwierzę.

Kolejna możliwość to odwiedzenie targów terrarystycznych. Wystawiają się na nich hodowcy z całej Polski, przez co wybór jest naprawdę duży. Podczas takiej imprezy możesz poobserwować swoją wymarzoną jaszczurkę, porównać ją z innymi, porozmawiać z pasjonatami oraz zadać wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące opieki nad zwierzęciem.

Kameleon lamparci w zielone paski, a także charakterystyka i opis zwierzęcia, wymagania oraz porady dla hodowców
Kameleon lamparci, ciekawe zwierzę do terrarium, a także wymagania, pielęgnacja oraz porady dla właścicieli

Cena kameleona zależy m.in. od jego gatunku i odmiany barwnej. W przypadku kameleona lamparciego to od ok. 350 zł nawet do kilku tysięcy. Dla porównania cena kameleona jemeńskiego to od ok. 120 zł do 500 zł, natomiast kameleon Jacksona kosztuje od ok. 500 zł wzwyż.

Kameleon lamparci (tygrysi) i jego wymagania – jak zapewnić odpowiednie warunki hodowli?

Domowa hodowla - jakie terrarium dla kameleona kupić? Jaka jest cena zbiornika?

Kameleony lamparcie furcifer pardalis potrzebują sporej przestrzeni do życia, dlatego należy zapewnić im odpowiednio duże terrarium. Warto pamiętać o jednej ważnej zasadzie – im większy zbiornik dla jaszczurki, tym lepiej. Jeśli nie dysponujesz w domu zbyt dużą przestrzenią, weź pod uwagę minimalne wymagania dotyczące wymiarów terrarium. Małego kameleona warto umieścić na początku w mniejszym zbiorniku, żeby nie czuł się zagubiony.

Najmniejsza rekomendowana wielkość terrarium dla dorosłego samca kameleona lamparciego to 60x60x120 cm, a dla samicy przynajmniej 45x45x90 cm. Warto zwrócić uwagę na to, aby zbiornik był możliwie jak najbardziej wysoki, ponieważ kameleon tygrysi większość czasu spędza, wspinając się po gałęziach. Przynajmniej dwie ściany terrarium powinny być wykonane z siatki, co zagwarantuje jaszczurkom odpowiednią wentylację.

Cena najprostszego terrarium zaczyna się od kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, na jaką wielkość zbiornika się zdecydujesz i gdzie planujesz go kupić. Możliwości jest sporo - sklep, portal ogłoszeniowy, a może samodzielna budowa? Wybór należy do Ciebie.

Jak odpowiednio pielęgnować jaszczurkę? Praktyczne porady dotyczące hodowli

Zastanawiasz się, w co jeszcze powinna zostać wyposażona Twoja domowa hodowla? Jak odpowiednio zadbać o kameleona? Poniżej znajdziesz informacje na temat jego właściwej pielęgnacji i niezbędnych akcesoriów – oferuje je praktycznie każdy sklep terrarystyczny.

  • Lampa UVB oraz żarówki świetlówki – rekomendowany cykl oświetlania to 12-13 godzin na dobę. Temperatura w terrarium nie powinna spadać poniżej 18°C w nocy, natomiast w ciągu dnia nie może przekraczać 32°C.
  • Odpowiednia wilgotność powietrza wewnątrz zbiornika – powinna wynosić ok. 40-50%.
  • Gałęzie, konary oraz roślinność – pozwolą na upodobnienie hodowli do naturalnego środowiska jaszczurki. Ponadto, dadzą kameleonowi możliwość uprawiania wspinaczki, którą bardzo lubi. Stanowią również ciekawą kryjówkę, gwarantującą jaszczurce poczucie intymności i prywatności.
  • Wodospad – kameleon nie pije z miski, a wodospad będzie dla niego idealnym poidłem. Jaszczurki mają spore zapotrzebowanie na wodę, dlatego to niezwykle ważna kwestia.
  • Odpowiednie podłoże – do bezpiecznych rozwiązań należą m.in.: chipsy kokosowe, torf kokosowy oraz wiórki z drzew liściastych.
  • Właściwy pokarm – kameleonom zazwyczaj podaje się karaczany, mączniki, świerszcze oraz małe myszy. Należy serwować je w miseczce z wysokim rantem, aby uniemożliwić ucieczkę.
  • Suplementacja – niezbędne jest podawanie witaminy A i witaminy D3, zgodnie z zaleceniami producenta.

Nie zapominaj o stałej kontroli temperatury oraz wilgotności wewnątrz zbiornika oraz cyklicznej wymianie wody w wodospadzie. Równie ważne jest odpowiednie karmienie, a także właściwa suplementacja. Spełniając te wymagania, zapewnisz swojemu kameleonowi wszystko, co najlepsze i dasz mu szansę na zdrowe i szczęśliwe życie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny